Prejsť na obsah

Syndróm suchého topenia

Počuli ste niekedy o syndróme suchého topenia? Nie? Ani Ján (36) z Bernolákova nepočul. Jedného dňa však mal jeho syn Janko nehodu pri bazéne.   Mokré aj suché topenie Suché topenie je pre mnohých neznámou diagnózou. K suchému topeniu prichádza niekoľko hodín, prípadne aj deň po tzv. mokrom topení – keď je dieťa alebo dospelý pod vodou…

06.06.2018

Počuli ste niekedy o syndróme suchého topenia? Nie? Ani Ján (36) z Bernolákova nepočul. Jedného dňa však mal jeho syn Janko nehodu pri bazéne.

 

Mokré aj suché topenie

Suché topenie je pre mnohých neznámou diagnózou. K suchému topeniu prichádza niekoľko hodín, prípadne aj deň po tzv. mokrom topení – keď je dieťa alebo dospelý pod vodou dlhšie alebo sa začne topiť, no včas ho vytiahnete a všetko sa zdá byť na prvý pohľad v poriadku. Pri suchom topení človek vodu prehltne, ale nedostane sa do pľúc. Zostane však v dýchacích cestách a môže spôsobiť kŕče, ktoré vedú k ťažkostiam s dýchaním a dokonca uduseniu.

Pracovník Linky ProCare Lekár 24 zachránil život malému Jankovi

Bol som s naším dvojročným Jankom na plavárni. Bol to okamžik nepozornosti, ale zrazu som zbadal, že synček spadol do vody. Rýchlo som za ním skočil a vytiahol ho. Bol pár sekúnd pod vodou, vykašľal vodu a zdalo sa, že je všetko v poriadku.

Suché topenie sa prejaví až niekoľko hodín po 

Keď sme sa vracali domov, všimol som si, že Janko v autosedačke chrčí. Bol neuveriteľne bledý a nedokázal sa poriadne nadýchnuť. Rýchlo som zastavil a zavolal na linku Lekár 24. Nevedel som, čo mám robiť. Keď som v rýchlosti povedal, čo sa stalo, lekár mi prikázal, nech s ním okamžite bežím na urgentný príjem. Podľa všetkého ide o syndróm suchého topenia. A mal pravdu. Našťastie sme boli len pár kilometrov od nemocnice.

Odbornosť pracovníka Lekár 24 pomohla odhaliť suché topenie

Neskôr mi pracovník ProCare Lekár 24 vysvetlili, že Janko vdýchol do pľúc vodu, hoci len v malom množstve, no zostala mu tam. Pokiaľ bol v kľude, nič sa nedialo, ale počas jazdy natriasanie spôsobilo, že sa voda začala v pľúcnych mechúrikoch rozpínať. Znížila sa tým priechodnosť dýchacích ciest, v dôsledku čoho sa Janko začal dusiť. V nemocnici ho dali na kyslíkový prístroj a stabilizovali. Vďaka pohotovosti lekára na telefóne všetko nakoniec dobre dopadlo.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 25.06.2019 | Aktuality

  Pomáhame k lepšiemu zdraviu

  Čisté ruky sú základom dobrej hygieny. Ich správne a pravidelné umývanie je preto jedným z najúčinnejších opatrení proti prenosu mikroorganizmov a vzniku rôznych ochorení.   NNG Michalovce pod záštitou našej epidemiologičky Dáši Vlčokovej pripravila sériu prednášok určených pre deti prvého a druhého ročníka základných škôl. Aj touto cestou sa snažíme neustále poukazovať na dôležitosť a…
 • 31.05.2019 | Aktuality

  Tekutina, ktorej nikdy nie je dosť

  Zamestnanci nemocnice Svidník sa pri výkone svojej profesie pravidelne stretávajú s potrebou podania transfúznych liekov svojim pacientom. Transfúzne lieky sa podávajú vtedy, ak nie je možné klinický stav pacienta zvládnuť inou cielenou liečbou.   Nakoľko sa transfúzne prípravky pripravujú vždy z odobratej krvi iného zdravého človeka, rozhodli sa aj niektorí samotní zamestnanci nemocnice Svidník prispieť svojou…
 • 21.06.2021 | Aktuality

  Vo vranovskej nemocnici oceňovali elitu darcov krvi pri folklórnych tónoch

  Pri príležitosti svetového dňa darcov krvi (14. júna) vo vranovskej nemocnici ocenili darcovskú elitu a spoločne im za tento opakovaný ušľachtilý čin poďakovali. Pre každého z prítomných darcov boli pripravené milé darčeky v podobe originálneho trička, či kľúčenky s vygravírovanou krvnou skupinou. Odmenou pre nich bol aj kultúrny program folklórnej skupiny Mihaľovčan, ktorej členovia priniesli na hematologicko-transfúziologické oddelenie…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)