Prejsť na obsah

Edukačný seminár v nemocnici Žiar nad Hronom

Jednou z aktuálnych požiadaviek na nemocnicu je jej pripravenosť na riešenie možného výskytu vysoko nebezpečnej nákazy (VNN).   V rámci pravidelného vzdelávania našich zdravotníckych zamestnancov sa dňa 29. novembra 2017 na pôde  nemocnice v Žiari nad Hronom uskutočnil edukačný seminár na tému postup činností zdravotníckych zamestnancov pri podozrení z ochorenia na vysoko nebezpečnú nákazu. Cieľom edukačného semináru bolo…

04.12.2017

Jednou z aktuálnych požiadaviek na nemocnicu je jej pripravenosť na riešenie možného výskytu vysoko nebezpečnej nákazy (VNN).

 

V rámci pravidelného vzdelávania našich zdravotníckych zamestnancov sa dňa 29. novembra 2017 na pôde  nemocnice v Žiari nad Hronom uskutočnil edukačný seminár na tému postup činností zdravotníckych zamestnancov pri podozrení z ochorenia na vysoko nebezpečnú nákazu.

Cieľom edukačného semináru bolo oboznámiť sa a osvojiť si:

– postup činností zdravotníckych zamestnancov pri podozrení z ochorenia na VNN u osoby na príjmovej ambulancii (ÚPS). Prezentáciu odprednášal MUDr. L. Kukolík, primár OAIM.

– preveriť praktické zvládnutie používania osobných ochranných pracovných pomôcok (OOPP) proti VNN formou praktickej ukážky, ktorú pripravila Mgr. Eva Valentová, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť. Odborný seminár bol metodicky usmernený úsekom krízového manažmentu nemocnice.

 

Uskutočnenie tohto semináru svedčí o záujme a o zodpovednosti, že zdravotníckym pracovníkom záleží, aby  boli pripravení na prípadné zavlečenie VNN, i keď z odborných kruhov ako aj z médií viackrát zaznelo, že riziko zavlečenia VNN na Slovensko je málo pravdepodobné. Infekčné ochorenia nepoznajú hranice a preto je nutné byť pripravení.

Pod týmto pojmom sa rozumejú ochorenia ako Mers, Ebola, Zika či iné, vysoko infekčné ochorenia. Ich klinické príznaky môžu byť identické s prejavmi chrípky (horúčka, bolesť hlavy, …). Inkubačná doba je približne 2 – 21 dní. Cestovateľská anamnéza je pre lekára kľúčovou informáciou, pretože sa jedná o ochorenia dovlečené z exotických krajín. Na jej základe zhodnotí príznaky ochorenia a zo získaných spoločných informácií v rámci konzultácie s krajským infektológom a regionálnym hygienikom posúdi, či sa môže alebo nemôže jednať o VNN. V prípade pozitívneho posúdenia nastupujú postupy činností nemocnice schválené hlavným hygienikom SR. Všeobecným, základným a prvotným princípom ochrany verejného zdravia pred VNN je izolovať pacienta s podozrením na VNN. Toto vyžaduje jednotnú koordináciu a súčinnosť zainteresovaných rezortov a určených síl a prostriedkov zasahujúcich zložiek. Ďalším zásadným pravidlom pre každého zdravotníckeho pracovníka je po potvrdení podozrenia z ochorenia na VNN pristupovať k osobe kompletne vybavení určenými OOPP proti VNN.

Cieľom názornej praktickej ukážky bolo poukázať na dôležitosť nácviku používania OOPP, všetky tieto úkony si nacvičovať a pravidelne opakovať za účelom nadobudnutia rutinnosti pri ich nasadzovaní a vyzliekaní, dostať tieto návyky do praxe, nakoľko je veľmi dôležité správne používanie OOPP pre osobnú bezpečnosť a ochranu každého zdravotníckeho zamestnanca pred VNN.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 08.03.2021 | Aktuality

    Darujte krv pre naše milované

    Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien pozývame mužov, aby prišli darovať tú najvzácnejšiu tekutinu do michalovskej nemocnice.   MUŽI, DO TOHO! OKREM KVETU DARUJTE K MDŽ AJ TÚ NAJVZÁCNEJŠIU TEKUTINU Nemocnica Svet zdravia Michalovce má aj v tomto čase nedostatočné zásoby krvi pre akútnych pacientov a pacientky. Príďte darovať krv do michalovskej nemocnice v utorok, štvrtok…
  • 25.10.2022 | Aktuality

    105-ročná pacientka podstúpila operáciu

    V Michalovskej nemocnici prebehla úspešná operácia 105-ročnej pacientky pani Anny F. narodenej 2. Apríla 1917. Pacientka bola prijatá so zlomeninou krčku stehnovej kosti a vzhľadom na povahu zranenia bolo nevyhnutné pristúpiť k operácií, ktorá bola vedená primárom traumatologického oddelenia MUDr. Marošom Eľkom. Zákrok prebehol úspešne a po celkovej stabilizácii strávila pacientka v Michalovskej nemocnici celkovo 10 dní. Pani Anne prajeme…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)