Prejsť na obsah

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle? Kým si nájdete vlastnú rutinu a najlepší spôsob, môžete sa inšpirovať radami iných mám a tímom odborníkov z novorodeneckých oddelení zo siete pôrodníc Sveta Zdravia. Neexistuje správna poloha, len tá, ktorá bude najviac vyhovovať vám a…

03.08.2022

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Kým si nájdete vlastnú rutinu a najlepší spôsob, môžete sa inšpirovať radami iných mám a tímom odborníkov z novorodeneckých oddelení zo siete pôrodníc Sveta Zdravia.

Neexistuje správna poloha, len tá, ktorá bude najviac vyhovovať vám a vášmu bábätku. Závisieť od môže od tvaru a veľkosti prsníkov, dennej hodiny, vášho zdravotného stavu, zdravotného stavu dieťatka a samozrejme komfortu.

Aké polohy sú pre aké mamičky, deti a situácie vhodné? Poďme si ich predstaviť.

Polohy pri dojčení v sede

Poloha madony

 1. Poloha madony – kolíska:

  Ide o klasickú polohu, najbežnejšiu, kedy jednou rukou držíte dieťa, druhou prsník na opačnej strane. Rúčka dieťaťa by mala byť okolo vášho pása, pod prsníkom alebo pod dieťaťom. Pozor, aby nebola pred dieťaťom ako prekážka tesného kontaktu s vami. Aby sa vám sedelo pohodlnejšie, môžete si dať pod nohu stoličku a pod dieťa vankúš.

Vhodná: v teréne

Nevhodná: tesne po pôrode cisárskym rezom, pretože dieťa by tlačilo priamo na jazvu

Futbalova poloha

 1. Futbalová poloha:

  Dieťa leží zozadu pozdĺž vášho boku na vašom predlaktí a kŕmi sa z bližšieho prsníka. Rukou podopierate ramienko dieťaťa, prstami tej istej ruky hlavičku. Nožičky sú pozdĺž boku. Ideálne je, aby sa dieťa podoprelo vankúšikom.

Vhodná: pre nedonosené deti, pre ženy s veľkými prsníkmi alebo s plochými bradavkami a pri súčasnom dojčení dvojčiat. Je to najlepšia poloha na nácvik správnej techniky dojčenia. Prsník sa optimálne vyprázdňuje z obidvoch strán, čím sa predchádza zápalom.

Poloha tanecnika

 1. Poloha tanečníka:

  Jednou rukou držíte dieťa, ktoré vám leží na predlaktí. Môžete ho podložiť vankúšom. Druhou rukou pridržiavate prsník na tej istej strane. Z tejto polohy sa dá dieťa ľahko presunúť do futbalovej.

Vhodná: pre malé, nedonosené deti a pre tie, ktoré majú problém s prisávaním

Vzpriamena vertikalna poloha

 1. Vzpriamená, vertikálna poloha:

  Môže byť náročnejšia na manipuláciu s dieťaťom. Sedíte s podopretým chrbtom, ideálne trochu v záklone, aby dieťa nemuselo mať hlavičku celkom zvisle. Dieťa vám sedí obkročmo na nohe. Na tej istej strane, kde sedí, ho jednou rukou pridržiavate, druhou držíte prsník.

Vhodná: pre deti s malou bradou, nedonosené deti a v prípade silného vypudzovacieho reflexu u matky

Poloha v polosede

 1. Poloha v polosede: Môže sa rôzne modifikovať. Skúste sa podložiť vankúšmi tak, aby ste sa cítili pohodlne, nohy máte natiahnuté, pokrčené, tiež podložené vankúšom. Dieťa leží v ohybe vášho ramena alebo na predlaktí. Je to veľmi pohodlná poloha.

Vhodná: pre mamičky po cisárskom reze, na brucho si môžete dať vankúš, aby sa dieťa neopieralo o jazvu.

Polohy pri dojčení v ľahu:

 1. Chrbát, brucho:

  Vy ležíte na chrbte, dieťa vám na bruchu. Tesný kontakt kože na kožu, najmä ak ste obaja s dieťatkom nahí, podporuje dieťa v prirodzených reflexoch a ono sa samo snaží aktívne prsník uchopiť. Vy môžete bez väčšieho úsilia a tlaku na jazvu dieťa posúvať od jedného prsníka k druhému.

