Prejsť na obsah

Škrípete zubami? Môže byť za tým stres

Vyšetrenie u stomatológa by malo mapovať okrem zubných problémov aj problémy s chrbticou, tlakom v ušiach alebo závratmi. V prípade problémov s čeľustným kĺbom je manuálna terapia u ortopéda a cviky od fyzioterapeuta nevyhnutnou súčasťou liečby. Prečo je to tak si môžete prečítať v rade lekára – stomatológa Dr. Zeitlera z ProCare Central. Škrípanie zubov…

01.03.2018

Vyšetrenie u stomatológa by malo mapovať okrem zubných problémov aj problémy s chrbticou, tlakom v ušiach alebo závratmi. V prípade problémov s čeľustným kĺbom je manuálna terapia u ortopéda a cviky od fyzioterapeuta nevyhnutnou súčasťou liečby. Prečo je to tak si môžete prečítať v rade lekára – stomatológa Dr. Zeitlera z ProCare Central.

Škrípanie zubov

Pri škrípaní zubami (bruxizmus) dochádza k zatínaniu a zaťažovaniu zubov. Možno si ani neuvedomujete, že niečím takým vôbec trpíte. Ide o podvedomé škrípanie zubami, ich zatínanie a zaťažovanie bez toho, že by ste žuvali alebo prijímali potravu. U pacientov sa objavuje škrípanie najčastejšie počas spánku avšak u niektorých aj cez deň.

Čo spôsobuje škrípanie zubov?

Príčiny chronického škrípania zubami môžu byť rôzne ako napr.:

  • stres,
  • úzkosť,
  • potlačované emócie,
  • frustrácia alebo
  • hnev. 

Škrípanie vo všetkých prípadoch poškodzuje chrup, preťažuje žuvacie svaly a čeľusť. Následne to môže spôsobiť citlivosť a bolesť zubov, ktorú môžete pociťovať pri otváraní úst alebo tlaku na tvár. Bolesť môže vystreľovať aj do hlavy, uší alebo krku.

Liečba škrípania zubov

Po zistení chronického škrípania zubov je potrebné navštíviť stomatológa, ktorý nechá zhotoviť medzizubnú dlahu a odporučí cvičenie. U niektorých pacientov je potrebná aj psychoterapia. Pretože pacient škrípe zubami, lebo nevie dostatočne dobre kompenzovať stres. Vedľa odbornej fyzioterapie je namieste aj cvičenie doma. Väčšinou sa jedná o uvoľňovacie cviky, ktoré nezaberú viac ako pár minút denne. Ak budete doma poctivo cvičiť, výsledok sa dostaví a problémy ustúpia.

Pozrite si viac o súvise fyziatrie a prácou stomatológa v nasledovnom videu.

Páčila sa vám táto rada od Dr. Zeitlera ProCare CentralViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 08.04.2021 | Aktuality

    Praktický dar pre COVID oddelenie v Dunajskej Strede od nadácie DSA

    Dňa 31.03.2021 prišla Nadácia DSA podarovať 2 kusy infúznych púmp pre COVID Oddelenie.   Zakladateľom nadácie je Dan-Slovakia Agrar a.s. Veľký Meder a osobne nám ich priniesol pán László Póda. Infúzne pumpy sa budú využívať pri ventilovaných pacientoch na dávkovanie liekov v presne určenom množstve a to nepretržite počas 24 hodinového cyklu. Tento dar si nemocnica naozaj cení,…
  • 25.11.2020 | Aktuality

    Poďakovanie primátorovi mesta Humenné

    Nemocnica Svet zdravia Humenné v zastúpení p. riaditeľom MUDr. Jaroslavom Marčišinom chce vysloviť poďakovanie primátorovi mesta Humenné PhDr. Ing. Milošovi Meričkovi za spoluprácu.   Mesto Humenné i v tejto neľahkej situácii zabezpečilo pokládku nového asfaltového povrchu pred vstupom do pavilónu E – na pracovisku mobilného odberového miesta. Týmto došlo k skvalitneniu a zlepšeniu prístupu do nemocnice,…
  • 31.07.2017 | Blog

    Cholesterol – priateľ alebo nepriateľ?

    Je mnoho typov tukových častíc, avšak medicínsky najvýznamnejšie sú cholesterol HDL, LDL a triglyceridy.   Existujú dobrý a zlý cholesterol? Triglyceridy sa tvoria v tele zo stravy bohatej na cukry, vrátane alkoholu. Pod zvýšené hodnoty cholesterolu sa podpisuje mastná strava, nezdravý životný štýl, ale aj genetické faktory. Na ich stanovenie sa zameriava väčšina krvných testov. Cholesterol…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)