Prejsť na obsah

Prečo vznikajú vredy na žalúdku?

Peptické vredy sú nezhubné defekty sliznice žalúdka alebo dvanástnika. Vznikajú vtedy, keď sa poruší rovnováha medzi agresívnymi a ochrannými faktormi, ktoré vplývajú na udržiavanie správnej stavby a funkcie sliznice žalúdka a dvanástnika. Existuje viacero agresívnych faktorov, ktoré sa môžu spolu podieľať na vzniku peptického vredu: samotná kyselina chlorovodíková, enzým pepsín, žlčové kyseliny, ktoré normálne vytvárajú…

12.11.2018

Peptické vredy sú nezhubné defekty sliznice žalúdka alebo dvanástnika. Vznikajú vtedy, keď sa poruší rovnováha medzi agresívnymi a ochrannými faktormi, ktoré vplývajú na udržiavanie správnej stavby a funkcie sliznice žalúdka a dvanástnika.

Existuje viacero agresívnych faktorov, ktoré sa môžu spolu podieľať na vzniku peptického vredu:

  • samotná kyselina chlorovodíková,
  • enzým pepsín, žlčové kyseliny, ktoré normálne vytvárajú žalúdok,
  • pečeň a pankreas, je za určitých okolností významným agresívnym činiteľom.

Svoju úlohu na vzniku vredov má aj akútny alebo dlhodobý stres

Úlohu genetiky zdôrazňuje napríklad fakt, že relatívne viac peptických vredov majú nositelia krvnej skupiny 0. Významnú úlohu pri vzniku vredu má infekcia baktériou Helicobacter pylori, ktorá bola objavená v roku 1982. Veľmi častou príčinou vzniku peptického vredu je užívanie niektorých liekov, hlavne liekov proti bolesti a zápalu, napr. kĺbov (tzv. nesteroidnové antireumatiká, antiflogisktiká, asprirín a iné). Pod pojmom ochranné faktory rozumieme normálnu anatómiu a správnu funkciu žalúdka a dvanástnika, ale aj ďalších orgány tráviaceho traktu.

Aké sú príznaky peptických vredov?

Peptický vred sa prejavuje bolesťou v nadbrušku. Vred dvanástorníka sa prejavuje bolesťou, ktorá sa dostaví dlhšiu dobu po jedle, v niektorých prípadoch túto bolesť môže príjem potravy zmierniť. Vred žalúdka sa prejavuje nástupom bolesti hneď po jedle. Pocit nevoľnosti býva častejšie pri vrede žalúdka, pocit pálenia záhy viac pri vrede dvanástorníka.

Od čoho závisí, kedy sa peptický vred zahojí sám od seba a kedy nie?

Peptický vred sa môže zahojiť sám od seba vtedy, keď pominie pôsobenie agresívnych faktorov. Napríklad užívanie liekov, ktoré môžu vyvolávať vznik vredov a organizmus má dostatočnú prirodzenú schopnosť zhojiť poškodenie sliznice žalúdka a dvanástnika.

Kedy dochádza k prasknutiu vredu?

K tzv. prasknutiu vredu dochádza, ak pôsobenie agresívnych faktorov, napríklad užívanie nebezpečných liekov, pokračuje a prevýši schopnosti organizmu opravovať, chrániť toto poškodzovanie. Ako príklad možno uviesť dlhodobé užívanie liekov na bolesť kĺbov napriek opakovanej bolesti v nadbrušku, ktorá nie je liečená liekmi na hojenie vredu.

Ako sa peptické vredy diagnostikujú a liečia?

Vredy sa diagnostikujú na základe zhodnotenia klinického obrazu chorého hlavne bolesť v nadbrušku, pálenie záhy v ďalších prípadoch až zvracanie. Lekár berie do úvahy aj rizikové faktory hlavne užívanie spomínaných liekov. V súčasnosti je suverénnou metódou na diagnostiku peptických vredov endoskopické vyšetrenie pažeráka žalúdku a dvanástnika– ezofagogasgroduodenoskopia známejšia medzi verejnosťou ako gastroskopia.

Umožňuje nielen vizuálne zhodnotenie sliznice žalúdka dvanástnika a odhalenie prítomnosti vredu, ale aj odber sliznice na histologické vyšetrenie napríklad na dôkaz infekcie Helicobacter pylori alebo vylúčenie rakoviny. Liečba vredov spočíva v odstránení rizikových faktorov pokiaľ sú známe a užívaním liekov, ktoré blokujú tvorbu kyseliny chlorovodikovej bunkami žalúdka.

V praxi to znamená, že lekár – gastroenterológ pacientovi, u ktorého diagnostikoval peptický vred doporučí prestať užívať lieky, ktoré môžu vyvolávať vredy ak ich pacient užíva a podá mu kombináciu antibiotík ak dokáže prítomnosť infekcie Helicobacter pylori. Pacient ďalej užíva spomínané lieky na potlačenie tvorby kyseliny chlorovodíkovej najčastejšie v súčasnosti zo skupinu tzv. inhibítorov protónovej pumpy.

Akú veľkú rolu zohráva pri žalúdočných vredoch životospráva?

Životospráva má pri liečbe peptického vredu nezanedbateľný význam. V samotnej prevencii je dôležitý životný štýl s minimalizáciou stresových situácii, zdravá strava s vyrovnaným pomerom bielkovín, tukov a cukrov, vyvarovanie sa nadužívaniu liekov proti bolesti. Existuje množstvo názorov o ochrannom účinku rôznych súčastí diéty ako napr. včelie produkty, kapsaicín v štipľavej paprike, výrobky z rôznych druhov mlieka, rastlinné produkty a pod.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Jána Zachara, primára oddelenia vnútorného lekárstva z Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 19.10.2020 | Aktuality

    Zamestnanci michalovskej nemocnice chceli upozorniť na dôležitosť prevencie pri rakovine prsníka, do práce prišli v ružovom

    Zdravotníci prišli do práce s ružovými ponožkami, ozdobami vo vlasoch či v ružovom tričku a nasadili si ružové rúška. Na riaditeľstvách si zase ženy na ružovo nalakovali nechty a muži si obliekli ružové kravaty. V sieti nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare vrátane michalovskej nemocnice vo štvrtok 15. októbra oslavovali Medzinárodný deň za zdravé prsia.…
  • 30.05.2018 | Aktuality

    Nemocnica v Rimavskej Sobote dostala darom monitory dychu

    Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat SIDS“. Nadácia sa snaží vybaviť monitormi BabySense všetky pôrodnícke oddelenia v nemocniciach a jednotky intenzívnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky. Monitory dychu BabySense sú jediným výrobkom na svete registrovaným ako zdravotnícka pomôcka (ŠUKL) a…
  • 08.08.2016 | Aktuality

    Svidnícka pôrodnica zažíva regionálny babyboom

    V mesiaci júl tohto roka sa v pôrodnici Svet Zdravia vo Svidníku narodilo 43 detí. V porovnaní s rokom 2015 je to o 16 pôrodov viac. Najvyšší počet mamičiek bol priamo  zo Stropkova a Svidníka, ale boli medzi mini aj mamičky z Medzilaboriec, Košíc, Kežmarku, Michaloviec, Bardejova a Giraltoviec. Vedenie nemocnice Svidník teší, že sa…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)