Prejsť na obsah

V trebišovskej nemocnici bude lieky pripravovať robotický automat

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov už lieky pre pacientov nebudú pripravovať sestry. Nemocnica totiž chystá zavedenie centrálnej prípravovne liekov. Po novom tak lekári medikácie predpíšu elektronicky cez nemocničný informačný systém a robotický automat na základe toho pripraví pre každého pacienta balíček liekov s jeho jedinečným čiarovým kódom.   V sieti nemocníc Svet zdravia sa takto snažia…

06.10.2020

V Nemocnici Svet zdravia Trebišov už lieky pre pacientov nebudú pripravovať sestry. Nemocnica totiž chystá zavedenie centrálnej prípravovne liekov. Po novom tak lekári medikácie predpíšu elektronicky cez nemocničný informačný systém a robotický automat na základe toho pripraví pre každého pacienta balíček liekov s jeho jedinečným čiarovým kódom.

 

V sieti nemocníc Svet zdravia sa takto snažia významne zvýšiť bezpečnosť pacientov i kvalitu prípravy liekov, trebišovská nemocnica je po vzore tej michalovskej už druhou s robotickým automatom. Do prevádzky by ho mali spustiť na jar budúceho roku.

„Doteraz lieky pre pacientov pripravovali na jednotlivých oddeleniach sestry, ktoré tablety a kapsule manuálne ukladali do liekoviek. Pri takomto spôsobe prípravy liekov sa však môže vyskytnúť potencionálna chybovosť, podľa Európskej liekovej agentúry sa pohybuje medzi piatimi až desiatimi percentami. Vo väčšine prípadov síce tieto omyly nemajú pre pacienta fatálne následky, ale môžu mu znepríjemniť alebo predĺžiť pobyt v nemocnici,“ vysvetľuje generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare MUDr. Vladimír Dvorový. Podotýka, že nový systém tak pomôže zabezpečiť, aby každý pacient dostal vždy ten správny liek, v správnej dávke a v správnom čase a potenciálna chybovosť sa tak znížila na minimum.

Technologická inovácia zabalí liek pre pacienta za sekundu

Po tom, čo lekári elektronicky predpíšu pacientovi liek, cez nemocničný informačný systém sa ich preskripcie zobrazia v centrálnej prípravovni liekov. Automatizované robotické zariadenie tak začne pripravovať balíčky s liekmi pre konkrétnych pacientov. Z jeho zásobníkov, z ktorých každý je naplnený konkrétnym liekom, sa začnú podľa predpisu jednotlivé tablety uvoľňovať a triediť do priesvitných celofánových balíčkov pre konkrétnych pacientov.

Zabalenie jedného lieku pritom trvá asi sekundu, takže za hodinu dokáže robotický automat zabaliť približne 3600 jednotlivých liekov. Sestre trvá manuálna príprava jednej tablety desať až pätnásť sekúnd, na oddeleniach so širším portfóliom predpisovaných liekov aj dvojnásobný čas.

„Proces prípravy pritom podlieha niekoľkým stupňom kontroly. Od prvého, ktorý spočíva v tom, že sa zásobníky napĺňajú na základe 2D kódov, prípadne čiarových EAN kódov originálnych balení liekov, až po posledný, kedy sa obsah výsledných balíčkov odfotí a jednotlivé tablety porovnajú s predlohovými snímkami v databáze. Ak 2D identifikátor odhalí anomáliu, ktorú napríklad môže spôsobiť to, že tableta je v balíčku naklonená pod iným uhlom, ako je odfotená v databáze, zariadenie na to upozorní obsluhu a kontrola sa musí zopakovať,“ vysvetľuje hlavný farmaceut siete ProCare a Svet zdravia Ľuboš Doršic s tým, že v prípade akýchkoľvek pochybností sa balíček likviduje a pripravuje nanovo.

