Milióny ľudí v noci chrápu a nemusí to byť len prejav hlbokého spánku. Chrápe asi 2/3 populácie. Muži 7-10x častejšie než ženy. Do menopauzy ženskú populáciu chránia estrogény , ktoré majú pozitívny vplyv na napätie svalstva horných dýchacích ciest.
Lenže chrápanie nemusí byť len nepríjemným problémom pre vedľa spiaceho partnera. Môže znamenať aj vážne ohrozenie zdravia – ide o tzv. sleep apnoe syndrom – zastavu dýchania v spánku. Spánkovými poruchami trpí až 4-5% populácie.
Diagnostika
Diagnostika chrápania nie je zložitá. Tento problém si uvedomujeme sami, prípadne nás na neho upozorní partner.
Pri diagnostike chrápania je vždy potrebné realizovať ORL vyšetrenie ! Tu sa môžu diagnostikovať tieto možné prekážky v horných dýchacích cestách : Nos: deformity nosovej priehradky, nosové polypy, chronická nádcha ,Nosohltan: zväčšená nosohltanová mandľa. Ďalšie príčiny chrápania v ORL oblasti: Znížený svalový tonus jazyka ,zväčšené podnebné mandle, predlžené mäkké podnebie, predlžený čapík, vysoké podnebie – u žien.
Na našom ORL odd. NsP Trebišov a.s. liečime všetky tieto prekážky v ORL oblasti chirurgicky. Cieľom chirurgickej liečby je odstránenie anatomických prekážok prúdenia vzduchu v horných dýchacích cestách a vystuženie tkanív v tejto oblasti pomocou operačnej techniky RFITT- rádiofrekvenčná indukovaná termoterápia . Je to nová operačná technika, ktorá využíva minimálne invazívny prístup.
RAUPP je miniinvazívna metóda liečby chrápania. Skratka prevzatá z angl.-Radiofrequency Assisted Uvulo-Palato-Plasty – t.j. rádiofrekvenčne asistovaná uvulopalatoplastika-plastika mäkkého podnebia . História RFITT je veľmi mladá. RFITT bola prvý krát len pokusne použitá v roku 1997 – pri terapii chrápania. V roku 2003 prvý referoval Seeger a bola to pilotná štúdia pod názvom: RFITT of turbinate hypertrophy. O rok neskôr, v roku 2004 v Belgicku bolo zorganizované sympózium o RFITT a tu sa po prvý krát referovalo o liečbe chrápania.
V oblasti medicíny má táto technika široké použitie nielen v ORL odbore, ale aj urológii, oftalmológii, cievna chirurgii a chirurgii brucha. Na našom pracovisku ORL odd. v Trebišove sme zaviedli túto operačnú techniku v roku 2007.
Princípom RFITT je vytvorenie cielených podslizničných tepelných lézii v tkanive pomocou bipolárnej elektródy s následným jazvením, ktoré spôsobuje redukciu objemu a vystuženie ošetrenej oblasti.
Veľkou výhodou RFITT je, že elektrický prúd tečie len v okolí elektródy , tým je zabezpečená nemožnosť ,prepálenia tkaniva “. V operačnej rane sa tkanivo zahrieva len na 60-75 st.C. Výsledkom je jemné ošetrenie tkanív. Povrchy tkanív sú nedotknuté terapiu, preto pacienti po výkone netrpia bolesťou. Automatická detekcia ukončenia procesu zaručuje vysokú bezpečnosť pri operačnom výkone.
Počas obdobia od roku 2007 sme realizovali viac ako 2000 operačných výkonov touto technikou. Môžeme konštatovať, že RAUPP je minimálne invazívna operačná metóda, menej bolestivá oproti bežným technikám, operačná rana sa rýchlo hojí, pacienti sú len krátkodobo práceneschopní. Táto technika predstavuje moderný trend v liečbe chrápania, postupne si určite nájde miesto v každodennej ORL praxi aj na Slovensku.
MUDr.Ľudmila Vasilková,
primárka ORL JZS Trebišov
NsP Trebišov a.s. člen siete nemocníc Svet zdravia