Nové psychiatrické zariadenie chce byť vzorom liečivého prostredia. Až doteraz bol Prešovský kraj jeden z posledných na Slovensku, ktorý ešte nemal v rámci liečby psychiatrických pacientov k dispozícii chronické lôžka. Nová psychiatrická liečebňa v Nemocnici Svet zdravia vo Svidníku má byť v tomto smere vítané riešenie.
Kompletne zrekonštruované priestory s 37 lôžkami, so silným zázemím všeobecnej nemocnice a s novým odborným tímom majú výrazne pomôcť dlhodobo chorým psychiatrickým pacientom zvýšiť ich šance na návrat do aktívneho života. Prví by mali byť hospitalizovaní už od polovice budúceho týždňa. Celkové investície do nového pracoviska si vyžiadali vyše 400-tisíc eur.
„Nová psychiatrická liečebňa je dôkazom, že Svet zdravia investuje aj do zdravotnej starostlivosti pre najnáročnejších pacientov. Som veľmi rád, že sa nám podarilo dať dokopy kvalitný odborný tím a jeho pacientom vytvoriť podmienky, ktoré v tejto oblasti sú na Slovensku bezprecedentné. Verím, že krásne prostredie zariadenia bude mať pozitívne účinky na samotnú terapiu chronických pacientov,“ zvýraznil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ siete regionálnych nemocníc Svet zdravia.
„Do liečebne budeme prijímať predovšetkým pacientov trpiacich dlhoročným duševným ochorením, ako napríklad schizofrénia, vrodené duševné poruchy – tzv. mentálne retardácie, organické poruchy, chronifikované depresívne poruchy a podobne. Ide teda o takých pacientov, ktorí potrebujú po akútne preliečenom duševnom ochorení, respektíve pri duševnej poruche ďalšie psychiatrické doliečenie a následnú rehabilitačnú starostlivosť. Tento proces často trvá aj niekoľko týždňov,“ vysvetľuje nový primár psychiatrickej liečebne MUDr. Miloš Burič.
Liečebňa plánuje využívať moderné formy psychofarmakologickej liečby. V blízkej budúcnosti chce kúpiť tiež prístroj na elektrokonvulzívnu liečbu a perspektívne aj na transkraniálnu magnetickú stimuláciu. Vzhľadom na chronický charakter pracoviska sa bude klásť veľký dôraz na spoluprácu s fyzioterapeutickým oddelením nemocnice. Okrem liečebnej rehabilitácie bude tím liečebných terapeutov využívať ďalšie progresívne metódy, akými sú arteterapia (využitie výtvarných techník s cieľom sebauvedomenia uvoľnením emócií, ktoré sú u týchto pacientov často potlačené), muzikoterapia (využitie rytmických hudobných nástrojov a prepojenie s inými terapeutickými technikami), psychomotorická terapia (využitie pohybových techník uvoľňujúcich svalové a celkové telesné napätie, zlepšenie celkovej koordinácie pohybov), dramatoterapia (využitie pohybových techník, divadelných etúd – psychodrámy s cieľom prejaviť a uvoľniť potlačené emócie), biblioterapia (využitie textov aktívnou, respektíve pasívnou formou s cieľom prispieť k uvedomeniu si vlastného problému), ergoterapia (podpora a rozvoj jemnej a hrubej motoriky a rozvíjanie pracovných návykov), autogénny tréning (relaxačné telesné techniky prostredníctvom liečebného terapeuta), psychoedukácia pacientov a aj fototerapia (liečba expozíciou svetla u depresívnych pacientov). Všetky uvedené techniky bude vykonávať liečebný pedagóg.
V novej psychiatrickej liečebni sa nebudú liečiť akútne stavy pri duševných ochoreniach, delirantné stavy pri závislosti od alkoholu a ani toxické psychózy (vyvolané drogami). Do liečebne tiež nebudú prijímať ani pacientov v režime súdom nariadenej ochrannej psychiatrickej a protitoxikomanickej liečby.
„Naše pracovisko bude úzko spolupracovať s akútnymi psychiatrickými oddeleniami v Prešove a v Bardejove. Keďže počet pacientov s mentálnymi poruchami neustále stúpa aj na Slovensku, spravíme maximum, aby sme týmto ľudom vedeli dať nádej na návrat do aktívneho života. Prax z ostatných regiónov dokázala, že dlhodobá hospitalizácia a správny odborný prístup môžu v tomto smere veľmi efektívne pomôcť a predísť alebo oddialiť umiestnenie pacientov do domovov sociálnych služieb pre duševne chorých a mentálne retardovaných,“ doplnil Miloš Burič.
Vybavenie novej psychiatrickej liečebne:
- 37 moderných lôžok v harmonickom prostredí,
- telocvičňa, spoločenská miestnosť a vonkajšia záhrada,
- priestory na terapeutické aktivity (ergoterapia, muzikoterapia, dramatoterapia, biblioterapia atď.)