Prejsť na obsah

Trebišovská nemocnica dočasne obmedzuje hospitalizácie na oddelení pediatrie

Od stredy 17. mája trebišovská nemocnica je nútená z personálnych dôvodov obmedziť príjem nových detských pacientov na lôžkové oddelenie a prevádzku ambulancie ústavnej pohotovostnej služby. V závere minulého týždňa o tom informovala orgány regionálnej samosprávy, krajské Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ako aj okolité nemocnice a ambulantný sektor. S vysokou pravdepodobnosťou následne do konca mesiaca…

15.05.2023

Od stredy 17. mája trebišovská nemocnica je nútená z personálnych dôvodov obmedziť príjem nových detských pacientov na lôžkové oddelenie a prevádzku ambulancie ústavnej pohotovostnej služby. V závere minulého týždňa o tom informovala orgány regionálnej samosprávy, krajské Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ako aj okolité nemocnice a ambulantný sektor. S vysokou pravdepodobnosťou následne do konca mesiaca nemocnica dočasne pozastaví činnosť oddelenia pediatrie. Ostatné pracoviská, vrátane gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológie fungujú bez obmedzení. Nemocnica naďalej vyvíja maximálne úsilie s cieľom zabezpečiť dostatočný počet lekárov potrebných na nepretržitú prevádzku detského oddelenia.

„Nejde, žiaľ, o náhle rozhodnutie. Personálny problém v rámci tohto oddelenia intenzívne riešime už dva roky. Lekári po atestestácii odchádzajú do ambulantného sektora a nemocnica má problém so zabezpečením nepretržitej prevádzky na detskom oddelení. Aktuálne je 5 lekárok z detského oddelenia na materskej dovolenke. Napriek prijatiu dvoch mladých lekárok minulý rok, výrazný zlom nastal na začiatku roka 2023, kedy dve lekárky z dôvodu tehotenstva vypadli z nepretržitej prevádzky a ich výpadok sme dokázali suplovať iba vďaka neúmernému nasadeniu zvyšku lekárskeho personálu. Minulý týždeň sme z dôvodu práceneschopnosti, ktorá bude žiaľ dlhodobejšia, prišli o ďalšiu lekárku. O tomto personálnom probléme celú jar otvorene komunikujeme s predstaviteľmi Košického samosprávneho kraja, Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, ako aj so samotnými obvodnými pediatrami v okrese. Táto snaha ale doteraz nepriniesla výsledok a my sme teraz nútení pristúpiť k tomuto nevyhnutnému kroku. Veríme však, že činnosť detského oddelenia budeme schopní opäť obnoviť od septembra tohto roka,“ vysvetlil Juraj Bazár, riaditeľ trebišovskej nemocnice.

Zabezpečenie ústavnej zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov v spádovej oblasti Trebišov a Sečovce bude po uzatvorení tohto oddelenia komplikované. Veľkú časť pacientov tvoria deti zo sociálne vylúčených skupín obyvateľstva, ktoré majú prirodzene zhoršenú mobilitu. „Poznajúc okolnosti, máme veľké obavy z pohľadu kapacitnej priepustnosti blízkych nemocníc, respektíve samotnej záchrannej zdravotnej služby. Výpadok jednej časti môže spôsobiť kolaps väčšieho regionálneho celku. V tomto duchu sme preto žiadali o personálnu výpomoc od vyššieho pracoviska, Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Veľké nádeje sme vkladali aj do miestnych ambulantných lekárov.  Hoci sme cítili úprimnú snahu vedúcich predstaviteľov kraja, okresu, mesta a DFN, konkrétni lekári ochotní nám vypomôcť sa zatiaľ neprihlásili,“ doplnil J. Bazár.

Rodičia detí zo spádovej oblasti trebišovského okresu v prípade potreby majú počas pracovných dní vyhľadať pomoc v rámci obvodných pediatrických ambulancií. V popoludňajších hodinách do 22.00 hod., alebo počas voľných dní môžu vyhľadať pomoc v ambulancii pohotovostnej služby (APS), ktorá funguje v priestoroch nemocnice. V nočných hodinách alebo v prípade akútnych stavov je sa potrebné obrátiť na Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach, všeobecné nemocnice v Kráľovskom Chlmci, Michalovciach alebo Vranove nad Topľou, respektíve na Záchrannú službu. „Verím, že tento stav bude iba dočasný a nám sa podarí detské oddelenie opäť uviesť do prevádzky. Budeme vďační za každého nového lekára vrátane čerstvých absolventov. Dovtedy však musia rodičia v prípade zdravotných problémov svojich detí navštevovať najmä svojich obvodných detských lekárov, dodržiavať predpísanú ambulantnú liečbu a samozrejme nepodceňovať prevenciu,“ uzavrel riaditeľ nemocnice.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 12.11.2020 | Blog

  Liečba rakoviny prostaty

  Rozhodnutie o spôsobe liečby rakoviny prostaty závisí od rozsahu choroby v čase diagnózy, od veku a zdravotného stavu pacienta. Vyhliadky na úspech liečby rakoviny prostaty závisia najmä od rozsahu choroby U pacienta, u ktorého rakovina postihla iba časť prostaty má lepšie vyhliadky na vyliečenie ako u toho, u ktorého rakovina postihla celú žľazu. Ak je…
 • 18.01.2018 | Aktuality

  V dunajskostredskej nemocnici prišlo vlani na svet 855 detí

  V nemocnici Svet zdravia Dunajská Streda sa počas minulého roku narodilo 855 detí. Chlapcov prišlo na svet viac ako dievčat a 11 mamičiek sa tešilo z dvojčiat.   „Celkovo oproti predošlému roku 2016 dunajskostredská pôrodnica vlani zaznamenala mierny pokles pôrodov, z 889 na 844. Po júni 2017, keď sme začali budúcim mamičkám poskytovať v našej pôrodnici nové…
 • 14.05.2024 | Aktuality

  Stretnutie po 40-tich rokoch na humenskej neonatológii

  „Je šťastím, keď človek môže robiť prácu, ktorá ho nielen živí, ale ho aj vnútorne napĺňa a má z nej pocit, že je pre ostatných potrebný. A ja som v živote to šťastie mala. Na oddelení máme dva veľké albumy s fotografiami, ktoré dostávame. Deti, o ktoré sme sa starali, nám spolu s rodičmi posielajú oznámenia o maturite, promóciách či svadbe. Občas sa za nami prídu aj pozrieť. Je to až neuveriteľné, že už „naše deti“ majú svoje rodiny a ja som akási „nedonosenecká babka“,“ spomína MUDr. Mária Vasilová, primárka neonatologického oddelenia humenskej nemocnice.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.