Prejsť na obsah

Prvý kúpeľ bábätka. Spravte si z toho rituál

Kúpanie novorodeniatka môže byť pre čerstvých rodičov, obzvlášť ak ide o prvé bábätko, pomerne náročnou záležitosťou, ktorá so sebou nesie viacero otázok a obáv. Ako správne kúpať novorodenca? Koľkokrát za týždeň a pri akej teplote vody? Kúpanie novorodeniatka, najmä ak ste prvorodičia, je možno trošku stresujúce. No nech vás povzbudí myšlienka, že pre bábätko ide…

12.04.2022

Kúpanie novorodeniatka môže byť pre čerstvých rodičov, obzvlášť ak ide
o prvé bábätko, pomerne náročnou záležitosťou, ktorá so sebou nesie
viacero otázok a obáv. Ako správne kúpať novorodenca? Koľkokrát za
týždeň a pri akej teplote vody?

Kúpanie novorodeniatka, najmä ak ste prvorodičia, je možno trošku stresujúce. No nech vás povzbudí myšlienka, že pre bábätko ide o príjemný obrad.

Voda bábätku pripomína prostredie mamičkinho bruška, preto sa väčšina detičiek do vane teší. Niekde sa kúpania s radosťou zhostí otecko, inde ide dokonca o celorodinnú udalosť. Vždy by však malo platiť, že pri kúpeli panuje pokojná atmosféra, ktorá bábätku znižuje stres. Najlepšie je kúpať večer pred spaním, aby si dieťatko zvyklo na stereotyp a vedelo, že následne dostane mliečko a pôjde do postieľky. Veľmi vám to pomôže pri uspávaní.

Babatko sa kupe

Do 6 mesiacov stačia 3 kúpele týždenne

Kedysi sa bábätká kúpali denno-denne. Dnes pediatri odporúčajú kúpať len 2- až 3-krát týždenne po 5 až 10 minút, nie dlhšie. Pre jemnú pokožku dieťatka, ktorá ešte nemá vytvorený tukový ochranný plášť, nie je počas prvých 6 mesiacov častejší kúpeľ vhodný. Samozrejme, zadoček a genitálie treba udržiavať v čistote neustále a opláchnuť ich musíte každý deň. Strážiť treba aj kožné záhyby, najmä v teplejších dňoch.

Pripravte si všetko potrebné na kúpeľ

Počas kúpania nemôžete od bábätka odbiehať, preto si pripravte na dosah všetko potrebné. A nejde o kozmetiku! Zabudnite na mydlá, šampóny, olejčeky či púder, postačí vám čistá voda. Skôr, ako bábätko vyzlečiete a ponoríte do vody, doneste si k vaničke osušku, do ktorej vykúpané bábätko zabalíte, plienku, čisté oblečenie, krém proti zapareninám, prípadne vatové tyčinky a jemné handričky či hubky na omývanie dieťatka – jednu na tváričku a druhú na zvyšok tela.

Sledujte teplotu vody i vzduchu

Kúpanie je najlepšie v kúpeľni alebo v kuchyni, kde si môžete vaničku položiť na jedálenský stôl. Mala by byť v takej výške, aby ste sa nemuseli veľmi skláňať. Miestnosť vyhrejte na 24 až 25 °C, voda vo vaničke by mala mať okolo 37 °C. Skúste aj predlaktím, či je voda príjemná, detské teplomery do vane totiž nie sú úplne presné. Vhodná hĺbka vody vo vaničke je asi 10 cm.

Male dieta sa kupe vo vanicke

Postupujte od hlavičky k nožičkám

 1. Najdôležitejšie je bábätko bezpečne a správne držať, aby sa vám nevyšmyklo. Ak ste pravák, ľavú ruku podložte dieťatku pod hlavičku tak, aby si ju opieralo o vaše predlaktie a chyťte ho za ramienko.
 2. Pravou rukou bábätko umývajte. Úplne prvú tváričku, kým je voda najčistejšia, a oblasť za uškami.
 3. Pozorne omyte záhyby v oblasti krčka a podpazušie.
 4. Nasleduje oblasť bruška a okolie pupčeka.
 5. Vlasatú časť hlavičky tiež stačí opláchnuť len čistou vodou.
 6. Ďalej opláchnite rúčky a hrudníček.
 7. Otočte bábätko dolu bruškom a jemne mu umyte chrbátik.
 8. Pri vyberaní z vaničky držte dieťatko pevne pod ramienkom, predlaktím mu fixujte hrudník a druhou rukou pridržiavajte od zadočkom.
 9. Intímne partie očistite nakoniec
 10. Genitálie a zadoček umývajte ako posledné. Dievčatkám umývajte pošvu smerom spredu dozadu, čiže ku konečníku, nie naopak. Genitálie len veľmi jemne rozhrňte a umyte vodou, môžete použiť aj tampón navlhčený olejom. Potom umyte zadoček, smerom od pošvy ku chrbátiku.
 11. Chlapčekom umyte okolie penisu a mieška, predkožku určite nesťahujte! Mohli by ste dieťatku spôsobiť poranenia na jej vnútornej časti, v dôsledku čoho by vznikli zrasty a neskoršie problémy. Predkožku ošetrite len ak je sčervenané ústie močovej trubice. Zadoček, rovnako ako u dievčatiek, umývajte spredu dozadu.

