Aj ľudia, ktorí nemajú problém s chrbticou, cvičia teda preventívne, by v zásade mali byť inštruovaní školeným pracovníkom. Ľudia s chrbticovými ťažkosťami by mali cvičiť pod dohľadom odborníka, ktorí ich naučí správne vykonať cvik.
Odborné vedenie cvičenia je dôležité, lebo keď pacient cvičí podľa textu, obrázku či videa, nemá spätnú väzbu, kontrolu či cvičenie vykonáva správne, prípadne príliš rýchlo. Len pocit, že niečo robíme dobre, nestačí.
Neodborne vykonávaným cvičením riskujeme poškodenie:
- Nesprávnou polohou pri cvičení si neprecvičujte požadovanú časť chrbtice.
- nadmerným rozsahom alebo nadmernou rýchlosťou vykonávaného pohybu môže dôjsť k poškodeniu svalu, úponu, väzov alebo až platničky.
Nielen pri pohyboch s rotačnou zložkou, ale pri všetkých pohyboch platí – ak vás bolí chrbát, pohyby nemôžete robiť cez bolesť. V prípade, že pociťujete bolesti chrbta alebo máte ťažkosti s chrbticou pri bežnej záťaži počas dňa, vyhľadajte lekára. Môže ísť o varovné signály preťaženia chrbtice alebo iného ochorenia.
Viac sa dozviete v Rade lekára MUDr. Mareček z ProCare Trnavské Mýto.
Rady našich lekárov nájdete v blogu O zdraví. Mohlo by vás zaujímať aj Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?
Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.