Prejsť na obsah

Môže zlá technika výteru z nosa spôsobiť krvácanie?

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.   Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom. Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov…

16.03.2021

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.

 

Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom.

Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov v otorinolaryngológii (ORL) a má multifaktoriálnu etiológiu. Vyskytuje sa viac u detí a ľudí staršieho veku. Z pohľadu pohlavia sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien.

Ku vzniku krvácania prispievajú systémové a lokálne faktory

Zo systémových faktorov to môžu byť:

 • poruchy krvnej zrážanlivosti navodené liekmi alebo ako súčasť chorobných procesov,
 • cievne abnormality,
 • ochorenia obličiek,
 • arteriálna hypertenzia ako aj škodlivé užívanie alkoholu.

Z lokálnych faktorov ku krvácaniu prispievajú:

 • úrazy nosa,
 • deformity nosovej priehradky,
 • lokálny akútny alebo chronický zápal a
 • poškodenie nosovej sliznice časticami v prostredí či používaním nosových sprejov a iných cudzorodých látok.

Práve do tejto skupiny teda môžeme zaradiť aj vykurovaciu sezónu a s tým spojené suchšie sliznice pri nezvlhčovanom vzduchu.

K lokálnym faktorom však patrí aj tzv. digitálna trauma, čo znamená „špáranie v nose“, čiže manuálne traumatické poškodenie sliznice nosa a s tým spojené krvácanie. Práve do tejto skupiny môžeme zaradiť aj nazofaryngeálny výter pri testovaní.

Môže výter z nosa pri antigeénovom testovaní spôsobiť krvácanie?

Z osobnej skúsenosti viem, že veľmi záleží na technike výteru a skúseností vykonávajúceho pracovníka. Pokiaľ sa výkon vykoná správne, so zreteľom na anatomické štruktúry a v správnej hĺbke zavedenia, samotný proces by nemal byť traumou pre nos ani pre samotného účastníka. Nemôžeme však zabúdať na všetky už spomenuté faktory, ktoré krvácania môžu spustiť aj napriek brilantne vykonanému výteru.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marianna Pillárová z ORL ambulancie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 29.03.2019 | Aktuality

  Dobrovoľník: Pacienti si ma občas spletú s doktorom

  Do svidníckej nemocnice sa snaží prísť každý deň. Pacienti ho už občas oslovia aj pán doktor a hoci mu to lichotí, vždy ich poopraví. Hovorí, že sa dnes už inak pozerá na prácu zdravotníkov a váži si, keď sa mu pacienti zdôveria. Martin Konár z Rakovčíka je jedným z prvých aktívnych dobrovoľníkov centra Krajší deň…
 • 14.01.2021 | Aktuality

  V žiarskej nemocnici boli zaočkovaní prví zamestnanci

  Sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva sa v týchto dňoch aktívne zapojila do národného očkovacieho plánu v boji proti ochoreniu COVID-19.   Nemocnice museli pripraviť vakcinačné ambulancie a vakcinačné tímy, ktorých hlavnou úlohou je v priebehu pár dní maximálne využiť dodané vakcíny a zaočkovať prihlásených zamestnancov. V žiarskej nemocnici bolo za prvé dva dni (7. – 8.…
 • 02.10.2020 | Aktuality

  Pôrodná asistentka partizánskej nemocnice získala ocenenie Biele srdce

  Pôrodná asistentka Nemocnice Svet zdravia Partizánske a zároveň hlavná pôrodná asistentka našej siete nemocníc Svet zdravia Radoslava Cifríková získala prestížne ocenenie Biele srdce.   Udelila jej ho Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, ktorá aj tento rok oceňovala výnimočné osobnosti z oblasti zdravotníctva. „Ocenenie ma veľmi prekvapilo a potešilo. Svoje povolenie vnímam ako poslanie, nie je…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)