Prejsť na obsah

Aké zdravotné benefity má darovanie krvi?

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu. Darcovstvo krvi má aj výhody a benefity pre náš organizmus Pri darovaní krvi sa realizuje viacero vyšetrení, aby sa zistilo, či je darca zdravý. Okrem krvného obrazu sa vyšetruje pečeňový enzým ALT, testy na vybrané infekcie…

21.05.2019

Darovaním krvi nepomáhame len iným, ale do určitej miery aj sebe. Prispieva k regenerácii organizmu či zvyšuje odolnosť organizmu.

Darcovstvo krvi má aj výhody a benefity pre náš organizmus

Pri darovaní krvi sa realizuje viacero vyšetrení, aby sa zistilo, či je darca zdravý. Okrem krvného obrazu sa vyšetruje pečeňový enzým ALT, testy na vybrané infekcie prenosné krvou, krvná skupina, meria sa krvný tlak a robí sa aj fyzikálne vyšetrenie darcu – auskultácia srdca a pľúc. Týmito vyšetreniami sa môžu včas odhaliť závažné ochorenia, o ktorých darca nemusí ani len tušiť.

Prispieva k regenerácii organizmu a má stimulujúci účinok

Svoju úlohu tu zohrávajú endorfíny, ktoré sa po odbere vyplavia – človek má dobrý pocit, že pomohol druhému, že urobil dobrý skutok. Okrem toho darovanie krvi je impulzom pre organizmus, aby sa naštartovala tvorba stratených krvných komponentov, rýchlejšie sa tvoria nové – čerstvé krvinky, zlepšuje sa imunita.

Zvyšuje odolnosť organizmu

Pravidelnými odbermi si organizmus zjednodušene povedané “zvykne” na krvné straty, stane sa “trénovanejším”, odolnejším na zvládnutie mimoriadnych situácií (ako napríklad úrazy spojené s určitou stratou krvi).

Znižuje sa riziko srdcovo-cievnych ochorení či rakoviny

Vedci štúdiami zistili, že u darcov je nižšie riziko infarktu myokardu – pravidelné darovanie znižuje viskozitu krvi, ktorá je jedným z faktorov poškodzujúcich bunky výstelky tepien, a teda aj rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Pri darovaní krvi sa znižujú zásoby železa, pričom vysoká hladina železa sa podľa niektorých hypotéz tiež považuje za rizikový faktor aterosklerózy a infarktu.

V neposlednom rade níženie zásob železa pravidelným darovaním krvi môže znížiť aj riziko vzniku rakoviny (hromadenie železa zvyšuje poškodzovanie tela voľnými radikálmi, ktoré sa spájajú so vznikom rakoviny). Pre niektorých darcov sa darovanie stáva životným štýlom – darca sám dbá na zdravú stravu, dostatok tekutín, vyhýba sa zbytočným liekom, alkoholu, rizikovému správaniu.

Je „bezpečné“ prísť o pol litra krvi?

Nie je dôvod na žiadne obavy. Množstvo odobratej krvi je pre zdravého človeka neškodné, predstavuje stratu asi desatiny objemu krvi. Stratený objem sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek asi do 2 týždňov a strata železa do 2 mesiacov. Je dôležité po odbere piť dostatočné množstvo tekutín a na niekoľko hodín sa vyhýbať nadmernej a namáhavej fyzickej aktivite, aby sa telo aklimatizovalo na prechodné zníženie objemu krvi.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Kamil Diľ, primár HTO Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 21.06.2018 | Aktuality

    Lekárska služba prvej pomoci sa mení na ambulantnú pohotovostnú službu

    Zákonom č. 257/2017 Z. z. bol novelizovaný zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Táto novela ruší lekársku službu prvej pomoci a zavádza ambulantnú pohotovostnú službu v čase od 16. do 22. hodiny v pracovných dňoch a v čase od 7. do 22. hodiny v dňoch pracovného pokoja.…
  • 07.02.2018 | Aktuality

    Michalovská nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

    Desať monitorov dychu za celkovo 800 eur dnes dostalo od Nadácie Križovatka novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia v Michalovciach. Monitory kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Mamičkám monitory nemocnica aj zapožičiava domov.   „Monitory dychu nám pomáhajú kontrolovať dýchanie najmä predčasne narodených…
  • 09.04.2020 | Aktuality

    Rimavskosobotská nemocnica dnes začala testovať na COVID aj mobilne

    Pred rimavskosobotskou nemocnicou je od dnešného dňa v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote zriadené mobilné odberové miesto pre testovanie pacientov na COVID-19.   Zdravotníci rimavskosobotskej nemocnice realizujú výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí RÚVZ. Testovanie bude zatiaľ prebiehať v režime trikrát týždenne, a to v pondelky, stredy a piatky.…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.