Prejsť na obsah

Aké sú príznaky diabetu II. typu?

Medzi príznaky diabetes mellitus 2. typu patrí únava, smäd, suchosť úst, časté močenie, hlavne v noci.   Neskôr to môže byť aj zhoršenie zraku, výrazné chudnutie, zhoršené hojenie rán alebo časté močové infekcie. Príznaky sa rozvíjajú postupne, pacient si ich nemusí dávať do súvisu s možnou cukrovkou. V začiatkoch cukrovky príznaky pacient nemusí pociťovať vôbec…

27.05.2019

Medzi príznaky diabetes mellitus 2. typu patrí únava, smäd, suchosť úst, časté močenie, hlavne v noci.

 

Neskôr to môže byť aj zhoršenie zraku, výrazné chudnutie, zhoršené hojenie rán alebo časté močové infekcie. Príznaky sa rozvíjajú postupne, pacient si ich nemusí dávať do súvisu s možnou cukrovkou. V začiatkoch cukrovky príznaky pacient nemusí pociťovať vôbec žiadne ťažkosti, ale laboratórny odber z krvi dokáže cukrovku odhaliť včas. Z tohto dôvodu sú dôležité preventívne prehliadky u praktického lekára.

Čo by mal pacient s prediabetom urobiť, aby sa jeho stav nezhoršil a nepostúpil na cukrovku?

Prediabetes zahŕňa hraničnú glykémiu nalačno a poruchu glukózovej tolerancie. Pri hraničnej glykémii nalačno sú hodnoty glykémie z krvi nalačno v rozmedzí 5,6 mmol/l – 6,9 mmol/l. Pri poruche glukózovej tolerancie sú hodnoty v rámci orálneho glukózovo-tolerančného testu v rozmedzí 7,8 mmol/l až 11,0 mmol/l v druhej hodine testu. Pri prediabete sú tiež vyššie hodnoty glykovaného hemoglobínu HbA1C v rozmedzí 5,7-6,4%. Na Slovensku nie je liečba tabletkami u prediabetických stavov schválená, je potrebné aby pacient začal s úpravou životného štýlu, úpravou jedálnička v zmysle zníženia množstva jednoduchých cukrov v strave a tekutinách a úpravou telesnej hmotnosti. Potrebná je pravidelná fyzická aktivita, postačuje obyčajná chôdza.

 Čo hrozí pacientom s diabetom II. typu, ktorí nenavštevujú lekára alebo ignorujú nasadenú liečbu a odporúčania lekára?

Pri nedostatočnej spolupráci pacienta a tým pádom nedostatočne kontrolovanej cukrovke sa dlhodobé komplikácie cukrovky rozvíjajú podstatne skoršie a v horšom rozsahu. Vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú malé aj veľké cievy, napríklad cievy v srdci, mozgu a končatinách. Ide prevažne o poškodenie zraku, nervov a obličiek. V najhoršom prípade komplikácie môžu viesť aj ku amputácii časti nohy, slepote alebo zlyhaniu obličiek s potrebou dialýzy, čo vedie k trvalej invalidite. Pacient je tiež ohrozený akútnymi komplikáciami súvisiacimi s vysokou hladinou cukru v krvi. Pacienti s diabetom sú vo vyššom ohrození srdcovocievnych ochorení pri zrýchlenom kôrnatení ciev. Pri pravidelných kontrolách a dobrej spolupráci pacienta je možné riziká cukrovky zmierniť, aby pacient mohol čo najdlhšie žiť plnohodnotný život.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Viliam Vaník, diabetológ z Nemocnice Svet zdravia Svidník.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 29.05.2017 | Blog

    Zápal močových ciest prekoná za život takmer každá druhá žena

    Prepuknúť môže pritom počas celého roka. Infekcie dolných močových ciest preto nepodceňujte. Riskujete tak hospitalizáciu. Infekčné ochorenie odborníci delia na zápal dolných a horných močových ciest. Zápal močovej rúry a močového mechúra, ktorý zaraďujeme k zápalom dolných močových ciest aspoň raz za život prekoná takmer každá druhá žena. Nezriedka sa vyskytujú tiež prípady, kedy sa…
  • 21.06.2018 | Aktuality

    Lekárska služba prvej pomoci sa mení na ambulantnú pohotovostnú službu

    Zákonom č. 257/2017 Z. z. bol novelizovaný zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Táto novela ruší lekársku službu prvej pomoci a zavádza ambulantnú pohotovostnú službu v čase od 16. do 22. hodiny v pracovných dňoch a v čase od 7. do 22. hodiny v dňoch pracovného pokoja.…
  • 21.02.2017 | Blog

    Artróza kĺbu ruky – pacientovi odstránime bolesti a obnovíme jej celkovú funkčnosť

    Vďaka operačnému riešeniu rizartrózy získa pacient plný rozsah pohybu palca U pacientov, ktorým zlyhal konzervatívny spôsob liečby ponúka ortopedické oddelenie nemocnice ProCare Medissimo možnosť odstrániť bolesti a hlavne prinavrátiť funkčnosť kĺbu. Na Slovensku ako jedna z mála nemocníc vykonáva operácie rizartrózy, a to totálnou náhradou prvého CMC kĺbu. Vďaka tejto jedinečnej operácii získa pacient plný rozsah pohybu palca, čím…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)