Prejsť na obsah

Tri otázky primárovi infektologického oddelenia MUDr. Štefanovi Zambovi

Ako sa prenášajú osýpky? Osýpky sú  vírusové infekčné vysoko nákazlivé ochorenie sprevádzané charakteristickými vyrážkami. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus osýpok, ktorého prirodzeným hostiteľom je výhradne človek. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou – kvapôčkami. Vstupnou bránou sú spojovky a sliznice dýchacieho systému.   Čo mi hrozí, ak sa nedám zaočkovať? U ľudí, ktorí nie sú očkovaní, respektíve v minulosti neprekonali osýpky,…

12.07.2018

Ako sa prenášajú osýpky?

Osýpky sú  vírusové infekčné vysoko nákazlivé ochorenie sprevádzané charakteristickými vyrážkami. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus osýpok, ktorého prirodzeným hostiteľom je výhradne človek. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou – kvapôčkami. Vstupnou bránou sú spojovky a sliznice dýchacieho systému.

 

Čo mi hrozí, ak sa nedám zaočkovať?

U ľudí, ktorí nie sú očkovaní, respektíve v minulosti neprekonali osýpky, hrozí pri kontakte s infikovanou osobou nákaza týmto ochorením. U väčšiny pacientov prebieha ochorenie bez významných komplikácií. Napriek tomu sú karanténne a liečebné opatrenia spojené s vyradením dotyčného z pracovného a zo spoločenského života, s obmedzením sociálnych kontaktov, a to nielen nakazeného pacienta, ale rovnako aj jeho rodinných príslušníkov. Ochorenie je nebezpečné zvlášť pre malé deti, u ktorých hrozia nebezpečné komplikácie, najmä zápal pľúc, neuroinfekcie, zápal stredného ucha a prínosových dutín. Ojedinele môže ochorenie pri ťažkom priebehu končiť až smrťou pacienta. Očkovanie MMR vakcínou (očkovacia látka proti osýpkam) sa začína v 15. mesiaci života. Kolektívna imunita bráni šíreniu infekcie a vzniku miestnych epidémií. Možno ju zabezpečiť len vysokým percentom očkovanosti populácie, a preto najdôležitejším aspektom stále ostáva očkovanie.

Má vakcína nejaké vedľajšie účinky a ako dlho budem imúnny proti ochoreniu?

Pacienti tolerujú samotné očkovanie veľmi dobre, ojedinele sa vyskytne lokálna postvakcinačná reakcia, ktorá sa prejaví ako sčervenanie v mieste vpichu, mierny opuch, bolestivosť, zvýšená teplota, ktoré miznú do 2-3 dní. Po prekonaní osýpok pretrváva dlhodobá, celoživotná imunita. Po očkovaní časom dochádza k poklesu protilátok, preto je potrebné preočkovanie.

 


PATRÍM DO RIZIKOVEJ SKUPINY?

  • neočkované deti
    • ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať
    • ktoré nemajú v zdravotnej dokumentácii záznam o prekonaní ochorenia alebo záznam o očkovaní proti osýpkam
    • ktoré ešte nedosiahli určený vek očkovania (prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života)
  • dospelé osoby, ktoré nemajú v zdravotnej dokumentácii záznam o prekonaní ochorenia alebo záznam o očkovaní proti osýpkam
  • dospelé osoby, narodené medzi rokmi 1969 až 1985 (vek 33 až 49 rokov), z dôvodu možnej nestability vakcín
  • dospelé osoby, narodené pred rokom 1985 , ktoré ochorenie neprekonali
  • neočkované komunity (ak dôjde k importu osýpok)

KAM SA MÁM PRÍSŤ ZAOČKOVAŤ?

Toto očkovanie nie je hradené zo zdravotného poistenia. Jeho cena vrátane výkonu zdravotníka je: 13,73 € s DPH.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 23.01.2018 | Aktuality

    V nemocniciach Svet zdravia sa vlani narodilo približne 10 700 detí: Percento cisárskych rezov chcú pôrodnice znížiť

    Spolu 10 616 pôrodov sa počas minulého roka uskutočnilo v 13 pôrodniciach, ktoré patria do siete nemocníc Svet zdravia. V porovnaní s predošlým rokom počet pôrodov stúpol a najviac ich mali v Spišskej Novej Vsi. Chlapcov sa narodilo o 172 viac ako dievčat a 96 mamičiek priviedlo na svet dvojičky. Pôrodnice Sveta zdravia plánujú začať…
  • 01.08.2018 | Aktuality

    Partizánsku pôrodnicu mamičky ohodnotili ako jednotku v kraji

    Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Partizánske sa stala podľa mamičiek jednotkou v Trenčianskom kraji. V prieskume, ktorý pripravil Health Policy Institute v spolupráci s portálom www.rodinka.sk, ju mamičky zaradili na prvé miesto. Pôrodnica bola zároveň pozitívne ohodnotená za najnižší podiel cisárskych rezov na Slovensku.   „Dosiahli sme hodnotenie 88,1 percenta, čo je za posledné sledované…
  • 10.08.2022 | Aktuality

    Vo svidníckej a stropkovskej nemocnici vyrobili dobrovoľníci pre pacientov vejáre

    Pacienti vo svidníckej a stropkovskej nemocnici dostali vlastnoručne vyrobené vejáre. Vytvorili ich pre nich dobrovoľníci nemocničného projektu Krajší deň, aby najmä starším pacientom spríjemnili horúce letné dni. Dobrovoľníci pre pacientov vyrobili až päť desiatok vejárov. Práca dobrovoľníkov „Naši dobrovoľníci aj počas leta obetujú čas svojho voľného času a prichádzajú za pacientmi do nemocníc, aby im spoločným…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.