Prejsť na obsah

Diabetická retinopatia – zhoršenie videnia až slepota

Riziko oslepnutia je pre diabetikov približne 10-20 krát vyššie ako u nediabetikov. Diabetická retinopatia je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách a zároveň patrí k najčastejším komplikáciám cukrovky. Čo môže spôsobiť riziko krvácania a opuch sietnice? Pod vplyvom hyperglykémie ( vysoká hladina cukru v krvi) a často i hyperlipidémie ( vysoký obsah tukov v krvi)…

01.06.2017

Riziko oslepnutia je pre diabetikov približne 10-20 krát vyššie ako u nediabetikov. Diabetická retinopatia je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách a zároveň patrí k najčastejším komplikáciám cukrovky.

Čo môže spôsobiť riziko krvácania a opuch sietnice?

Pod vplyvom hyperglykémie ( vysoká hladina cukru v krvi) a často i hyperlipidémie ( vysoký obsah tukov v krvi) dochádza k mikrouzáverom ciev, a tým k oxidačnému stresu a nedokrveniu sietnice. To všetko vedie k tvorbe nových menejcenných ciev, ktoré majú slabé steny. Obsah týchto ciev presakuje cez ich slabú stenu a tak dochádza ku krvácaniu na sietnici alebo k opuchu sietnice v centrálnej časti, v mieste nejostrejšieho videnia.
Diabetická retinopatia nebolí

Ochorenie sa prejavuje až v pokročilých štádiách, kedy dochádza k postupnému zhoršovaniu videnia a to hlavne v dôsledku opuchu v mieste najostrejšieho videnia, makule. Zhoršenie videnia môže byť spôsobené i sivým zákalom, ktorý sa u diabetikov vyskytuje skôr a častejšie. K ďalším prejavom patrí zníženie farebnej citlivosti, plávajúce drobné čierne bodky pred očami, vytváranie pokriveného obrazu až vypadávanie jeho časti.

Zhoršenie videnia

Náhle výrazné zhoršenie videnie môže nastať vtedy, ak novovytvorené menejcenné cievky prasknú. Dochádza tak k výronu krvi do sklovcovej dutiny a vtedy sa pacient sťažuje na plávajúce čierne machule pred okom. K rizikovým faktorom, ktoré diabetickú retinopatiu nielenže spôsobujú, ale ktoré môžu aj zároveň ovplyvniť vznik a jej ďalší priebeh sú:

• dĺžka trvania cukrovky a jej zlá kompenzácia
• fajčenie
• konzumácia alkoholu
• vysoký krvný tlak
• poruchy v hladinách krvných tukov
• hormonálna antikoncepcia.

Diagnostika a liečba diabetickej retinopatie

Niekedy sa diabetická retinopatia zistí skôr než samotná cukrovka. V diagnostike a liečbe diabetickej retinopatie je nutná úzka spolupráca diabetológa s očným lekárom. Základné oftalmologické vyšetrenie pozostáva z vyšetrenia zrakovej ostrosti, vyšetrenia na štrbinovej lampe, odmeraní vnútroočného tlaku a vyšetrenia očného pozadia. Na špecializovaných očných pracoviskách sú pacienti vyšetrení jednou z najmodernejších zobrazovacích vyšetrovacích metód- optickou koherentnou tomografiou( OCT), ktorá detailne vyšetrí všetky vrstvy sietnice a určí, či má pacient opuch v makule.

Dôležité sú pravidelné kontroly u oftalmológa

Minimálne raz do roka by mal každý diabetik absolvovať vyšetrenie očného pozadia.

Tehotné diabetičky každé 3 mesiace.

Strata zraku spôsobená diabetickou retinopatiou nebolí, ale trvale postupuje. Je to chronické a progredujúce ochorenie, ktoré vedie k strate videnia. Aj z toho dôvodu je dôležité, aby pacient chodil na pravidelné očné kontroly a dodržiaval rady lekára, diabetológa ako aj oftalmológa. Informujte sa preto čo najskôr u svojho lekára. Včasná diagnostika a liečba zlepší kvalitu nielen vášho života, ale aj vďaka nadštandardnej starostlivosti a prístupu lekárov v sieti zdravotníckych zariadení ProCare a Sveta zdravia budete v rukách tých najlepších odborníkov a špecialistov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 14.05.2020 | Aktuality

    Náročná, obetavá, ale zároveň krásna práca zdravotných sestier

    Profesionálna práca sestier  nesie v sebe posolstvo náročnej, obetavej, ale zároveň krásnej práce. Jej rôzne podoby rozlične vnímajú aj samotní pacienti.   12. máj bol Medzinárodným dňom sestier a 5. máj Medzinárodným dňom pôrodných asistentiek. Vedenie nemocnice Svidník sa v súvislosti s týmito medzinárodnými dňami rozhodlo vyjadriť svoje “ĎAKUJEME“ a úctu všetkým sestrám aj trocha výnimočne.…
  • 09.03.2023 | Aktuality

    Medzinárodný deň žien v nemocnici Svet zdravia Svidník

    Máme tu opäť mesiac marec na začiatku ktorého si pripomíname Medzinárodný deň žien. Sviatok, ktorý si už tradične pripomíname aj v nemocnici Svidník. Vedenie nemocnice zablahoželalo všetkým ženám v organizácii, sestrám, lekárkam, sanitárkam, kolegyniam v administratíve,  kuchárkam, upratovačkám i fyzioterapeutkám či laborantkám, rádiologickým techničkám. Poďakovalo  sa za všetku  ich  starostlivosť  o  pacientov, ale aj za ich opateru, prácu,…
  • 24.01.2023 | Aktuality

    Od operácie chrbtice až po maratónsky beh

    Silný príbeh pána Juraja Slavkovského je dôkazom toho, že nádej a odhodlanie nás nemá opúšťať. Celý priebeh jeho cesty z operačného stola až po maratónsky beh si môžete prečítať v inšpiratívnom rozhovore, kde sa dozviete, ako pán Slavkovský dobehol so svojou diagnózou až do úspešného konca. Juraj Slavkovský je taktiež dlhoročný darca krvi a plazmy odmenený diamantovou plaketou…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)