Dietatko po kupaní

Aj sušiť treba opatrne

 1. Keď je bábätko celé opláchnuté, položte ho na pripravenú mäkkú osušku, zabaľte ho do nej a vysušte len jemným pritláčaním osušky na telíčko, nešúchajte.
 2. Nezabudnite vysušiť všetky kožné záhyby a tiež hlavičku.
 3. Nakoniec ošetrite zadoček tenkou vrstvou krému proti zapareninám, dajte bábätku plienku a čisté pyžamko.
 4. Jemne a len na povrchu osušte nosné dierky a ušká vatovými tyčinkami. Nikdy ich nevsúvajte do hĺbky nošteka či zvukovodu.
 5. Potom oblečte čiapočku, ponožky a zabaľte bábätko do perinky alebo vsuňte do spacieho vaku.

Potrebujete vidieť pri postupe kúpania a sušenia aj foto ako správne narábať s bábätkom? Pozrite si to v našej brožúre tu.

Male dietatko po kupani

Kúpeľ nie je len o očiste

Večerné kúpanie priaznivo ovplyvňuje krvný obeh dieťatka, rozvíja jeho motoriku, môže mu priniesť úľavu pri kolike. Ak sa všetko deje v príjemnej atmosfére, kde ste obaja rodičia, večerný kúpací rituál prispieva k stmeleniu celej rodiny.

Kúpeľ môžete zakončiť masážou bábätka. Dojčenská masáž podporuje trávenie, krvný obeh aj fungovanie imunitného systému. Niektoré detičky sa pri nej krásne upokoja a lepšie zaspávajú. Masáž však robte len vtedy, ak cítite, že sa to dieťatku páči.

Už len nadojčiť, pohladkať a spinkať.

MOJA PÔRODNICA JE TU PRE VÁS!

Našou snahou je vytvoriť pre vás a pre vaše bábätko komfortné podmienky, pocit bezpečia a istoty, aby ste si z našich nemocníc odniesli tie najpríjemnejšie spomienkyPôrodnice novej generácie kladú dôraz na bezpečnosť a komfort rodičiek v maximálnom súkromí, pričom personál dbá na splnenie individuálnych požiadaviek rodičiek a na navodení pocitu domova. Pri pôrode sa využívajú zažité postupy „rooming in“„bonding“ a „skin-to-skin“. Pôrodnice fungujú 24 hodín denne/7 dní v týždni.

Prvy kupel dietata

 

Zistiť viac

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 09.05.2017 | Aktuality

  Nový mini-invazívny spôsob operácie bedrovej chrbtice v ProCare Medissimo

  Uvoľnenie nervových štruktúr vykonávame pod operačným mikroskopom, čo ešte viac operáciu spresňuje a urýchľuje. Veľkým prínosom je tiež použitie najmodernejších implantátov a skrátenie celkového času samotnej operácie. Noro (38) z Bratislavy trpel niekoľko rokov silnými bolesťami driekovej chrbtice. Aktívny športovec, ktorý s obľubou behával však neustále vyhľadával lekárov a odborníkov, ktorí by jeho problém vyriešili. Poškodenie…
 • 23.07.2018 | Aktuality

  Michalovská pôrodnica sa stala Skokanom roka

  Pôrodnica Nemocnice Svet zdravia v Michalovciach získala v expertnom hodnotení ocenenie Skokan roka. Počas minulého roku totiž dosiahla spomedzi všetkých pôrodníc na Slovensku najväčšie zlepšenie. Zatiaľ čo sa slovenské pôrodnice medziročne posunuli v priemere o 3,8 percentuálneho bodu, tá michalovská zaznamenala zlepšenie až o 20 bodov. Zároveň sa podľa expertného hodnotenia stala najlepšou pôrodnicou v…
 • 04.11.2014 | Aktuality

  Nemocnica novej generácie v Michalovciach získala právoplatné územné rozhodnutie

  Dňom 30. októbra 2014 nadobudlo právoplatnosť územné rozhodnutie o projekte nemocnice novej generácie Michalovce. Proces prípravy naďalej napreduje v súlade s časovým harmonogramom. Projekt novej nemocnice sa preklopil do ďalšej fázy prípravy dokumentácie k stavebnému povoleniu. Podať žiadosť o jeho vydanie je plánované začiatkom roka 2015. Územné rozhodnutie sa zaoberá umiestnením stavby nemocnice novej generácie…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)