Prejsť na obsah

Patrí práca za počítačom k rizikovým povolaniam?

Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela.   Pri práci s počítačom používate zápästie na plné obrátky. Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Práve z toho dôvodu toto ochorenie postihuje najčastejšie práve ruky. Ohrození sú ľudia vykonávajúci stereotypnú manuálnu prácu, ale aj…

28.04.2017

Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela.

 

Pri práci s počítačom používate zápästie na plné obrátky. Dlhodobé vykonávanie stereotypnej činnosti rukami, najmä zápästiami môže viesť k syndrómu karpálneho tunela. Práve z toho dôvodu toto ochorenie postihuje najčastejšie práve ruky. Ohrození sú ľudia vykonávajúci stereotypnú manuálnu prácu, ale aj tí, ktorí pracujú s počítačom.

Čo teda v skutočnosti syndróm karpálneho tunela poškodzuje?

Poškodený je stredový nerv, jeden z najdôležitejších nervov ruky. Práve stredový nerv prechádza spolu so svalovými šľachami ohýbačov prstov cez zápästie. Vďaka sústavnému alebo často opakovanému tlaku dochádza k poškodeniu nervu, a tým aj k zhoršeniu jeho cievneho zásobovania.

Najčastejšie prejavy, ktoré vás môžu postihnúť sú bolesti prstov a ruky, či mravčenie a pálenie. Narušená tak môže byť postupne sila v prstoch, cit v rukách, či jej obratnosť pri našich bežných činnostiach.

A ako to teda je s používaním rúk pri práci s počítačom?

Vysvetľuje fyziater, MUDr. Hedviga Králová, ProCare Medissimo, ktorá ako základ uvádza prevenciu. Podľa jej slov v dnešnej dobe nepatria postihnutí pacienti k ťažko pracujúcim, ale pacienti pracujúci za počítačom denne aj viac ako osem hodín. V rámci prevencie je základom ergonomizácia pracoviska, správne rozloženie pracovnej plochy a čo je najdôležitejšie, je nie len predlaktia, lakťa až po zápästný kĺb, ale predovšetkým tiež poloha celej ruky a jej položenie na myši.

Ako na záver doktorka Králová radí: „lakeť so zápästným kĺbom majú klesať smerom k myši, lakeť podopretý, palec roztiahnutý na myši a zápästný kĺb vypodložený napríklad gélovou podložkou. Veľkou pomocou je aj ergonomická klávesnica. Takto odľahčíme karpálnemu tunelu, aby nedochádzalo k jeho stiahnutiu.“

Práca v kancelárii v klimatizovaných priestoroch a v prievane nám v tejto súvislosti môže taktiež spôsobiť prechladnutie hornej končatiny. Preto pri ťažkostiach ruku a zápästie znehybnite a nezaťažujte. Na uvoľnenie napätia môžete užiť protizápalový liek, napr. ibuprofen a k úľave pomôže aj studený zábal. Samozrejme, ak vaše ťažkosti pretrvávajú, je potrebné čo najskôr navštíviť lekára.

https://pentahospitals.sk/lekar/mudr-hedviga-kralova/

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 03.08.2017 | Blog

    Brušné svalstvo je opora chrbtice

    Naša chrbtica na to, aby bola dostatočne stabilná, potrebuje oporu svalov. Nielen chrbtových, ale aj brušných.   Potrebuje chrbtica tehličky na bruchu? Svaly brušného lisu priamy sval brušné svalstvo, bránica, svalstvo panvového dna. V oblasti brušného svalstva nie je z hľadiska ochrany chrbtice až taký dôležitý priamy sval tzv. tehličky na bruchu. Podstatné sú šikmé…
  • 07.10.2022 | Aktuality

    Život jej zachránila náhoda

    Dnes apeluje na všetky ženy, aby samovyšetrenie prsníkov nepodceňovali. Pacientke Liane sa život obrátil naruby pred tromi rokmi. Úplnou náhodou si pri vyzliekaní v prsníku nahmatala hrčku. Lekári potvrdili rakovinu prsníka v treťom štádiu. Nasledovala operácia, chemoterapie, ožiare a hormonálna liečba. Dnes už Liana opäť žije svoj bežný život. O čosi silnejšia, skúsenejšia a uvedomelejšia…
  • 04.11.2019 | Aktuality

    Plot v humenskej nemocnici stráži sova

    V rámci celoslovenského týždňa dobrovoľníctva Dobrovoľnícke centrum Krajší deň Humenné pripravilo pre kreatívnych ľudí zaujímavú výzvu s názvom „Namaľuj plot ako Picasso“.   Cieľom aktivity bolo skrášliť murovaný plot v areáli humenskej nemocnice. O realizáciu projektu sa výrazne zaslúžilo aj vedenie nemocnice, ktoré aktivitu podporilo a zabezpečilo farby. Na vytvorení návrhu spolupracovali výtvarná pedagogička Liana Gógová…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)