Prejsť na obsah

Čo je to molárne tehotenstvo?

Molárne tehotenstvo – odborne gestačná trofoblastická choroba je ochorenie charakterizované nekontrolovateľným rastom zárodkového tkaniva – trofoblastu.   Zárodočné tkanivo sa tak mení na cystický útvar pripomínajúci strapec hrozna. Rozlišujeme tri typy moly – čiastočná, kompletná a invazívna. Čiastočná mola vzniká oplodnením vajíčka dvomi spermiami alebo jednou spermiou, ktorá sa ďalej rozdelí na dve, oplodnené vajíčko…

07.11.2019

Molárne tehotenstvo – odborne gestačná trofoblastická choroba je ochorenie charakterizované nekontrolovateľným rastom zárodkového tkaniva – trofoblastu.

 

Zárodočné tkanivo sa tak mení na cystický útvar pripomínajúci strapec hrozna. Rozlišujeme tri typy moly – čiastočná, kompletná a invazívna.

Čiastočná mola vzniká oplodnením vajíčka dvomi spermiami alebo jednou spermiou, ktorá sa ďalej rozdelí na dve, oplodnené vajíčko tak obsahuje 69 chromozómov. Embryo nie je schopné života zanikne do 10. týždňa tehotenstva, prejavuje sa krvácaním alebo samovoľným potratom. V tomto prípade sa nezvrháva do malignity. Ambulantný gynekológ monitoruje hladiny tehotenského hormónu HCG raz týždenne, do negatívnych hodnôt, potom jedenkrát mesačne šesť mesiacov. Ďalšia tehotnosť sa odporúča po šiestich mesiacoch. Výskyt je 1 z 2000 – 3000 tehotných.

Kompletná mola sa vyskytuje v 1 z 3000 – 4000 tehotných. Vzniká oplodnením prázdneho vajíčka, jednou alebo dvomi spermiami, ktoré sa rozdelia a obsahuje iba otcovské chromozómy 46 XX, ďalej sa nevyvíja. Prejavuje sa:

  • krvácaním na začiatku tehotenstva,
  • rýchlym rastom maternice,
  • vysokými hodnotami HCG,
  • nevoľnosťou a vracaním.

Ultrazvukovým vyšetrením nenájdeme plod, ale obraz tzv. sneženia. Je potrebné ukončiť tehotenstvo tzv. vyčistením dutiny maternice s následným sledovaním hladín HCG- 1x týždenne do negativity a následne 1x mesačne do jedného roka. Ďalšie tehotenstvo sa odporúča minimálne rok po negatívnych hodnotách HCG. Riziko malígneho ochorenia – choriokar cinómu je v 4 – 8 %, riziko opakovania je v 1:80 prípadoch.

Invazívna mola je zriedkavá, malígna forma moly a vyskytuje sa v 1 na 20 000 až 50000 tehotností. Môže vzniknúť po akejkoľvek gravidite. Prejavuje sa v skorom štádiu tehotnosti, ale aj viac ako 15 rokov po otehotnení alebo až po menopauze. Často sa šíri (metastázuje) do pľúc, malej panvy, vaječníkov a orgánov dutiny brušnej.

Prejavuje sa krvácaním, rastom maternice, diagnostikuje sa ultrazvukom. Liečba je operačná a následne chemoterapia. Na Slovensku sa prípady moly konzultujú, resp. liečia na špecializovanom pracovisku – centrum pre trofoblastickú chorobu MZ SR v Bratislave.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 04.03.2022 | Aktuality

    Lekárka Zhydenko z Ukrajiny: Situácia je naozaj zlá. Je mi z toho ťažko

    Prinášame Vám rozhovor s našou lekárkou z Ukrajiny pôsobiacou v rimavskosobotskej nemocnici na pediatrickom oddelení. MUDr. Iulianna Zhydenko pracuje v nemocnici od roku 2018, jej manžel Oleksandr pracuje ako skladník v kuchyni. Spolu majú 9 ročného synčeka. Včera, 3. marca 2022, to bol presne týždeň od napadnutia Ukrajiny ruským vojskom. Ako to prežívate? Je mi…
  • 01.08.2018 | Aktuality

    Rimavskosobotskú pôrodnicu mamičky ohodnotili ako jednotku v kraji

    Pôrodnica v Nemocnici Svet zdravia Rimavská Sobota sa stala podľa mamičiek jednotkou v Banskobystrickom kraji. V prieskume, ktorý pripravil Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk, ju mamičky zaradili na prvé miesto.   Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku takmer 3000 mamičiek, ktoré odpovedali na…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)