Prejsť na obsah

Očkovanie proti chrípke

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.   Prečo je očkovanie účinnou ochranou? Pre chladnejšie mesiace v roku sú najčastejšie nákazy chrípka a chrípkové ochorenia. Chrípka môže vážne poškodiť zdravie…

28.01.2020

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie dýchacích ciest charakterizované náhlou horúčkou nad 38 °C, únavou, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, neskôr sa pridružia kašeľ a nádcha. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia.

 

Prečo je očkovanie účinnou ochranou?

Pre chladnejšie mesiace v roku sú najčastejšie nákazy chrípka a chrípkové ochorenia. Chrípka môže vážne poškodiť zdravie človeka na rozdiel od bežných vírusových ochorení, ktoré spôsobujú často neškodné zápaly dýchacích ciest a dajú sa pohodlne zvládnuť domácou liečbou. Veľmi účinnou ochranou proti chrípke je očkovanie.

Čo je očkovanie?

Očkovanie – imunizácia – je spôsob navodenia špecifickej ochrany proti bakteriálnym a vírusovým vyvolávateľom chorôb (v prípade chrípky ide o vírus). Predstavuje umelú aktívnu imunizáciu na rozdiel od prirodzenej imunizácie, ktorá vzniká po prekonaní infekčnej choroby. Očkovanie teda predstavuje vysoko aktívnu ochranu pred nebezpečnou chorobou, akou sa aj chrípka môže stať .

Rozoznávame tieto druhy očkovania:

  • povinné očkovanie,
  • odporúčané očkovanie – tu radíme aj očkovanie proti chrípke,
  • pred cestou do cudziny a z cudziny,
  • na vlastnú žiadosť pacienta.

Očkovanie proti chrípke je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra a novembra, aby sa stihli vytvoriť protilátky do začiatku zvýšenej aktivity ochorenia. Vakcíny sa podávajú do svalu alebo menej často do kože. Pričom reakcie sú často krát minimálne.

ockovanie virus chripka prevencia procare liecba

Aké reakcie sa po očkovaní môžu objaviť?

  • mierne zvýšená telesná teplota,
  • únava a bolesti hlavy,
  • v mieste vpichu začervenanie,
  • opuch, zatvrdnutie alebo bolestivosť.

Príznaky väčšinou vymiznú do 2 – 3 dní.

Ak ste už rozhodnutí o očkovaní, navštívte ambulanciu svojho všeobecného lekára pre dospelých alebo pediatra, ktorý vám všetko vysvetlí. Váš lekár napíše vakcínu na recept a po jej vyzdvihnutí z lekárne vás obratom zaočkuje.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 21.02.2017 | Aktuality

    Lekár na dosah už za pár sekúnd

    Nová ProCare mobilná aplikácia na stiahnutie. Spoločnosť ProCare spustila novú jedinečnú a zároveň veľmi užitočnú mobilnú aplikáciu. Pre pohodlné využívanie ju môžu klienti ProCare plnohodnotne využívať od októbra 2016. ProCare mobilná aplikácia ponúka pacientom nasledovné jedinečné funkcie a možnosti: Chat s lekárom Zoznam vyšetrení a prehľad predpísaných liekov Hodnotenie vyšetrenia Účelom tejto služby je zjednodušenie prístupu k lekárovi…
  • 27.03.2018 | Aktuality

    Finálová dvadsiatka súťaže Medik roka 2018 je už známa

    Sieť nemocníc Svet zdravia vyhlásila spoločne s partnermi už štvrtý ročník odbornej súťaže určenej pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt Medik roka 2018. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej môžu preveriť a zmerať svoje teoretické poznatky. Na základe výsledkov z teoretického online kvízu bola spomedzi 160 registrovaných vytvorená dvadsiatka najlepších…
  • 16.03.2018 | Aktuality

    Sladké srdiečka pre prvodarcov

    Empatia patrí k jedným zo základných znakov ľudskosti, a touto vlastnosťou sa vyznačuje aj pani Marieta Koščíková, ktorá sa postarala o milé prekvapenie v podobe sladkého perníkového srdiečka. Tieto srdiečka boli rozdávané prvodarcom v trebišovskej nemocnici na hematologicko-transfúznom oddelení. Pani Koščíková patrí k pravidelným darom krvi a pri príležitosti preberania Jánskeho plakety, chcela povzbudiť prvodarcov v tejto nezištnej aktivite.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.