Prejsť na obsah

Môže zlá technika výteru z nosa spôsobiť krvácanie?

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.   Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom. Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov…

16.03.2021

Testovanie, či už v rámci antigénovej alebo PCR diagnostiky, má podobne ako všetky medicínske výkony svoje pozitíva ako aj negatíva.

 

Krvácanie z nosa môže byť nepochybne jedným z negatív testovania, no v žiadnom prípade nie je možné povedať, že samotný výter je jediným faktorom.

Krvácanie z nosa (epistaxa) je jedným z najčastejších akútnych stavov v otorinolaryngológii (ORL) a má multifaktoriálnu etiológiu. Vyskytuje sa viac u detí a ľudí staršieho veku. Z pohľadu pohlavia sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien.

Ku vzniku krvácania prispievajú systémové a lokálne faktory

Zo systémových faktorov to môžu byť:

  • poruchy krvnej zrážanlivosti navodené liekmi alebo ako súčasť chorobných procesov,
  • cievne abnormality,
  • ochorenia obličiek,
  • arteriálna hypertenzia ako aj škodlivé užívanie alkoholu.

Z lokálnych faktorov ku krvácaniu prispievajú:

  • úrazy nosa,
  • deformity nosovej priehradky,
  • lokálny akútny alebo chronický zápal a
  • poškodenie nosovej sliznice časticami v prostredí či používaním nosových sprejov a iných cudzorodých látok.

Práve do tejto skupiny teda môžeme zaradiť aj vykurovaciu sezónu a s tým spojené suchšie sliznice pri nezvlhčovanom vzduchu.

K lokálnym faktorom však patrí aj tzv. digitálna trauma, čo znamená „špáranie v nose“, čiže manuálne traumatické poškodenie sliznice nosa a s tým spojené krvácanie. Práve do tejto skupiny môžeme zaradiť aj nazofaryngeálny výter pri testovaní.

Môže výter z nosa pri antigeénovom testovaní spôsobiť krvácanie?

Z osobnej skúsenosti viem, že veľmi záleží na technike výteru a skúseností vykonávajúceho pracovníka. Pokiaľ sa výkon vykoná správne, so zreteľom na anatomické štruktúry a v správnej hĺbke zavedenia, samotný proces by nemal byť traumou pre nos ani pre samotného účastníka. Nemôžeme však zabúdať na všetky už spomenuté faktory, ktoré krvácania môžu spustiť aj napriek brilantne vykonanému výteru.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Marianna Pillárová z ORL ambulancie Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 07.08.2018 | Aktuality

    Odborníci a mamičky hodnotili slovenské pôrodnice

    Pôrodnice Svet zdravia získali ocenenia v hodnotení Sprievodca pôrodnicami 2018 (za 2017). Prečítajte si, aké hodnotenie získali od mamičiek alebo expertov pôrodnice Svet zdravia vo vašom regióne.   Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Snahou projektu je poskytnúť komplexné informácie o slovenských pôrodniciach a pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje…
  • 07.10.2020 | Aktuality

    Európsky týždeň dojčenia v Michalovciach

    V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa našim čerstvým mamičkám intenzívne venujeme aj počas Európskeho týždňa dojčenia. Na novorodeneckom oddelení michalovskej pôrodnice máme k dispozícii dve certifikované laktačné poradkyne Bc. Ivana Denhardtová a PhDr. Mária Soročinová. V rámci podpory dojčenia sme na všetky pacientske izby zaviedli aj nový edukačný TV program o dojčení. Európsky týždeň dojčenia Prvý októbrový…
  • 24.09.2019 | Blog

    Varovné signály rakoviny

    Zhubné nádory majú medzi ostatnými chorobami zvláštne postavenie nielen pre svoju stále rastúcu incidenciu, ale aj náročnú starostlivosť a liečbu, ktorú následne vyžadujú. Rakovina vzniká z poškodených buniek, ktoré sa vymkli kontrole regulačných mechanizmov Ak dôjde k strate regulačných schopností delenia buniek v poškodenom tkanive organizmu, bunky sa začínajú nekontrolovateľne deliť a vzniká zhluk nefunkčných…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)