Prejsť na obsah

Vranovská nemocnica začala pripravovať krvné doštičky: Dnes sa pre záchranu života spojili otužilci!

Na hematologicko-transfúziologickom oddelení vo vranovskej nemocnici začali ako jediní v sieti ProCare a Svet zdravia pripravovať koncentráty krvných doštičiek.   Z odberu krvi ich spoločne s červenými krvinkami a krvnou plazmou pripravia každý utorok. Musia pritom spojiť doštičky štyroch darcov rovnakej krvnej skupiny, aby vznikol koncentrát, ktorý dokáže pacientom zachrániť život. V dnešný utorok sa…

16.06.2020

Na hematologicko-transfúziologickom oddelení vo vranovskej nemocnici začali ako jediní v sieti ProCare a Svet zdravia pripravovať koncentráty krvných doštičiek.

  Z odberu krvi ich spoločne s červenými krvinkami a krvnou plazmou pripravia každý utorok. Musia pritom spojiť doštičky štyroch darcov rovnakej krvnej skupiny, aby vznikol koncentrát, ktorý dokáže pacientom zachrániť život. V dnešný utorok sa pre pacientov spojili členovia Klubu otužilcov Vranovské vydry, ktorí prišli spoločne darovať krv. „Doštičkové koncentráty sú podávané pacientom, ktorí majú z rôznych príčin nízky počet krvných doštičiek. Hrozí im tak výrazné krvácanie už po malom poranení alebo spontánne krvácanie napríklad do tráviaceho traktu či dokonca život ohrozujúce krvácanie do mozgu. Koncentráty krvných doštičiek dokážu u pacientov zvýšiť počet trombocytov na bezpečnú hranicu a zastaviť či predísť krvácaniu. Ich podaním teda dokážeme pacientom v kritickom stave zachrániť život,“ hovorí primár hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou MUDr. Kamil Diľ.   Ako prebieha výroba krvných doštičiek? Každý utorok z odberu krvi pripraví nemocnica okrem kvalitných červených krviniek a krvnej plazmy aj krvné doštičky. Pre darcu sa pri odbere nič nemení a krv sa odoberie štandardným spôsobom. Trochu odlišné je však už následné spracovanie odobratej krvi. „Po odbere sa krv v centrifúge pri určitých otáčkach odstredí tak, že sa oddelí krvná plazma a červené krvinky. Medzi plazmou a červenými krvinkami pritom vznikne vrstva, ktorá obsahuje biele krvinky a krvné doštičky (tzv. buffy-coat). Práve táto časť sa potom využíva na výrobu trombokoncentrátu,“ opisuje proces MUDr. Diľ. Na prípravu jedného koncentrátu nemocnica potrebuje krv od štyroch darcov rovnakej krvnej skupiny. „Pomocou sterilnej zváračky sa následne spoja krvné vaky s obsahom tzv. buffy-coatu spoločne s konzervačným roztokom a presne určeným postupom umiestnia do jedného vaku. Ten sa ešte ďalej znovu spracováva až vznikne krvný vak s obsahom krvných doštičiek, ktorý je pripravený na použitie,“ podotýka primár.   Kto krvné doštičky potrebuje? Najčastejšie sa doštičkové koncentráty podávajú onkologickým alebo onkohematologickým pacientom, ktorým chýbajú krvné doštičky kvôli hematologickému ochoreniu alebo po liečbe nádorového ochorenia. Takáto liečba totiž podľa primára spôsobí útlm krvotvorby s výrazným poklesom krviniek vrátane doštičiek. „Ďalšiu skupinu tvoria pacienti so závažnými ochoreniami pečene alebo závažnými gynekologickými či tehotenskými komplikáciami, pri ktorých je nízky obsah krvných doštičiek sprievodným nálezom pri základnom ochorení. A krvné doštičky tiež potrebujú pacienti s polytraumami, u ktorých ťažké krvácanie vedie k spotrebovaniu krvných doštičiek a vyčerpaniu ich zásob,“ vysvetľuje MUDr. Diľ. Zdôrazňuje, že u všetkých týchto skupín pacientov podanie trombokoncentrátu pomáha pri záchrane ich života.   Darcovia krvi môžu nemocnicu v príprave krvných doštičiek podporiť každý utorok. Darovať tú najvzácnejšiu tekutinu možno prísť od 6.00 do 9.00 h na hematologicko-transfúziologické oddelenie vranovskej nemocnice.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 10.11.2020 | Prevencia

    Rakovina prostaty je jedno z najčastejších onkologických ochorení u mužov

    Vedeli ste, že riziko rakoviny prostaty stúpa u mužov po 50 roku života? Aktuálne predstavuje rakovina prostaty jedno z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Medzi rizikové faktory patria strava, životný štýl, ale aj vek. Rakovina prostaty Rakovina prostaty je zhubné ochorenie, ktoré na Slovensku sa ročne diagnostikuje približne 50 mužom zo 100 000, ročne na…
  • 27.04.2021 | Blog

    Spôsobuje vám pohyb bolesti?

    Rázová vlna je jedna z najúčinnejších liečebných metód v súčasnosti. Jej 95% účinok liečby pôsobí pozitívne pri kostnej prestavbe a upevňuje zdravý a nebolestivý pohyb. Je vhodná tiež pre profesionálnych a rekreačných športovcov. Liečba rázovou vlnou dosahuje vysoké kladné hodnoty okamžitého akustického tlaku. Je vhodná aj tam, kde ťažkosti pretrvávajú pri bežnej liečbe. Liečba rázovou…
  • 17.08.2017 | Blog

    Ťažkosti s chrbticou sú varovné signály

    Viete, že opakujúce ťažkosti s chrbticou aj pri bežnej záťaži môžu byť signálom oslabených svalov stabilizačných systémov.   Ak sa častejšie opakujú ťažkosti s chrbticou aj pri bežnej záťaži denného života, máte veľmi pravdepodobne oslabené hlboké svaly stabilizačného systému. Funkciu stabilizačného systému si môžete otestovať aj sami – napríklad stabilitou stoja na jednej nohe. Tip: Ak…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)