Vhodná: zvlášť pre ženy po cisárskom reze, pre malé deti a pre nedonosené deti, aj pre ženy so silným vypudzovacím reflexom, keď mlieko proti gravitácii netečie tak silno

Poloha v lahu na boky

 1. Na boku:

  Obaja ležíte na boku. Vy máte zľahka prehnutý chrbát, aby sa dieťa mohlo dobre zaprieť o vaše brucho. Podložte si hlavu tak, aby sa jej poloha vyrovnala s výškou ramena. Dieťa má byť na boku, tesne pritisnuté k vášmu bruchu. Nemá byť na chrbte a mať len vytočenú hlavičku. Za chrbát dieťaťa možno umiestniť vankúšik, vtedy ho nemusíte pridržiavať. Neopierajte sa o lakeť, pretože v tejto polohe dlho nevydržíte. Akékoľvek nepohodlie môže negatívne ovplyvniť spúšťanie mlieka.

Vhodná: ak už ovládate správnu techniku dojčenia, najobľúbenejšia hlavne pri nočnom dojčení

Nevhodná: na začiatok dojčenia, lebo na dieťa zle vidieť, nedá sa s ním dobre manipulovať, dieťa sa k prsníku len slepo pristrčí a ono si samo nejako uchopí bradavku

Ako sa správne starať o prsia ?

Aby nedochádzalo k zápalom prsníkov, či iným zdravotným problémom vás i dieťatka, o prsia sa počas dojčenia treba starať so zvýšenou ostražitosťou.

 • podprsenka: mala by byť primerane veľká z prírodných materiálov a bez výstuží, vhodné je používať špeciálne vložky do podprsenky, ktoré zachytávajú mlieko;
 • oblečenie: voľné oblečenie s možnosťou zapínania vpredu;
 • ranky: už malé trhlinky-ragády dokážu potrápiť, na ranke nechajte zaschnúť trochu materského mlieka, to robí zázraky, oddychujte bez podprsenky, lebo bradavky na hojenie potrebujú dostatok vzduchu.

Klobúčiky nepomáhajú na bolesť pri dojčení

Ragády vznikajú najčastejšie pri nesprávnej polohe dojčenia, nesprávnom prisatí a satí dieťatka. Najlepšie je teda napraviť techniku dojčenia s využitím pomoci certifikovanej laktačnej poradkyne.  Ak nie je možné nechať dieťa prisať sa na prsník kvôli bolesti, stále možno pokračovať v dojčení po dočasnom, 3- až 5-dňovom prerušení, počas ktorého sa bradavky liečia.

Počas liečby bradaviek je lepšie kŕmiť dieťa odstriekaným mliekom technikou „kŕmenia po prste“ alebo kŕmenia pohárikom.  Klobúčiky na bradavky sa neodporúčajú, pretože sa pri ich používaní môže dramaticky znížiť tvorba mlieka.

Dojcenie dietatka

Nestíhate poriadne jesť?

Starostlivosť o bábätko vás zamestná natoľko, že niekedy nemáte čas ani silu kvalitne sa najesť. Váš jedálny lístok je v prenesenom zmysle slova však jedálny lístok aj vášho dieťaťa, preto by mal byť kvalitný a pestrý. Vyvážená a pravidelná strava je jednou z podmienok bezproblémového dojčenia. Myslite aspoň na pár hlavných zásad.

Vplyv stravy matky na dojčenie

Musíte si odpustiť na istú chvíľu niektoré potraviny, ktoré majú zlý vplyv na trávenie bábätka. Treba dávať pozor na alergizujúce a nafukujúce jedlá. V prvých týždňoch odporúčame vynechať zo stravy čerstvé pečivo, biele pečivo, kysnuté produkty, zo zeleniny kapustu, karfiol, cibuľu, exotické ovocie a citrusy všeobecne, výrazné korenia. Zo začiatku obmedzujte aj konzumáciu mliečnych výrobkov kvôli možnej neznášanlivosti laktózy. Tieto potraviny postupne s citom do stravy zaraďte naspäť a sledujte reakciu bábätka.

Zdravý životný režim

Potrebná je takmer úplná abstinencia alkoholu a fajčenia. Po príležitostnom užití alkoholu by sa nemalo dojčiť nasledujúce 2 hodiny. Kofeín a iné škodlivé látky môžu spôsobiť nepokoj a poruchy spánku dieťaťa. Treba dodržiavať pitný režim. Pite radšej teplé než studené nápoje a vyhýbajte sa sýteným nápojom a 100 % ovocným šťavám, ktoré by mohli spôsobiť bábätku nadúvanie. Vhodným nápojom na podporu dojčenia je čaj z feniklu, rasce a z anízu.

Dojcenie babatka

Najčastejšie problémy pri dojčení a ako ich riešiť:

Bolestivé naliatie prsníkov

 • prsníky sú opuchnuté, horúce a bolestivé

Naša rada: Medzi jednotlivými dojčeniami si priložte na prsia studené obklady. Pred dojčením si prikladajte na prsia teplý vlhký obklad a masírujte prsníky. Častejšie prikladajte bábätko na dojčenie a striedajte polohy pri dojčení.

