Prejsť na obsah

Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave oslávila 30. rokov

Nová nemocnica v Rožňave bola slávnostne otvorená v októbri roku 1993. Otvorenie novej budovy nemocnice prinieslo rozvoj zdravotnej starostlivosti v celom regióne. Dnes je už viac ako 11 rokov nemocnica súčasťou siete Penta Hospitals Slovensko, počas ktorých sa do nej preinvestovalo 12 miliónov eur. Pri tejto príležitosti sa v priestoroch mestskej radnice uskutočnila slávnostná akadémia, v rámci ktorej vedenie nemocnice venovalo špeciálne poďakovanie bývalým riaditeľom a dvom súčasným medicínskym osobnostiam rožňavskej nemocnice.

15.11.2023

„Keď sme rožňavskú nemocnicu v roku 2012 preberali do siete, mala existenčné problémy. Za posledných jedenásť rokov sme do nemocnice investovali takmer 12 miliónov eur. Výraznou premenou prešla vďaka eurofondovým projektom, v rámci ktorých sa v nedávnej minulosti vybudoval nový urgentný príjem a moderný gynekologicko-pôrodnícky klaster s neonatológiou. Modernizáciou prešla rádiológia, operačné sály, ako aj lôžkové oddelenia. Z pohľadu našej siete má nemocnica výraznú kompetenciu v psychiatrickej liečbe, pri ktorej plní výraznú nadregionálnu funkciu s celonárodným dosahom. Najbližšia perspektíva bude aj naďalej postavená na poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov okolitého regiónu. Zároveň neustále pracujeme na zlepšovaní pracovným podmienok, aby nemocnica mala dostatok kvalitných zdravotníkov,“ zdôraznil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko.

Vstupom do súkromnej siete Penta Hospitals Slovensko, donedávna ProCare a Svet zdravia, získala nemocnica finančnú stabilitu, prístup k odbornému a prevádzkovému know-how. Celkové investície od prevzatia nemocnice sieťou siahajú k 12 miliónom eur. Z toho 5 miliónov eur pochádza z eurofondových projektov. Vďaka nim prešlo aspoň čiastočnou rekonštrukciou každé zo súčasných oddelení.

„Som hrdý na každého jedného kolegu, ktorý sa akýmkoľvek spôsobom spolupodieľa na poskytovaní  zdravotnej starostlivosti a tým prispieva k jej dostupnosti a skvalitňovaniu v našom regióne. Rožňavskej nemocnici prajem veľa ďalších rokov plných spokojných pacientov, ako aj spokojných zamestnancov, pretože bez nich by sme tu neoslavovali 30. výročie,“ uviedol Viktor Halíř, riaditeľ Nemocnice Penta Hospitals Rožňava.

História nemocnice

Na začiatku 70. rokov minulého storočia sa postavila Nemocnica v Rožňave. K rozvoju zdravotníctva v tomto regióne prispel aj fakt, že tu bol rozvinutý banícky priemysel. Na jeseň 14. októbra 1993 sa otvorila nová nemocnica, ktorá bola pomenovaná po patrónke baníkov ako Nemocnica sv. Barbory. Bola plná nových technológií a inovácií. V rámci novej budovy nemocnice sa postavila aj poliklinika.

Nemocnica v dnešnej dobe

Nemocnica v Rožňave je súčasťou siete Penta Hospitals Slovensko od roku 2012. Po vstupe do súkromnej siete prebehli v nemocnici kľúčové investície. Prebehla rekonštrukcia jednotlivých oddelení, otvoril sa nový urgentný príjem, ako aj psychiatrické oddelenia a liečebná psychiatria. Vďaka spomínanej investícií je práve táto psychiatria najväčším oddelením v rožňavskej nemocnici.  

Ročne nemocnica hospitalizuje vyše 10-tisíc pacientov a na urgentnom príjme vyšetrí viac ako 21-tisíc pacientov. Za rovnaké obdobie ambulanciami prejde takmer 230-tisíc pacientov.

Ocenenie zamestnancov

Počas pondelkovej slávnostnej akadémie v historických priestoroch mestskej radnice nemocnice venovala špeciálne poďakovanie celkovo desiatim bývalým riaditeľom rožňavskej nemocnice a dvom súčasným medicínskym osobnostiam. Osobne sa podujatia zúčastnili predchádzajúci riaditelia Csaba Čajka, Peter Krokavec, Marta Hlaváčová a Dušan Suchý. Ocenenými primármi boli Jana Grešková, primárka psychiatrického oddelenia a psychiatrickej liečebne, a Jozef Banykó, primár chirurgického oddelenia. Obidvaja nastúpili do nemocnice ešte pred otvorením novej budovy. Primár Banykó v nej pracuje dokonca od roku 1977. Ocenení získali špeciálnu grafiku vytvorenú k tejto príležitosti, od rožňavského umelca, Erika Šilleho. Erikovi Šillemu a Júliusovi Barczimu, ktorý to celé zorganizoval, patrí veľké ďakujeme.

Celý večer sprevádzala so svojimi speváckymi vystúpeniami Karmen Pál-Baláž a spoločenské tance predviedol tanečný klub SAMBED. Súčasťou programu bolo aj video k 30. výročiu nemocnice, kde sa zamestnanci vrátili na začiatok cesty rožňavskej nemocnice. Nechýbali ani videoblahoželania známych Rožňavčanov, medzi ktorými nechýbali Peter Cmorík, Robo Šimko, atletické reprezentantky sestry Danka a Janka Velďákové, herečka Alena Ďuránová alebo najúspešnejšia slovenská paraolympionička Henrieta Farkašová.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 28.12.2015 | Aktuality

    MUDr. Radovan Barilla súčasťou fialovej kampane

    Odborníci upozorňujú, že Slovensko má druhý najvyšší výskyt rakoviny pankreasu na svete. Témou druhého ročníka Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu, ktorý pripadá na piatok 13. novembra, je zdôrazniť potrebu väčšieho povedomia verejnosti o tomto ochorení. Symbolom iniciatívy sa stala fialová farba, ktorá buď na oblečení alebo ako stužka bude upozorňovať na nutnosť venovať sa…
  • 13.10.2015 | Aktuality

    Michalovská nemocnica začína s testovaním nových lôžok pre nemocnicu novej generácie

    Výstavba nemocnice novej generácie sa v Michalovciach začala už pred niekoľkými mesiacmi. Hoci uvedenie do plnohodnotnej prevádzky je naplánované na január 2018, projektový tím spoločne s personálom nemocnice začína intenzívne pracovať už aj na výbere nového vybavenia. Jednou z najdôležitejších súčastí z pohľadu pacienta je nemocničné lôžko. V spolupráci s českým výrobcom Linet sa realizuje…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)