Prejsť na obsah

Medissimo ako prvá nemocnica na Slovensku získala akreditáciu Spojenej akreditačnej komisie

V januári roku 2016 prešli 3 polikliniky ProCare ako prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku akreditáciou kvality a bezpečnosti. Dnes sa k nim pridáva aj bratislavská nemocnica ProCare Medissimo.   Spojená akreditačná komisia (SAK) vznikla v roku 1998 v Česku, kde procesom jej akreditácie prešlo 143 zdravotníckych zariadení, z toho viac ako 100 nemocníc (napr. Fakultná…

17.07.2017

V januári roku 2016 prešli 3 polikliniky ProCare ako prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku akreditáciou kvality a bezpečnosti. Dnes sa k nim pridáva aj bratislavská nemocnica ProCare Medissimo.

 

Spojená akreditačná komisia (SAK) vznikla v roku 1998 v Česku, kde procesom jej akreditácie prešlo 143 zdravotníckych zariadení, z toho viac ako 100 nemocníc (napr. Fakultná nemocnica Motol, Všeobecná fakultná nemocnica Praha, Fakultná nemocnica Ostrava, Fakultná nemocnica Hradec Králové). Jej poslaním je zvyšovanie kvality a bezpečnosti zdravotnej starostlivosti prostredníctvom štandardizácie postupov, poradenských aktivít a publikačnej činnosti.

Akreditácia SAK garantuje, že zdravotnícke zariadenia sa riadia postupmi podľa presne stanovených kritérií kvality a bezpečnosti. Štandardizácia postupov sa tak týka takmer každej činnosti, ktorá súvisí s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou či s pobytom pacienta v zariadení. Začína sa už od príchodu pacienta a trvá až po jeho vyliečenie alebo po stanovenie liečby.

Akreditácia je platná na nasledujúce tri roky, potom sa celý proces hodnotenia opakuje. Na získanie akreditácie musí zdravotnícke zariadenie dodržiavať štandardizované postupy pri liečbe, ale aj pri nakladaní s odpadom, manažmente budovy, pri bezpečnostných a hygienických opatreniach či pri krízových situáciách.

Napríklad nemocnica ProCare Medissimo zaviedla kontrolné listy v operačných sálach (checklisty), unikátnu identifikáciu pacientov pomocou náramkov a kompletne prepracovala systém ohlasovania nežiaducich udalostí.

„Keď hovoríme o poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti, nechceme, aby to bola iba fráza. Vďaka tejto akreditácii sme ešte lepšie definovali a zaviedli potrebné procesy, ktorých cieľom je oveľa vyššia bezpečnosť pre našich pacientov a súčasne ochrana našich zamestnancov. Prvá fáza sa začala ešte v októbri 2016. Počas posledných mesiacov sme prepracovali medicínske, ošetrovateľské a prevádzkové postupy, s ktorými pacienti prichádzajú do kontaktu čo i len okrajovo. Naďalej máme ambíciu, aby akreditáciou postupne prešli všetky naše zariadenia v ambulantnej aj v nemocničnej sfére. Tou najbližšou bude nemocnica novej generácie v Michalovciach, ktorú otvárame už v januári 2018,“ zdôraznil Marek Duban, generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia.

„Moderná medicína je v porovnaní s tou pred päťdesiatimi rokmi výrazne efektívnejšia. Dnes dokážeme zachrániť ľudí, ktorí by kedysi nemali žiadnu nádej. Účinné technológie, lieky a rôznorodosť medicínskych špecialistov však zvyšujú aj mieru rizika, ktorú zdravotná starostlivosť prináša. Z jej poskytovania sa stal veľmi komplikovaný proces, ktorý nemožno riadiť iba na základe intuície, tradície a skúseností. Práve aplikácia efektívnych akreditačných systémov prispieva k trvalému zvyšovaniu kvality a prevencie rizík pre pacientov a pre zdravotnícky personál,“ doplnil David Marx, riaditeľ Spojenej akreditačnej komisie v Českej republike.

Prvé tri polikliniky, ktoré sa v januári minulého roka stali držiteľmi akreditácie SAK, sú Poliklinika Central a Poliklinika Betliarska v Bratislave a Poliklinika Košice na sídlisku KVP. Jedným z pozitívnych výsledkov je početnejšia pozitívna spätná väzba zo strany pacientov, respektíve medziročne nižší počet evidovaných sťažností. Ďalším zariadením, ktoré plánujú skupiny ProCare a Svet zdravia zaradiť do tohto procesu, je nemocnica novej generácia v Michalovciach.

 

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 20.03.2018 | Blog

    Alergie, ekzémy, astma či cukrovka môžu mať príčinu vzniku aj v našich črevách

    Črevná epitiálna výstelka slúži ako prirodzená bariéra. Rozhoduje o tom, ktoré látky sa zo stravy dostanú do krvného obehu, a ktoré nie. Takto to funguje, kým je výstelka zdravá. Čo je Syndróm priestupnosti čreva Zvýšená priepustnosť výstelky čreva alebo tzv. syndróm deravého čreva môže byť spôsobený zlou výživou, liekmi alebo inými spúšťačmi. Škodlivé látky tak…
  • 30.11.2020 | Aktuality

    Materiálne vybavenie dobrovoľníckeho centra – Projekt podporený z rozpočtu PSK

    Cieľom projektu bolo materiálne vybavenie dobrovoľníckeho centra Krajší deň, ktoré pracuje pod záštitou Nemocnice A. Leňa Humenné a.s.. Prijímateľom dobrovoľníckych služieb sú pacienti hospitalizovaní na oddelení dlhodobo chorých a detskí pacienti hospitalizovaní na detskom oddelení.   Zhodnotenie splnenia cieľov projektu Nákupom hračiek a spoločenských hier získali dobrovoľníci pomôcky, ktoré využijú pri svojich aktivitách na oddelení,…
  • 13.06.2018 | Aktuality

    Chráňte seba a svoje deti pred osýpkami
    dajte sa zaočkovať

    Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia charakterizované komplikáciami, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.   Ochorenie sa prejavuje nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Zvyšuje sa telesná teplota, na sliznici vznikajú žltobiele škvrnky s červeným…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)