Upchatý mliekovod

 • bolestivé zdurenie jedného prsníka so sčervenaním a s teplotou

Naša rada: Upravte techniku dojčenia, prikladajte si studené a teplé obklady, realizujte masáže, použite Paralen/Brufen.

Zápal prsnej žľazy (mastitída)

 • horúci, bolestivý opuch častejšie jedného prsníka v spodnej a bočnej časti s teplotou a s celkovou vyčerpanosťou

Naša rada: Častejšie dojčite, najprv zo zdravého prsníka, pred dojčením uvoľnite dvorec odstriekaním, po dojčení tiež odstriekajte mlieko. Striedajte studené a teplé obklady. Potrebujete pokoj, antipyretiká, antibiotiká.

Kvasinková infekcia

 • neustupujúce pálenie, svrbenie dvorca a bradavky, koža červenie, ošupuje sa

Naša rada: Častejšie vymieňajte vložky v podprsenke, lokálne aplikujte protiplesňové masti.

Slabý vypudzovací reflex

 • príčinou môže byť stres, používanie cumlíkov, obmedzované dojčenie

Naša rada: Aplikujte teplý vlhký obklad na prsia pred dojčením, masírujte si prsníky.

Silný vypudzovací reflex

 • mlieko rýchle vyteká, dieťa sa dusí, odťahuje sa od prsníka

Naša rada: Využívajte vzpriamenú polohu pri dojčení, prerušte dojčenie, pokračujte po niekoľkých minútach, keď sa prúd mlieka spomalí. Využite tlakovú masáž priložením celej plochy ruky na prsník.

Spavé dieťa

 • nebudí sa na hlad, zaspáva pri dojčení

Naša rada: Dieťa treba budiť po uplynutí štyroch hodín od predošlého dojčenia. Prebaľte, vyzlečte ho, meňte polohy pri dojčení, častejšie striedajte prsníky, aj 4-krát počas jedného dojčenia.

MOJA PÔRODNICA JE TU PRE VÁS!

Našou snahou je vytvoriť pre vás a pre vaše bábätko komfortné podmienky, pocit bezpečia a istoty, aby ste si z našich nemocníc odniesli tie najpríjemnejšie spomienky.

Pôrodnice novej generácie kladú dôraz na bezpečnosť a komfort rodičiek v maximálnom súkromí, pričom personál dbá na splnenie individuálnych požiadaviek rodičiek a na navodení pocitu domova. Pri pôrode sa využívajú zažité postupy „rooming in“„bonding“ a „skin-to-skin“. Pôrodnice fungujú 24 hodín denne/7 dní v týždni.

Zistiť viac

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 24.02.2023 | Aktuality

  Valentín na vranovskej transfúzke

  Valentínska výzdoba, sladké prekvapenie či kľúčenky s konkrétnym typom krvnej skupiny. To všetko čakalo na darcov, ktorí prišli darovať krv na hematologicko-transfúziologické oddelenie vo vranovskej nemocnici. Na výzvu „Som tvoj typ?“  zareagovali aj študenti stredných škôl spolu s pedagógmi, a tak vymenili školské lavice za odberné boxy. Prvodarcovia spoznali svoje krvné skupiny a všetci sa spoločne zapojili do…
 • 22.10.2017 | Liečba

  Chirurgická liečba rakoviny prsníka

  Základnou liečebnou modalitou najmä v nižších štádiách je chirurgická liečba.   V rámci chirurgickej liečby rakoviny prsníka existujú prepracované operačné techniky, od radikálnych operácií až po šetriace, orgán zachovávajúce operácie. Operačný výkon pozostáva z dvoch častí: operácia prsníku v rozsahu minimalizujúcom riziko rekurencie, operácia v pazuche, na zistenie rozsahu postihnutia lymfatických uzlín. Viac sa dozviete…
 • 04.01.2019 | Aktuality

  Štúdia z Prešova zaujala svetových odborníkov

  Diabetických pacientov stredného veku ohrozuje tzv. tichá ischémia myokardu.   Docent MUDr. Alexander Kiško, CSc., viac ako pätnásť rokov pracuje ako kardiológ na prešovskej poliklinike ProCare. Venuje sa problematike tzv. tichej ischémie myokardu u pacientov s diabetom mellitus 2. typu. Na 34. svetovom kongrese internej medicíny v juhoafrickom Kapskom Meste prezentoval výsledky unikátnej štúdie zameranej na zistenie…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)