Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch obilia, ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, ovos…
U detí a dospelých s genetickou dispozíciou vedie príjem potravín obsahujúcich glutén, alebo takých, ktoré obsahujú čo i len stopy gluténu, k imunitnej reakcii v čreve. Dochádza k chronickému zápalu a poškodeniu tenkého čreva. V dôsledku toho organizmus vstrebáva menej živín alebo žiadne živiny, ako sú bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerálne látky. Následkom sú podvýživa a prejavy nedostatočnej výživy.
Príznaky potenciálnej celiakie u detí
Objavuje sa hnačka, chudnutie, celková slabosť, nafukovanie, žalúdočné kŕče, pocit tlaku v bruchu, zvýšená plynatosť čriev, zvýšené množstvo stolice, ktorá je riedka, svetlá, s vysokým obsahom tukov, kyslého zápachu, pláva na vode.
Deti sú podvyživené, s veľkým, guľatým a lesklým bruškom, majú oneskorený rast a slabo priberajú na hmotnosti. Vzniká anémia (málokrvnosť), opuchy, výrazný deficit vitamínov (hlavne skupiny B), železa, kyseliny listovej. Môže sa objavovať kombinácia viacerých príznakov alebo len jedného z nich.
Formy celiakie
Typická celiakia sa vyvíja už veľmi skoro, obyčajne niekoľko mesiacov po ukončení dojčenia, a prejavuje sa pre celiakiu typickými symptómami nedostatočného príjmu živín:
- chronická hnačka,
- poruchy rastu,
- nechutenstvo,
- nevoľnosť,
- nafúknuté brucho.
Atypická celiakia sa prejavuje až neskoršie, a to príznakmi mimo črevnej oblasti:
- málokrvnosť,
- neznášanlivosť laktózy,
- opakujúce sa bolesti brucha,
- defekty zubnej skloviny,
- poruchy plodnosti,
- poruchy rastu v školskom veku.
Tichá celiakia nemá zreteľné symptómy a obyčajne sa diagnostikuje náhodne v rámci krvného vyšetrenia, keď sa ukáže prítomnosť pozitívnych protilátok.
Potenciálna celiakia zahŕňa prípady, pri ktorých sa v krvi dokážu príslušné protilátky, no nález z biopsie čreva je nenápadný, ale v priebehu času sa môže v tenkom čreve vyvinúť zreteľné poškodenie.
Liečba celiakie
Základom liečby celiakie je dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty, čím u vášho dieťaťa postupne zanikajú doterajšie príznaky, a to bez podania akýchkoľvek liekov. Diagnóza celiakie a nasledujúca zmena životosprávy nastoľuje množstvo otázok, týkajúcich sa bezlepkovej diéty, preto je vhodné vyhľadať dietologické poradenstvo.
Bezlepková diéta zabezpečí dieťaťu postihnutému celiakiou optimálny zdravotný stav, obnoví sa fyzická pohoda, ťažkosti zaniknú a telesný, ako aj duševný stav sa zlepší.
PÁČILA SA VÁM TÁTO RADA OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?
Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví.
Túto radu pre vás pripravila PhDr. Milena Cifruľaková, hlavná sestra ProCare & Svet zdravia v odbore pediatria.
VYLEPŠITE SVOJE STRAVOVACIE NÁVYKY UŽ DNES
Vylepšite svoje stravovacie návyky s ProCare Fit menu. Skladba Fit Menu je zostavená s ohľadom na vaše preferencie v stravovaní, intolerancie a cieľ, ktorý chcete zmenou stravovania dosiahnuť (napr. úprava telesnej hmotnosti). Pred zostavením stravovacieho plánu posúdime váš aktuálny zdravotný stav. Stravovací plán je schválený odborníkmi v oblasti preventívnej a športovej dietoterapie.
FIT MENU S OBSAHUJE:
- nutričné formuláre pred spoluprácou – (kompletná rodinná, zdravotná, osobná anamnéza)
- personalizovaný stravovací plán v elektronickej forme
- personalizované odporúčania stravovacieho a pitného režimu