Prejsť na obsah

Patrí práca za počítačom k rizikovým povolaniam?

Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Pri práci s počítačom používate zápästie na plné obrátky. Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Práve z toho dôvodu toto ochorenie postihuje najčastejšie práve ruky. Ohrození sú ľudia vykonávajúci stereotypnú manuálnu prácu, ale aj tí,…

28.04.2017

Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela.

Pri práci s počítačom používate zápästie na plné obrátky. Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Práve z toho dôvodu toto ochorenie postihuje najčastejšie práve ruky. Ohrození sú ľudia vykonávajúci stereotypnú manuálnu prácu, ale aj tí, ktorí pracujú s počítačom.

Čo teda v skutočnosti syndróm karpálneho tunela poškodzuje?

Poškodený je stredový nerv, jeden z najdôležitejších nervov ruky. Práve stredový nerv prechádza spolu so svalovými šľachami ohýbačov prstov cez zápästie. Vďaka sústavnému alebo často opakovanému tlaku dochádza k poškodeniu nervu, a tým aj k zhoršeniu jeho cievneho zásobovania.

Najčastejšie prejavy, ktoré vás môžu postihnúť sú bolesti prstov a ruky, či mravčenie a pálenie. Narušená tak môže byť postupne sila v prstoch, cit v rukách, či jej obratnosť pri našich bežných činnostiach.

A ako to teda je s používaním rúk pri práci s počítačom?

Vysvetľuje fyziater, MUDr. Hedviga Králová, ProCare Medissimo, ktorá ako základ uvádza prevenciu. Podľa jej slov v dnešnej dobe nepatria postihnutí pacienti k ťažko pracujúcim, ale pacienti pracujúci za počítačom denne aj viac ako osem hodín. V rámci prevencie je základom ergonomizácia pracoviska, správne rozloženie pracovnej plochy a čo je najdôležitejšie, je nie len predlaktia, lakťa až po zápästný kĺb, ale predovšetkým tiež poloha celej ruky a jej položenie na myši. 

Správna výška stola je kľúčová pre ergonomické sedenie. Umožňuje správne držanie tela, minimalizuje napätie v krku, ramenách a zápästiach a znižuje únavu. Ruky by mali pri práci zvierať 90° uhol, chodidlá byť pevne na zemi a monitor vo výške očí.

Ako predchádzať syndrómu krápaného tunela

Ako na záver doktorka Králová radí: „lakeť so zápästným kĺbom majú klesať smerom k myši, lakeť podopretý, palec roztiahnutý na myši a zápästný kĺb vypodložený napríklad gélovou podložkou. Veľkou pomocou je aj ergonomická klávesnica. Takto odľahčíme karpálnemu tunelu, aby nedochádzalo k jeho stiahnutiu.“

Práca v kancelárii v klimatizovaných priestoroch a v prievane nám v tejto súvislosti môže taktiež spôsobiť prechladnutie hornej končatiny. Preto pri ťažkostiach ruku a zápästie znehybnite a nezaťažujte. Na uvoľnenie napätia môžete užiť protizápalový liek, napr. ibuprofen a k úľave pomôže aj studený zábal.

 Karpalny-tunel-spravna-pololha-ruky-pri-praci-s-PC

Samozrejme, ak vaše ťažkosti pretrvávajú, je potrebné čo najskôr navštíviť ortopéda.

https://pentahospitals.sk/lekar/mudr-hedviga-kralova

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 04.07.2017 | Blog

    Prečo si nestačí merať krvný tlak len doma?

    Niektoré ochorenia nebolia, neprejavujú sa žiadnym spôsobom, a predsa nás môžu ohrozovať. Naša generácia má výhodu, lebo vďaka preventívnej prehliadke vieme diagnostikovať civilizačné ochorenia skôr, ako to bolo u našich rodičov alebo starých rodičov. Ktoré ochorenia nebolia a predsa môžu byť nebezpečné? Arteriálna hypertenzia – vysoký krvný tlak môže byť až klinický problém, ktorý je…
  • 02.12.2021 | Aktuality

    Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

    Zamestnanci nemocnice vo Vranove nad Topľou sa s radosťou zapojili do štvrtého ročníka projektu s názvom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok.   Vyzbierali sme spolu 53 krabíc plných lásky a štedrosti v podobe chutných, voňavých, hrejivých vecí pre dedkov a babky v domovoch sociálnych služieb v našom okrese. Veríme, že ich potešia,…
  • 12.06.2017 | Aktuality

    Zvyšujeme povedomie o dôležitosti hygieny rúk

    Dňa 6.6.2017 Nemocnica Svet Zdravia v Dunajskej Strede organizovala workshop na tému: Stratégia prevencie infekcii a Antibiotická profylaxia a liečba v sieti SZ . Prednášku viedla hlavná epidemiologička MVDr. Jana Skálová spolu s Doc. MUDr. Andrea Demitrovičová, PhD. a bola organizovaná pre primárov, lekárov a hlavné sestry nemocnice. Hlavným cieľom vzdelávacieho podujatia bolo zvýšenie povedomia…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.