Prejsť na obsah

Počuli ste už o syndróme počítačového videnia?

Vplyv používania tabletov, či počítačov na detský zrak nepodceňujte. Dôležitá je prevencia ešte do zavŕšenia 4 roku dieťaťa. Stačí bežná chvíľa bez aktivity a v rukách detí vidíte uprené pohľady do telefónu, či iného zariadenia. Všímajte si u dieťaťa príznaky Mali by ste však vedieť aj to, že u detí, ktoré celé hodiny pozerajú na…

19.04.2017

Vplyv používania tabletov, či počítačov na detský zrak nepodceňujte. Dôležitá je prevencia ešte do zavŕšenia 4 roku dieťaťa. Stačí bežná chvíľa bez aktivity a v rukách detí vidíte uprené pohľady do telefónu, či iného zariadenia.

Všímajte si u dieťaťa príznaky

Mali by ste však vedieť aj to, že u detí, ktoré celé hodiny pozerajú na obrazovku, sa môžu rozvinúť ochorenia zraku. Hovorí sa im aj syndróm počítačového videnia.

Internet nás dnes pohlcuje množstvom informácií, ktoré sa dennodenne dozvedáme z médií, či sociálnych sietí a práve aj nedávno zverejnené správy uviedli, že v dnešnej dobe je až o 30% viac detí krátkozrakých. Príčina je jednoduchá. Nedostatok denného svetla, deti sedia zatvorené v izbách pri obrazovkách a dlhodobé pozeranie do blízka má taktiež u detí vplyv na ich zrak.

Ako teda vyzerá dnešná prax očných lekárov nie len u detí predškolského veku?

 


MUDr. Nadežda Valková, oftalmológ ProCare KVP Košice.

Stretávate sa dnes vo svojej praxi s väčším výskytom problémov so zrakom u detí?

Dnešná prax aj štatistiky ukazujú, že sa zvyšuje percento refrakčných chýb u detí, a to hlavne krátkozrakosť cca 20%, celosvetovo však až do 30%.
Jedným z faktorov je aj genetika a prispieva k tomu nadmerné používanie elektronických zariadení, napríklad tabletov či mobilov.

Dôležitá je prevencia

Každý rodič by mal navštíviť očného lekára v predškolskom veku, najneskôr však do zavŕšenia 4 roku, kedy sa dá liečiť aj prípadná tupozrakosť.
Rodičia by si mali všímať príznaky ako sú :

– prižmurovanie očí, klipkanie
– nakláňanie hlavičky, či dieťa nesedí príliš blízko
– či sa dieťa nesťažuje na bolesti hlavy
– prípadne ho nevyčerpáva kreslenie alebo pozeranie obrázkov

Dieťa môže pri činnostiach škúliť a za tým sa môže skrývať zraková chyba.

Ak je už nutné dieťaťu predpísať okuliare, môže tento dôsledok súvisieť aj s časom tráveným práve na tabletoch a počítačoch?

Vznik refrakčnej chyby a korekcia okuliarmi súvisí aj s genetikou. Ak nosia okuliare rodičia, je predpoklad, že dieťa môže zdediť predispozíciu po nich. Avšak ak sú už okuliare pre deti nevyhnutné, prispieva k tomu aj nadmerné používanie tabletov a mobilov, pretože časté zaostrovanie na blízke predmety zaťažuje oči a môže predčasne viesť k vývinu už spomínanej krátkozrakosti.

Existuje vyššie riziko u detí predškolského veku poškodenie zraku, keď im ich mamy aj pri jedení dávajú pred zrak telefóny, či tablety?

Je bežné u detí, ktoré celé hodiny pozerajú na obrazovku, že sa môžu rozvinúť refrakčné chyby, najčastejšie spomínaná krátkozrakosť. Vzdialenosť medzi očami a monitorom je často veľmi blízka a následne to vysušuje oči. Vzniká syndróm počítačového videnia, aj vznik falošnej krátkozrakosti v dôsledku kŕča očného svalu. Príčinou je dlhodobé pozeranie do blízka a tiež nedostatok denného svetla, keďže deti sedia doma pri obrazovkách namiesto hrania sa vonku.
Deti by preto do tabletov nemali pozerať viac ako hodinu denne, najmenšie do 20 minút. Rodičia by mali tiež dohliadnuť, aby ich ratolesti mali od jedného sledovania prestávku aspoň 15 minút. V rámci nej majú pozerať raz do diaľky, inokedy do blízka. Zakázať deťom tablet je zbytočné, pretože ako vieme, aj práca s ním a nainštalované vzdelávacie hry v ňom sú formou edukácie.

Tablet by deti nemali sledovať v prítmi, nakoľko to nie je dobré pre zrak. Hru s tabletom by som však neporovnávala so sledovaním televízora. Od detského oka býva zväčša ďalej a tam striktne neplatí pravidlo jednej hodiny. Ani v tomto prípade to však netreba preháňať. Záverom pre rodičov úplne postačí, ak dohliadnu na to, aby sa s tabletom nehrali pridlho. Knihy nemajú žiadne obmedzenia, nakoľko na rozdiel od tabletu nevyžarujú umelé svetlo a deti v knihe listujú, čiže do nej súvisle nehľadia.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 07.11.2017 | Rady lekárov

    Genetická diagnostika – rizikové tehotenstvo

    Existuje viacero rizikových faktorov, ktoré môžu ovplyvniť tehotenstvo a vývoj plodu. Potrebuje však každá žena absolvovať prenatálnu diagnostiku?   Najčastejším dôvodom realizácie prenatálnej diagnostiky je pozitívny biochemický screening, ktorým dokážeme vyšetrením z krvi tehotnej zistiť riziko vývojovej vady plodu. Gynekológ prvého kontaktu na základe takéhoto výsledku posiela pacientku na genetické vyšetrenie. Ďalším dôvodom je vek pacientky.…
  • 21.09.2021 | Aktuality

    Deň vďačnosti v humenskej nemocnici

    V dnešný deň sa v sieti nemocníc Svet zdravia, zavádza nová tradícia, ktorou 21. september – Svetový deň vďačnosti bude sviatkom kolegov, ktorí nosia skratku OZP (ochrancovia zdravia pacientov).   Pri tejto príležitosti si humenská nemocnica pripravila posedenie pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí v období posledného roka (20.09.2020 – 21.09.2021) oslávili 20 a viacročné pracovné jubileum. Eva Antalková…
  • 20.06.2018 | Aktuality

    Vaše lieky

    Viete, že v trebišovskej nemocnici Vám dávkujú lieky zdravotníci vo farebných tričkách – VAŠE LIEKY?   Upútať pacienta bol hlavný dôvod na zavedenie farebného oblečenia. Pri svojej činnosti dávkovania liekov sú zdravotníci nerušení a pacienti trpezliví, keďže vidia, že VAŠE LIEKY sú na ceste k nim.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)