Dvojjazyčné pracovisko chce pacientom ponúknuť aj bezplatnú dopravu na plánované operácie.
Očné oddelenie v Galante bolo založené ešte v roku 1983. V období do roku 2005 fungovalo ako lôžkové oddelenie. Po niekoľkoročnej prestávke začalo v apríli 2016 svoju činnosť kompletne obnovené pracovisko jednodňovej očnej chirurgie. Jeho činnosť sa špecializuje na operácie predného segmentu oka, predovšetkým na operácie sivého zákalu. Ambulancie disponujú širokou škálou novo zakúpených moderných oftalmologických prístrojov a operačná sála je vybavená najmodernejšou operačnou technikou. Pacientom zo širokého okolia chce nové pracovisko ponúknuť aj novú úroveň služieb. Napríklad na plánované operačné zákroky budú môcť pacienti využiť bezplatnú dopravnú zdravotnú službu Svet zdravia. Personál navyše komunikuje dvojjazyčne, čo predstavuje veľkú výhodu najmä pre starších ľudí z oblasti Žitného ostrova. Celkové investície do prístrojovej technicky predstavovali 400 tisíc eur.
„V prvom rade som rád, že sa nám podarilo dať v nemocnici dokopy silný odborný tím pod vedením MUDr. Ladislava Kardosa. V kombinácii s najmodernejšou medicínskou technikou v danej oblasti je galantská nemocnica pripravená pomôcť pacientom s očnými diagnózami, ktorí doteraz museli cestovať do vzdialenejších miest,“ vysvetlil Marián Haviernik, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Galanta.
Vedúci lekár MUDr. Ladislav Kardos s pacientom, podnikateľom Tiborom Boskovičom z Košútov, ktorý absolvoval operáciu na odstránenie sivého zákalu na oboch očiach. Vďaka použitiu moderných vnútroočných šošoviek sa okrem sivého zákalu zbavil aj dioptrických okuliarov.
Oftalmologické vyšetrenie a operácie očí
„Pacient absolvuje podrobné ambulantné oftalmologické vyšetrenie a je objednaný na presný termín operácie. Operácia sivého zákalu sa vykonáva nekrvavou a bezbolestnou metódou mikrorezom, čo umožňuje rýchlejšie hojenie. Jej priemerná dĺžka je 15 minút. Konštrukcia rezu zaručuje vodotesnosť rany bez potreby stehu. Na znecitlivenie oka používame topickú anestéziu očnými kvapkami, takže celý výkon je úplne bezbolestný. Tenučkou ultrazvukovou sondou sa vnútro šošovky rozbije a odstráni a na základe biometrického merania sa pacientovi do ponechaného puzdra vlastnej šošovky implantujeme umelú vnútroočnú šošovku. Naše pracovisko sa zameriava aj na implantácie prémiových vnútroočných šošoviek, ktoré okrem odstránenia sivého zákalu umožnia pacientovi sa zbaviť okuliarov. V prípade záujmu, na plánovaný výkon pacienta bezplatne privezieme a odvezieme našou dopravnou zdravotnou službou,“ doplnil MUDr. Ladislav Kardos, vedúci lekár očného pracoviska JZS.
Sivý zákal (katarakta) je jedným z prejavov starnutia, keď dochádza k postupnému skaleniu šošovky vnútri oka, čo bráni svetlu nerušene prejsť k sietnici. Videnie je preto rozmazané, zahmlené, farby sú tlmené, zvyšuje sa krátkozrakosť, zhorší sa videnie za šera. V súčasnosti neexistuje iná liečba sivého zákalu len operačný výkon, pri ktorom sa z oka odstráni skalená vnútroočná šošovka a nahradí sa umelou šošovkou. Operácia sivého zákalu je najčastejšou a najúspešnejšou operáciou vôbec a je indikovaná u pacienta pri zhoršení zrakovej ostrosti, ktorá pacienta obťažuje.
Moderné oftalmologické prístroje
Oční chirurgovia Nemocnice Svet zdravia Galanta majú dnes k dispozícii najmodernejšie prístroje. Ich kombinácia umožňuje precízne a šetrné zákroky a je zárukou excelentných výsledkov. Novým optickým biometrom Aladdin merajú oční chirurgovia parametre očí – dĺžku očného bulbu, zakrivenie rohovky, rohovkovú topografiu, statickú a dynamickú pupilometriu. Prístroj potom vypočíta rôzne druhy vhodných vnútroočných šošoviek. Na výpočet ideálnej vnútroočnej šošovky slúži aj zobrazovací navigačný systém Verion. Navyše si očný chirurg môže naplánovať operáciu, pričom plán sa prenáša do operačného mikroskopu. Počas operácie očí sa jednotlivé kroky premietajú na oko pacienta, čo umožňuje dosiahnuť čo optimálne výsledné videnie pacienta. Nový operačný mikroskop Luxor (Alcon) pritom patrí v súčasnosti k najmodernejším mikroskopom. Rýchlosť a hlavne bezpečnosť samotnej operácie zvyšuje inteligentný fakoemulzifikačný prístroj Centurion, ktorým sa odstraňuje sivý zákal. Ako jediný zo všetkých fakoprístrojov pomocou tzv. aktívnej fluidiky počas operácie optimalizuje každý moment odstraňovania sivého zákalu. Celý zákrok je tak šetrnejší a pooperačná rehabilitácia rýchlejšia.
Nové prístroje pribudli aj v ambulancii očnej JZS (jednodňovej zdravotnej starostlivosti). Napríklad optický koherentný tomograf 3D-2000 umožňuje vizualizáciu predného a hlavne zadného segmentu oka aj v 3D zobrazení. Funduskamera v prístroji zhotoví kvalitné snímky očného pozadia aj bez „rozkvapkania oka“. YAG laser Super Q zasa dovoľuje ambulantné operácie sekundárnej katarakty, teda vytvorenie otvoru na zhrubnutom zadnom puzdre šošovky už predtým operovaného oka s implantovanou vnútroočnou šošovkou.