Prejsť na obsah
Aktuálne - informácie - o koronavíruse

Koronavírus: je dôvod na paniku?

Koronavírus pochádza z čeľade Coronaviridae a je súčasťou jednej známej skupiny, kde sú vírusy ako SARS a MERS. Sú príčinou pomerne nových, vysoko infekčných nákaz, ktoré sa objavili v posledných rokoch.   Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 12 poliklinikách. Vieme sa k veciam postaviť s chladnou hlavou?…

28.01.2020

Koronavírus pochádza z čeľade Coronaviridae a je súčasťou jednej známej skupiny, kde sú vírusy ako SARS a MERS. Sú príčinou pomerne nových, vysoko infekčných nákaz, ktoré sa objavili v posledných rokoch.

 

Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 12 poliklinikách. Vieme sa k veciam postaviť s chladnou hlavou?

Celý rozhovor si môžete vypočuť v našom Zdravom podcaste na www.procare.sk/podcasty/ alebo na platformách ako Apple podcasts, Spotify či Google podcasts (pod názvom Zdravý podcast)

 

Aktuálny koronavírus má predpokladaný zdroj zo zvieraťa

Ako už dobre vieme, zdroj pochádza z mesta Wuhan v Číne a všetci nakazení majú epidemiologickú súvislosť s týmto mestom. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Následne nastal interhumánny prenos, t.j.  vírus sa dokáže šíriť medzi ľuďmi a nepotrebuje k nakazeniu zviera.

Podstatné na tomto ochorení je, že vzniká pomerne ťažké ochorenie dýchacieho traktu. Inkubačná doba je 14 dní. Prvé príznaky sú všeobecnejšieho charakteru ako:

 • dýchavičnosť,
 • bolesti hrdla,
 • vysoká teplota.

Ťažkosti môžu prejsť až do zlyhania dýchacieho systému a dusenia sa 

Nakoľko ide o nový vírus, tak zatiaľ nemáme liek, ktorý by ho dokázal zastaviť a tak prerušiť množenie tohto vírusu. Každý nový vírus je nebezpečný hlavne v tom, že nepoznáme presný prameň nákazy a nákazlivosť, koľko jeden chorý človek dokáže nakaziť ľudí, teda nevieme ako rýchlo sa bude šíriť a či sa podarí v krátkej dobe zastaviť šírenie tohto vírusu. V prípade nákazy pacientovi môže zlyhať dýchací systém, v niekoľkých percentách nastáva dokonca aj smrť.

Panika je najrýchlejšie šíriaca sa „choroba“ na svete

Je potrebné povedať, že určite netreba podliehať panike, ale dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. nenavštevovať  postihnuté oblasti,
 2. nepodceňovať ani bežné respiračné ochorenia,
 3. dodržiavať hygienu rúk.

U nás je na vzostupe chrípkové obdobie, preto by som zvážil ešte preočkovanie sa proti chrípke, aby nedošlo k stretu dvoch ťažkých ochorení u jedného pacienta, čo môže mať i fatálne následky.

korona virus hygiena ruk dezinfekcia procare

Aktuálne prebiehajú opatrenia celosvetovo, ale aj v rámci Slovenska

V týchto dňoch prebieha zasadnutie krízového štábu na úrovni vlády. Takisto prebehne zasadnutie krízového štábu v rámci našej nemocnice v Michalovciach, aby sme vedeli zhodnotiť, aké opatrenia bude potrebné prijať. V rámci nemocnice máme pripravený tzv. pandemický plán, ktorý je v určitej miere aplikovateľný aj v tomto prípade. Všetko smeruje k tomu, aby sme boli maximálne pripravení k eliminácii šírenia vírusu u takéhoto pacienta.

Nákaza koronavírusom má pomerne rýchly spád

Nevieme, čo bude o týždeň alebo o mesiac a akým smerom to pôjde, preto je potrebné mať pripravené určité opatrenia. Ako som už spomínal, začína u nás aj chrípkové obdobie a ak by došlo k zavlečeniu koronavírusu na naše územie a v tom čase by prebiehala aj chrípková epidémia, tak sa stretnú dve závažne choroby, ktoré by mohli mať ťažký priebeh u každého pacienta.

Preto by som aj touto cestou možno apeloval na verejnosť, aby ľudia zvážili:

Túto radu pre vás pripravil  MUDr. Štefan ZAMBA, primár Infektológie v Nemocnici Svet zdravia Michalovce.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 30.10.2019 | Aktuality

  Trebišov povedal NIE RAKOVINE

  V trebišovskej nemocnici sa uskutočnil osvetový deň na podporu boja proti rakovine prsníka a zvýšenie povedomia u žien o možnosti samovyšetrenia prsníkov. Toto podujatie sa organizovalo v spolupráci s alianciou NIE RAKOVINE, ktoré celý mesiac október venuje ženám a ich vzdelávaniu v samovyšetrení prsníkov a zvyšovaniu ich záujmu o vlastné zdravie. Samovyšetrovanie prsníkov Neoddeliteľnou súčasťou podujatia bola aj diskusia s onkológmi z trebišovskej…
 • 16.05.2019 | Aktuality

  Zamestnanci Dôvery dobrovoľníkmi v nemocnici

  Zamestnanci zdravotnej poisťovne Dôvera z oddelenia PR a marketingu sa na jeden deň stali dobrovoľníkmi projektu Krajší deň v Nemocnici Svet zdravia Banská Štiavnica. Snažili sa spríjemniť voľné chvíle starším pacientom, ktorí boli hospitalizovaní na oddelení dlhodobo chorých a v dome ošetrovateľskej starostlivosti. Čítali im z kníh alebo spoločne debatovali. Ako sa im to páčilo?…
 • 06.10.2020 | Aktuality

  Výzva na darovanie krvi

  Darujte najvzácnejšiu tekutinu. Aj vaša krv môže niekomu pomôcť alebo zachrániť život.   Aj napriek momentálnej nepriaznivej situácii, spôsobenej druhou vlnou pandémie COVID 19, by sme chceli vyzvať našich darcov, aby nepoľavili, a naďalej prišli darovať krv. Počas darovania sú zachované všetky hygienické opatrenia, takže sa nie je čoho obávať. Našu výzvu v pondelok 5.10.2020 podporilo aj…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)