Prejsť na obsah

Ako zvládnuť frustráciu a vyčerpanie?

Ak fungujete na stodesať percent a napriek tomu máte pocity viny a zlyhania, práve vtedy vzniká priestor na frustráciu a negatívne následky na psychike. Existujú mnohé spôsoby a možnosti, ktoré väčšine ľudí dokážu priniesť úľavu a pomoc. Pokiaľ o tom čo sa vo vás odohráva nehovoríte, odnášate si nahromadené emócie spojené s vyčerpanosťou domov a…

19.03.2021

Ak fungujete na stodesať percent a napriek tomu máte pocity viny a zlyhania, práve vtedy vzniká priestor na frustráciu a negatívne následky na psychike. Existujú mnohé spôsoby a možnosti, ktoré väčšine ľudí dokážu priniesť úľavu a pomoc.

Pokiaľ o tom čo sa vo vás odohráva nehovoríte, odnášate si nahromadené emócie spojené s vyčerpanosťou domov a trpí tým nie len vaše psychické zdravie, ale aj osobný a rodinný život. Potláčané emócie sa môžu neskôr prejaviť v podobe úzkostí, depresií, traumatických spomienok alebo somatických ťažkostí.

Stres je reakcia na hroziace nebezpečenstvo

Je dôležité rozumieť tomu, ako organizmus funguje pod psychickou záťažou. V podvedomí človeka sú hlboko zakorenené obranné mechanizmy, ktoré sa aktivujú v prípade ohrozenia. Prvotnými stresovými reakciami sú zamrznutie, útek alebo útok.

Dlhodobé emočné vypätie vedie k syndrómu vyhorenia. Predstavte si činku, ktorej jednu stranu tvoria stresory – zaťažujúce činitele, a druhú salutory – posilňujúce činitele.

Ľudia, ktorí sa ocitnú v dlhotrvajúcej záťaži často robia chybu, že neposilňujú salutory a ešte si nakladajú ďalšie závažia stresorov. Namiesto toho, aby si povedali, že na dnes už stačilo a šli si zabehať, ostanú ešte hodinu v práci, lebo nestihli všetko urobiť.

ko zvladat stres frustraciu vyhorenie

Nepotláčajte emócie

Práve zdieľanie pocitov je jeden z najúčinnejších nástrojov na zvládanie psychickej záťaže. Pokiaľ nehovoríte o tom, čo prežívate, ukladá sa to vo vás. Potlačované emócie sa môže neskôr prejaviť v podobe traumatických spomienok.

V práci väčšinou na to nie je čas, preto vyhľadajte odborníka alebo osobu, ktorej dôverujete, kde tieto negatívne emócie dostanete zo seba von. Keď ich v sebe budete dusiť, nahromadené emócie spojené s vyčerpanosťou sa uvoľnia po opadnutí stresu, spravidla doma po návrate z práce. Prejavuje sa to tak, že ste podráždení, nevrlí, hádaví.

Hovoriť o tom, ako toto náročné obdobie zvládate a čo prežívate je nevyhnutné, pretože uvoľnenie napätia a emócií je dôležitá súčasť odbúravania stresu a prevencie pred vyhorením.

Dýchajte – zbavte sa stresu

V ťažkých alebo frustrujúcich momentoch dýchajte nasledovným spôsobom – 4 sekundy sa nadychujte a 4 sekundy zadržte dych a 4 sekundy vydychujte. Dych sa ukľudní, prehĺbi a s ním sa upokojí aj srdce a myšlienky.

Oddýchnite si, športujte a vyhraďte si čas pre seba

Z dlhodobého hľadiska je likvidačné, ak zanedbávame seba a svoje potreby. Pretože psychika nemá energiu na zvládanie stresu. Pritom čím vyššia je psychická záťaž, tým viac je potrebné starať sa o základné fyziologické potreby, ako sú spánok, strava, pitný režim či pohybová aktivita.

Snažte sa dopriať si kvalitný spánok. Prostredníctvom spánku telo a myseľ dostane zaslúžený pokoj. Šport je skvelým pomocníkom na odpútanie sa od stresu a nepríjemných myšlienok. Robte aktivity, ktoré vás napĺňajú radosťou. Aj keď raz týždenne, ale vyhraďte si čas len pre seba.

Pomoc nie je slabosť

Stále sa nájde veľa ľudí, ktorí odmietajú pomoc psychoterapeuta. Jedným z dôvodov sú mýty typu, že nemáte nárok na slabosť, alebo že psychológa potrebuje len slaboch.

Opak je pravdou, je to prejavom psychickej zrelosti, ak si človek dokáže pripustiť, že má problém, s ktorým si sám nevie poradiť. Naučiť sa zvládať a regulovať stres je veľmi dôležite. Práveže je chybou, ak sa psychologická podpora neposkytuje pomáhajúcim profesiám, ktoré sú z hľadiska psychického zlyhania veľmi rizikové.

Pacientovi vytvárame bezpečný priestor

Prečítajte si rozhovor so všeobecnou lekárkou a psychoterapeutkou MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa vo svojej praxi sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení. V rozhovore sa dozviete, čo je to psychoterapia, aký je rozdiel medzi psychológom, psychiatrom a psychoterapeutom, ale aj to, pre koho je takýto typ vyšetrenia vhodný.

Rozhovor nájdete tu.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 06.12.2022 | Aktuality

    Na pediatrické oddelenie partizánskej nemocnice prišiel Mikuláš

    Aj tento rok priniesol Mikuláš plný košík balíčkov pre deti, ktoré si nemohli svoje topánočky pripraviť do okna vo svojich izbách. Dobrovoľníci z DC Krajší deň sa tentokrát stali jeho pomocníkmi a osobne balíček odovzdali každému dieťatku hospitalizovanému na pediatrickom oddelení v Nemocnici Svet zdravia Partizánske. Detská radosť a úsmevy malých pacientov sú liečbou aj…
  • 22.08.2022 | Aktuality

    Motorkári darovali krv

    19. Motozraz sveta motocyklov na Zemplínskej Šírave sa niesol v duchu súdržnosti a úprimnej snahe pomôcť. Hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice Svet zdravia Michalovce v spolupráci so Slovenským červeným krížom zorganizovali mobilný odber krvi priamo na Zemplínskej Šírave. Darujte svoju krv Svoju krv prišlo ochotne darovať 42 darcov, no kvôli obmedzeniam týkajúcich sa cestovania do zahraničia mohlo krv…
  • 12.08.2014 | Aktuality

    Starým lavičkám odzvonilo už aj v Spišskej Novej Vsi

    Regionálne nemocnice Svet zdravia spoločne so zdravotnou poisťovňou Dôvera pokračujú v generálnej výmene lavičiek vo všetkých 12 nemocniciach siete. Celkovo tak v čakárňach pribudne takmer 1200 lavičiek s vyše 4100 pohodlnými miestami na sedenie. Projekt nových lavičiek vznikol na základe iniciatívy Pekná nemocnica. V rámci nej mali všetci zamestnanci možnosť navrhnúť zlepšenia, ako by bolo…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)