Prejsť na obsah

Očkovanie proti chrípke

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.   Prečo je očkovanie účinnou ochranou? Pre chladnejšie mesiace v roku sú najčastejšie nákazy chrípka a chrípkové ochorenia. Chrípka môže vážne poškodiť zdravie…

28.01.2020

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.

 

Prečo je očkovanie účinnou ochranou?

Pre chladnejšie mesiace v roku sú najčastejšie nákazy chrípka a chrípkové ochorenia. Chrípka môže vážne poškodiť zdravie človeka na rozdiel od bežných vírusových ochorení, ktoré spôsobujú často neškodné zápaly dýchacích ciest a dajú sa pohodlne zvládnuť domácou liečbou. Veľmi účinnou ochranou proti chrípke je očkovanie.

Čo je očkovanie?

Očkovanie – imunizácia – je spôsob navodenia špecifickej ochrany proti bakteriálnym a vírusovým vyvolávateľom chorôb (v prípade chrípky ide o vírus). Predstavuje umelú aktívnu imunizáciu na rozdiel od prirodzenej imunizácie, ktorá vzniká po prekonaní infekčnej choroby. Očkovanie teda predstavuje vysoko aktívnu ochranu pred nebezpečnou chorobou, akou sa aj chrípka môže stať .

Rozoznávame tieto druhy očkovania:

  • povinné očkovanie,
  • odporúčané očkovanie – tu radíme aj očkovanie proti chrípke,
  • pred cestou do cudziny a z cudziny,
  • na vlastnú žiadosť pacienta.

Očkovanie proti chrípke je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra a novembra, aby sa stihli vytvoriť protilátky do začiatku zvýšenej aktivity ochorenia. Vakcíny sa podávajú do svalu alebo menej často do kože. Pričom reakcie sú často krát minimálne.

ockovanie virus chripka prevencia procare liecba

Aké reakcie sa po očkovaní môžu objaviť?

  • mierne zvýšená telesná teplota,
  • únava a bolesti hlavy,
  • v mieste vpichu začervenanie,
  • opuch, zatvrdnutie alebo bolestivosť.

Príznaky väčšinou vymiznú do 2 – 3 dní.

Ak ste už rozhodnutí o očkovaní, navštívte ambulanciu svojho všeobecného lekára pre dospelých alebo pediatra, ktorý vám všetko vysvetlí. Váš lekár napíše vakcínu na recept a po jej vyzdvihnutí z lekárne vás obratom zaočkuje.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 13.06.2013 | Aktuality

    Humenská nemocnica po 22 rokoch modernizuje neurológiu

    Neurológia Nemocnice A. Leňa v Humennom dostala vďaka akcionárovi dva nové prístroje. Pacienti neurologickej ambulancie a neurologického  oddelenia sa môžu tešiť na komfort a odbornosť v blízkosti ich domova. Humenská nemocnica, člen skupiny Svet zdravia, doplnila svoje prístrojové vybavenie  modernými digitálnymi prístrojmi a to Elektroencefalogramom (EEG) a Elektromyografom (EMG). Nový elektroencefalografický prístroj získalo oddelenie po…
  • 18.11.2020 | Aktuality

    Transfúzky nemocníc Svet zdravia študentom: Prevetrajte svoje krvinky!

    Prevetraj svoje krvinky! Ide o život. Takto vyzývajú hematologicko-transfúziologické oddelenia nemocníc siete Svet zdravia študentov, aby prišli darovať krv.   Okrem nich totiž doma ostalo aj veľa darcov krvi, no v nemocniciach siete sa stále operuje a zdravotníci stále potrebujú ošetriť akútnych pacientov. A krvi je málo. Pri príležitosti dňa študentstva preto sieť od 18.…
  • 20.09.2022 | Blog

    Slnečné okuliare u detí

    Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore. Sú slnečné okuliare dobré pre deti od 0 rokov? Od…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.