Prejsť na obsah

Láska nášmu srdcu prospieva

Vraví sa, že máj je lásky čas. Srdce je symbolom lásky, ale láska je prejavom biochemických procesov, ktoré prebiehajú v ľudskom mozgu. Ovplyvňuje láska aj naše srdce a zdravie? Odpoveď sa dozviete v rade kardiologičky MUDr. Marty Bavoľárovej. V stave zaľúbenosti dochádza v ňom k množstvu chemických dejov. Niektorí autori tomu hovoria aj „biochemická intoxikácia…

20.05.2021

Vraví sa, že máj je lásky čas. Srdce je symbolom lásky, ale láska je prejavom biochemických procesov, ktoré prebiehajú v ľudskom mozgu. Ovplyvňuje láska aj naše srdce a zdravie? Odpoveď sa dozviete v rade kardiologičky MUDr. Marty Bavoľárovej.

V stave zaľúbenosti dochádza v ňom k množstvu chemických dejov. Niektorí autori tomu hovoria aj „biochemická intoxikácia hormónmi“.
V prvej fáze romantickej zamilovanosti ide o istý druh stresovej reakcie s produkciou adrenalínu. Preto pociťujeme búšenie srdca, potenie, začervenanie, zrýchlený dych.

Existuje povestný Amorov šíp?

Na druhej strane však pociťujeme aj pocit eufórie, ktorý je navodený účinkom hormónov nadobličiek – noradrenalínu a dopamínu. Navyše náš limbický systém mozgu začne produkovať hormón zamilovanosti fenyletylamín (FEA)niekedy označovaný ako Amorov šíp.

FEA je po chemickej stránke brat metamfetamínu, navodzuje pocit eufórie a energetickej nabudenosti. Po dvanástich až tridsiatich mesiacoch však telo prestane tvoriť nadprodukciu FEA a fáza zamilovanosti sa skončí.

Prichádzajú na rad endorfíny, ktoré pôsobia ako prirodzené analgetiká a sedatíva nášho tela a hormón šťastia oxytocín, ktoré za normálnych okolností preberajú štafetu v udržaní partnerského vzťahu.

Ľudia žijúci v romantickom dlhodobom vzťahu majú zvýšenú hladinu hormónu šťastia, oxytocínu, a hormónov vernosti – endorfínov. Sú to látky príbuzné endogénnym opiátom, pôsobia anti-stresovo a vyvolávajú pocit šťastia, pokoja a bezpečia.

Keď ste zaľúbení, môžete aj schudnúť

Noradrenalín aj FEA, ktoré sa produkujú vo zvýšenej miere v tele zamilovaného človeka, podporujú spaľovanie tukov a ich vplyvom dopamínové receptory v mozgu potláčajú chuť do jedla. Zistilo sa, že vášnivými bozkami môžeme spáliť sedemdesiat kalórií za hodinu.

Je známou skutočnosťou, že stav zaľúbenosti dokáže pôsobiť pozitívne na reguláciu krvného tlaku, posilňuje imunitný systém a s tým súvisí aj pokles výskytu srdcovocievnych ochorení.

Čo sa deje s vami, keď máte zlomené srdce?

Smútok alebo depresia – negatívne emócie spôsobujú v organizme stresovú reakciu. Je známy „syndróm zlomeného srdca“ – broken heart syndrome. Kedy po negatívnom zážitku dochádza k prechodnému poškodeniu srdca v zmysle zmeny tvaru srdca a poklesu vývrhovej funkcie ľavej komory, čo môže viesť až ku klinickým príznakom akútneho srdcového infarktu a zlyhávania srdca.

Páčila sa vám táto rada od našej odborníčky?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila a vypracovala kardiologička MUDr. Marta Bavoľárová, MBA z Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Posilnite svoju oslabenú imunitu vďaka vitamínovým balíčkom!

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 27.10.2022 | Aktuality

    Mesiac úcty k starším v Michalovskej Nemocnici

    Dobrovoľníci Strednej zdravotníckej školy dnes zorganizovali našim pacientom na geriatrii milé prekvapenie. . V rámci kampane Október, mesiac úcty k starším si dobrovoľníci z Krajšieho dňa pripravili  ručne maľované pozdravy z vosku. Úctu a rešpekt k starším je potrebné pripomínať neustále, keďže mnoho pacientov geriatrie je odkázaných na pomoc zdravotníkov a svojich blízkych.
  • 09.10.2019 | Aktuality

    Deň klinickej výživy

    Dňa 26. 9. 2019 sa pri príležitosti 135. výročia založenia nemocnice v Rimavskej Sobote konal Deň klinickej výživy. Nosnou témou tejto medziodborovej konferencie bola klinická výživa a jej potreba v čase choroby.   Pozvaní boli viacerí odborníci z odboru onkológie, internej medicíny, gastroenterológie a hepatológie. Konferencie sa zúčastnili aj zástupcovia Slovenskej spoločnosti parenterálnej a enterálnej…
  • 26.02.2020 | Blog

    Aký je rozdiel v hypoglykémii u diabetika a nediabetika?

    Nondiabetická hypoglykémia je stav, kedy má ľudské telo typické príznaky hypoglykémie, čiže nízkej koncentrácie cukru (glukózy) v krvi, ale pacient, ktorý ňou trpí, nemá zistenú cukrovku.   Medzi príznaky nízkej hladiny glukózy čiže cukor v krvi patrí: chvenie rúk, studený pot, nadmerná chuť do jedla, blednutie tváre, búchanie srdca, netypické správanie sa, ťažkosti sústrediť sa alebo…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.