Prejsť na obsah

Aký je rozdiel medzi respirátormi? Môžeme ich použiť viackrát?

Ak majú byť výrobky uvedené ako osobné ochranné prostriedky na trh Európskej únie alebo slovenský trh, musia byť posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej úniia v Slovenskej republike.   Povinnosť používať respirátory Od 15. 3. 2021 majú povinnosť používať všetky osoby na verejnosti v priestoroch všetkých interiérov vrátane polikliník a nemocníc (okrem domácností) respirátor alebo obdobný…

11.03.2021

Ak majú byť výrobky uvedené ako osobné ochranné prostriedky na trh Európskej únie alebo slovenský trh, musia byť posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej úniia v Slovenskej republike.

 

Povinnosť používať respirátory

Od 15. 3. 2021 majú povinnosť používať všetky osoby na verejnosti v priestoroch všetkých interiérov vrátane polikliník a nemocníc (okrem domácností) respirátor alebo obdobný prostriedok (vždy bez výdychového ventilu) naplňujúci minimálne všetky technické podmienky a požiadavky pre filtračnú polomasku s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149 + A1.

Táto povinnosť sa nevzťahuje na zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám, na zamestnanca vykonávajúceho prácu zaradenú do tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci (riziková práca) a pod.

Aký je rozdiel medzi respirátormi FFP2 a KN95?

    • N95 je označenie amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH-42CFR84) pre respirátor, ktorý filtruje min 95% častíc zo vzduchu.
    • KN95 je označenie respirátora, ktorý filtruje min 95% častíc podľa čínskych noriem (GB2626-2006).
    • FFP2 je označenie respirátora, ktorý odfiltruje min 94% častíc podľa európskych noriem (EN149).

Respirátor KN95 by sa mal najviac približovať k filtračnej tvárovej polomaske triedy FFP2, avšak líšiť sa môže najmä svojim tvarom z dôvodu prispôsobeniu sa ázijskému typu tváre.

Z toho dôvodu v mnohých prípadoch v našich podmienkach nemusí správne priliehať, tým pádom môže dôjsť aj k zníženiu účinnosti a efektívnosti jeho nosenia.

Z dôvodu, že výrobky s označením KN95 neboli vyskúšané podľa európskych predpisov je odporúčané ich nepoužívať ako osobný ochranný  prostriedok. V prípade, že majú preskúšanú aspoň zdravotnú bezpečnosť materiálu, tak je odporúčané ich  používať iba ako rúška na každodenné použitie.

Môžeme respirátor použiť viackrát?

Použitie respirátora je uvedené v návode na použitie a bezpečnostných pokynoch, ktoré musí výrobca k výrobku priložiť predtým, než uvedie tento výrobok na trh. Spôsob použitia respirátora teda stanovuje priamo výrobca a užívateľ je povinný riadiť sa uvedenými pokynmi.

Technická norma EN149 + A1 v prílohe definuje, že v prípade, ak je použitie filtračnej tvárovej polomasky ohraničené na jednu pracovnú zmenu, za triedou sa uvedie označenie „NR“ (príklad FFP2 NR) a ak je znovu použiteľná tak označenie“R“ (príklad FFP2 R).

Respirátor s označením:

    • NR (non-reusable) – na jednorazové použitie (zvyčajne jedna pracovná zmena cca 8 hodín),
    • R (reusable) – možné použiť viackrát – vždy podľa konkrétneho návodu na použitie.

Respirátor je nutné prestať používať v prípade, ak sa v ňom horšie dýcha, je zašpinený, kontaminovaný alebo ak je poškodený.

Respirátory, ktoré môžu byť znovu použiteľné (napríklad FFP2 R) musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné proti čistiacim a dezinfekčným prostriedkom.

Z toho dôvodu je pri dezinfekcii alebo čistení respirátora potrebné vždy postupovať v súlade s návodom na použitie, ktorý je k výrobku priložený. Výrobca má za povinnosť presnestanoviť, akým spôsobom je možné respirátor čistiť a dezinfikovať na to, aby bol opakovateľne použiteľný so zachovaním všetkých jeho vlastností. Iný spôsob ošetrovania, ako odporúčaný výrobcom by mohol respirátor znehodnotiť.

Ako správne nasadiť respirátor?

  • Pred nasadením respirátora je potrebná dezinfekcia rúk.
  • Nosová svorka respirátora sa musí nachádzať hore v jeho strede:
  • Nasaďte respirátor tak, aby zakrýval nos, ústa aj bradu.
  • Vytvarujte nosnú svorku do obráteného písmena „U“, aby správne priľnula k nosu.
  • Správne nasadený respirátor musí tesne doliehať k tvári.
  • Pri nedostatočnom priľnutí na tvár respirátor stráca účinnosť (nie je vhodný pre osoby s bradou, fúzami a strniskom),
  • Vykonajte kontrolu správneho nasadenia.
  • Zakryte respirátor oboma rukami a sprudka vydýchnuť. Ak vzduch uniká okolo nosa, upraviť nosovú svorku. Po odskúšaní a nastavení respirátora sa už nedotýkať rukami jeho prednej časti.

Ako zložiť respirátor a znehodnotiť ho?

  • respirátor držte za gumičky,
  • po odstránení respirátora z tváre je potrebné ho vložiť do plastového vrecka a vrecko následne uzavrieť,
  • po zložení a odstránení respirátora z tváre je potrebné si umyť, resp. dezinfikovať ruky.

Zdroj: Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 29.09.2015 | Aktuality

    Vďaka novej recepcii získajú pacienti informačný servis ako v hoteli

    Nemocnica Svet zdravia Trebišov dnes predstavila nový koncept recepcie, ktorá má slúžiť pacientom a návštevníkom nemocnice ako miesto prvého kontaktu. Rozsahom poskytovaných informačných služieb pripomína hotelovú recepciu. Jej zamestnanci sú pripravení v pracovných dňoch (od 7.00 do 16.00 hod.) poskytovať informácie o prevádzke nemocnice, rozsahu zdravotnej starostlivosti jednotlivých oddelení a ambulancií, nadštandardných službách alebo o…
  • 03.06.2019 | Aktuality

    Poznáme top slovenské nemocnice v liečbe pacientov s cievnou mozgovou príhodou

    Rebríček TOP slovenských nemocníc, ktoré v minulom roku (2018) dosiahli najvyššie percento odliečených pacientov s cievnou mozgovou príhodou, dnes zverejnila pacientska organizácia Sekunda pre život a Slovenská neurologická spoločnosť. Medzi kľúčové kritérium hodnotenia jednotlivých iktových pracovísk patrilo najmä percento odliečených pacientov s mozgovou porážkou, ktorým bola v hyperakútnom štádiu realizovaná trombolýza (IVT), teda rozpustenie krvnej zrazeniny. Na…
  • 15.09.2017 | Krása, šport a relax

    Ako postupovať po operácii chrbtice

    Pohyby s rotačnou zložkou sú ako kompenzačnou zložkou vhodné aj u ľudí, ktorí nadmerne zaťažujú chrbticu fyzickou prácou. Zdá sa, že pri fyzickej práci máte pohybu dosť, ale nejedná sa o pohyb liečebný, skôr škodlivý.   V prípade, že preťažujete svoju chrbticu fyzickou záťažou alebo prácou, je dôležité, aby po námahe nasledovalo kompenzačné, relaxačné a uvoľňujúce…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)