Prejsť na obsah

Aký je rozdiel v hypoglykémii u diabetika a nediabetika?

Nondiabetická hypoglykémia je stav, kedy má ľudské telo typické príznaky hypoglykémie, čiže nízkej koncentrácie cukru (glukózy) v krvi, ale pacient, ktorý ňou trpí, nemá zistenú cukrovku.   Medzi príznaky nízkej hladiny glukózy čiže cukor v krvi patrí: chvenie rúk, studený pot, nadmerná chuť do jedla, blednutie tváre, búchanie srdca, netypické správanie sa, ťažkosti sústrediť sa alebo…

26.02.2020

Nondiabetická hypoglykémia je stav, kedy má ľudské telo typické príznaky hypoglykémie, čiže nízkej koncentrácie cukru (glukózy) v krvi, ale pacient, ktorý ňou trpí, nemá zistenú cukrovku.

 

Medzi príznaky nízkej hladiny glukózy čiže cukor v krvi patrí:

  • chvenie rúk,
  • studený pot,
  • nadmerná chuť do jedla,
  • blednutie tváre,
  • búchanie srdca,
  • netypické správanie sa,
  • ťažkosti sústrediť sa alebo
  • napríklad aj dvojité videnie.

Príznaky, ktoré pociťuje pacient pri nondiabetickej hypoglykémii, sa v zmysle subjektívnych ťažkostí neodlišujú od príznakov hypoglykémie u diabetika. Rozdiel je v mechanizmoch, ako k týmto stavom dochádza.

U diabetikov je “diabetická” hypoglykémia pomerne častá

Jej frekvencia a závažnosť závisí od typu liečby, či pacient užíva tabletky, pichá si inzulín alebo používa iné lieky alebo ich kombinácie na zníženie hladiny cukru v krvi. Nondiabetická hypoglykémia sa vyskytuje zriedkavejšie, v menšej miere ako u diabetikov.

Glukóza, ktorá sa nachádza v krvi, je hlavný zdroj energie pre ľudské telo a mozog.

Pochádza z toho, čo prijmeme jedlom a tekutinami, alebo zo zásobných zdrojov v ľudskom tele (glykogén). Hlavným hormónom, ktorý zaisťuje normálne hladiny cukru v krvi je inzulín, pochádzajúci z pankreasu.

Znižuje hladiny glukózy v krvi, pretože umožňuje bunkám ľudského tela využívať glukózu z krvi. Medzi ďalšie hormóny, ktoré sa zúčastňujú na regulácii hladín glykémie, patria napríklad glukagón, kortizol, adrenalín, rastový hormón, ACTH, inkretínové hormóny a mnohé ďalšie.

Ak hladina glukózy klesne pod normálne hodnoty, pacient na necíti dobre.

Nondiabetická hypoglykémia sa v zásade delí na dva základné typy:

  • reaktívna hypoglykémia, 
  • lačná hypoglykémia .

Reaktívna hypoglykémia sa vyskytuje často u pacientov s prediabetickými stavmi, kedy dochádza k nepomeru medzi vylúčeným inzulínom a prijatým cukrom z potravy. Časté je to napríklad u pacientov po operácii žalúdka, alebo enzymatických poruchách, kedy nevie telo správne odbúravať prijatú energiu v potrave.

Lačná hypoglykémia sa vyskytuje napríklad pri užívaní niektorých liekov (kyselina acetylsalicylová, niektoré antibiotiká a mnohé ďalšie lieky). Často je príčinou vyššia konzumácia alkoholu.

Medzi závažné príčiny hypoglykémie patria ochorenia pečene, srdca, obličiek alebo niektoré ochorenia endokrinného systému.

Častou príčinou hypoglykémií u nediabetika bývajú rôzne nádorové ochorenia, zriedkavé nádory produkujúce inzulín tzv. inzulinómy, alebo nadmerné fyzické cvičenie. Niekedy môže byť prítomná v tehotenstve (aj v čase, kedy žena ešte nevie o tom, že je tehotná).

Ak existuje podozrenie, že pacient môže mať tieto príznaky, je dôležité navštíviť svojho praktického lekára a diabetológa, špecialistu v poruchách látkovej premeny. Podrobné zhodnotenie anamnézy a následné laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia odhalia prítomnosť nondiabetickej hypoglykémie.

Po potvrdení sa následne začína diferenciálna diagnostika problému s perspektívou ďalšej liečby

Liečba závisí od príčiny nondiabetickej hypoglykémie. Ak je napríklad príčinou nádor, je to onkologická liečba, ak sú to lieky, tak vysadenie uvedených liekov a podobne.

Základnou súčasťou liečby je úprava jedálnička. Pacient by mal:

  • jesť pravidelne, menšie porcie jedla počas dňa (5-6 krát denne, namiesto 3 hlavných jedál),
  • jesť vyváženú stravu,
  • vyhýbať sa jednostrannej potrave.

Strava by mala byť pestrá, obsahovať popri cukroch aj bielkoviny, tuky a vlákninu.

Pacient by nemal konzumovať vo vyššom množstve vysokosladené jedlá a nápoje. Mal by obmedziť konzumáciu kávy (kofeín) a alkoholu.

Pri náhlom poklese glykémie pacient potrebuje užiť sacharidy s vysokým glykemickým indexom, napríklad cukor, ovocný džús a podobne a komplexné sacharidy/bielkoviny s postupným uvoľňovaním cukru. Ťažkosti ustúpia do niekoľkých minút. V niektorých prípadoch je potrebná asistencia zdravotníckeho personálu, napríklad ak dôjde k poruche vedomia – odpadnutiu, alebo pacient z nejakého dôvodu nedokáže prijať cukor potravou gastroenteritídy, časté vracanie a podobne.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Viliam Vaník, diabetológ Nemocnice Svet zdravia Svidník. Páčila sa vám táto rada? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 20.12.2018 | Aktuality

    Medici sa môžu uchádzať o grant

    Študenti lekárskych fakúlt štvrtého až šiesteho ročníka sa môžu už len posledných pár dní uchádzať o grant, ktorý udeľuje sieť nemocníc Svet zdravia a sieť polikliník ProCare. Finančná podpora má formu mesačného štipendia vo výške 300 eur, ktoré študent môže čerpať každý mesiac počas celého akademického roku. Posledný termín registrácie je 31. decembra.   „Tento…
  • 12.12.2019 | Aktuality

    Vianočná kvapka krvi 2019 v michalovskej nemocnici

    Nemocnica Svet zdravia Michalovce v spolupráci s transfuziologickým oddelením a prvoligovým hokejovým klubom HK Dukla Ingema Michalovce pripravili 10. 12. Vianočnú kvapku krvi. Na všetkých darcov čakalo drobné občerstvenie v podobe čaju, kávy, sladkého pečiva a vstupenky pre dve osoby na zápas s Budapešťou. Veľmi nás teší, že táto udalosť mala silný ohlas a krv prišlo darovať takmer 60…
  • 10.08.2021 | Aktuality

    Piknik s laktačnou poradkyňou vo vranovskej nemocnici

    Prvý augustový týždeň je od roku 1992 Svetovým týždňom dojčenia a predstavuje globálnu snahu o dojčenie vrátane podpory dojčenia a vzdelávania v tejto oblasti.   Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dojčenie ako jedinú výživu pre dieťa počas prvých 6 mesiacov života, a ďalej odporúča pokračovať v dojčení počas zavádzania príkrmov do veku 2 a viac rokov. My…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.