Prejsť na obsah

Aké zdravotné benefity má darovanie krvi?

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu.   Darcovstvo krvi má aj výhody a benefity pre náš organizmus Pri darovaní krvi sa realizuje viacero vyšetrení, aby sa zistilo, či je darca zdravý. Okrem krvného obrazu sa vyšetruje pečeňový enzým ALT, testy na vybrané…

21.05.2019

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu.

 

Darcovstvo krvi má aj výhody a benefity pre náš organizmus

Pri darovaní krvi sa realizuje viacero vyšetrení, aby sa zistilo, či je darca zdravý. Okrem krvného obrazu sa vyšetruje pečeňový enzým ALT, testy na vybrané infekcie prenosné krvou, krvná skupina, meria sa krvný tlak a robí sa aj fyzikálne vyšetrenie darcu – auskultácia srdca a pľúc. Týmito vyšetreniami sa môžu včas odhaliť závažné ochorenia, o ktorých darca nemusí ani len tušiť.

Prispieva k regenerácii organizmu a má stimulujúci účinok

Svoju úlohu tu zohrávajú endorfíny, ktoré sa po odbere vyplavia – človek má dobrý pocit, že pomohol druhému, že urobil dobrý skutok. Okrem toho darovanie krvi je impulzom pre organizmus, aby sa naštartovala tvorba stratených krvných komponentov, rýchlejšie sa tvoria nové – čerstvé krvinky, zlepšuje sa imunita.

Zvyšuje odolnosť organizmu

Pravidelnými odbermi si organizmus zjednodušene povedané “zvykne” na krvné straty, stane sa “trénovanejším”, odolnejším na zvládnutie mimoriadnych situácií (ako napríklad úrazy spojené s určitou stratou krvi).

Znižuje sa riziko srdcovo-cievnych ochorení či rakoviny

Vedci štúdiami zistili, že u darcov je nižšie riziko infarktu myokardu – pravidelné darovanie znižuje viskozitu krvi, ktorá je jedným z faktorov poškodzujúcich bunky výstelky tepien, a teda aj rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Pri darovaní krvi sa znižujú zásoby železa, pričom vysoká hladina železa sa podľa niektorých hypotéz tiež považuje za rizikový faktor aterosklerózy a infarktu.

V neposlednom rade níženie zásob železa pravidelným darovaním krvi môže znížiť aj riziko vzniku rakoviny (hromadenie železa zvyšuje poškodzovanie tela voľnými radikálmi, ktoré sa spájajú so vznikom rakoviny). Pre niektorých darcov sa darovanie stáva životným štýlom – darca sám dbá na zdravú stravu, dostatok tekutín, vyhýba sa zbytočným liekom, alkoholu, rizikovému správaniu.

Je „bezpečné“ prísť o pol litra krvi?

Nie je dôvod na žiadne obavy. Množstvo odobratej krvi je pre zdravého človeka neškodné, predstavuje stratu asi desatiny objemu krvi. Stratený objem sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek asi do 2 týždňov a strata železa do 2 mesiacov. Je dôležité po odbere piť dostatočné množstvo tekutín a na niekoľko hodín sa vyhýbať nadmernej a namáhavej fyzickej aktivite, aby sa telo aklimatizovalo na prechodné zníženie objemu krvi.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Kamil Diľ, primár HTO Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou.

 

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 05.06.2019 | Aktuality

  Voňavá nemocnica už aj v Galante

  V polovici kalendárneho roka 2019 sa galantská nemocnica pripojila v rámci projektu „Voňavá nemocnica“ k ostatným nemocniciam Sveta zdravia.   Projekt v sebe zahŕňa inštaláciu osviežovačov vzduchu do priestorov nemocnice, ktoré samočinne v pravidelných intervaloch uvoľňujú do vzduchu aromatické látky, ktoré zároveň pohlcujú pachy z prostredia. Prostredie nemocnice je aj napriek prísnym hygienickým podmienkam prostredím, v ktorom sa…
 • 25.10.2016 | Aktuality

  Športový deň v nemocniciach

  September je mesiac odchádzajúceho leta a nastávajúcej jesene a práve v tomto čase sa konal v našej nemocnici „Športový deň v úsmevnom duchu“, ktorý pripadol na deň 8.9.2016. Po príchode na miesto činu sa každý zamestnanec prihlásil v „Stánku prvej pomoci,“ kde sa podával dezinfekčný roztok. Po slávnostnom otvorení športového dňa riaditeľkou nemocnice, postupovali  športu…
 • 03.10.2019 | Aktuality

  Stále sme čakali, že infekcia príde z východu

  Primár oddelenia infektológie michalovskej nemocnice zo siete Svet zdravia MUDr. Štefan Zamba hovorí, že vlaňajšia epidémia osýpok bolo to najnáročnejšie, čo vo svojej praxi zažil. Pred rokom ste bojovali zatiaľ s najväčšou epidémiou osýpok, aká na Slovensku za posledné roky bola. Aká je momentálne situácia? Od 6. mája minulého roka, keď sa objavil prvý pacient,…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)