Lieky sa v centrálnej prípravovni budú chystať vždy deň vopred v popoludňajších hodinách. Na ošetrovateľské jednotky sa následne rozdistribuujú podľa potreby aj viackrát za deň. Pri podaní urgentného lieku sa zariadenie nevyužíva.

Liekový balíček s identifikačným kódom

Jedno vrecúško môže obsahovať maximálne päť druhov liekov. Na jeho obale sú vytlačené identifikačné kódy i všetky ďalšie potrebné údaje (meno pacienta, názov ošetrovacej jednotky, číslo izby, lôžko, dátum narodenia, dátum a čas aplikácie liekov, informácie o liekoch či dokonca ich presný popis z pohľadu tvaru alebo farby). Pripravené balíčky sa následne ukladajú do transportného vozíka, ktorý po skompletizovaní a uzamknutí odvezú na danú ošetrovateľskú jednotku.

 „Predtým, než sestra podá pacientovi liek, musí zosnímať najprv svoj vlastný identifikačný čiarový kód, následne identifikačný kód na náramku pacienta, ktorý dostal pri prijatí na hospitalizáciu a na záver aj identifikačný kód balíčka. Tým je zaručené, že danému pacientovi bol podaný správny liek, v správnej dávke, v správnom čase a navyše ešte aj oprávnenou sestrou,“ vysvetľuje riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Trebišov Juraj Bazár.

Od 21. septembra dostávajú všetci pacienti trebišovskej nemocnice pri prijatí na hospitalizáciu identifikačný náramok so svojím menom, dátumom narodenia a jedinečným 2D kódom. Identifikačné náramky sú zároveň nevyhnutnou podmienkou k zavedeniu centrálnej prípravovne liekov.

Pracovisko nonstop monitorované kamerami

Samostatné pracovisko centrálnej prípravovne liekov bude nonstop monitorované kamerami a vstúpiť doň budú môcť len oprávnené osoby prostredníctvom identifikačných kariet. Jeho uzavretý tím budú tvoriť súčasní zamestnanci trebišovskej nemocnice, pričom zariadenie robí aktuálne aj výberové konania na niektoré zdravotnícke pozície, ktoré potrebuje doplniť.

Spustiť centrálnu prípravovňu liekov do ostrej prevádzky nemocnica plánuje na jar budúceho roka. V tomto období prebieha inštalácia zariadenia, ktoré bude pre lepšiu prístupnosť umiestnené v hlavnom monobloku, a následne príde na rad nastavenie procesu v súčinnosti s jednotlivými oddeleniami nemocnice. Využívať centrálnu prípravovňu liekov budú všetky nemocničné oddelenia, ktoré sa do systému budú zapájať postupne, s výnimkou OAMIS a pediatrie z dôvodu špecificity intenzity zmien liečby, resp. z dôvodu špecificity dávkovania.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 26.06.2017 | Aktuality

    Medzinárodný deň detí Michalovce

    Medzinárodný deň detí oslávili deti zamestnancov michalovskej nemocnice v nedeľu 11. júna 2017 v príjemnom prostredí areálu hotela Merkúr na Zemplínskej šírave. V úvode, hneď po krátkom príhovore pána riaditeľa MUDr. Dvorového, sa deti roztancovali s maskotmi Elsou a Olafom – animátormi košickej agentúry Babysitting a potom sa vydali na tajuplnú cestu za pokladom s spoločnosti indiánok z Divokého západu, ktoré…
  • 21.01.2021 | Aktuality

    Na očkovanie vo svidníckej nemocnici sa môžu určené skupiny prihlásiť online

    Na termín očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Nemocnici Svet zdravia Svidník sa môžu určené skupiny ľudí prihlásiť online prostredníctvom národného portálu www.korona.gov.sk Prvé voľné termíny sú konkrétne definovaným skupinám v zmysle národnej očkovacej stratégie k dispozícii od pondelka 25. januára. Aktuálne je na stránke www.korona.gov.sk otvorené prihlasovanie pre: zdravotníckych pracovníkov študentov zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí…
  • 24.04.2019 | Blog

    Ako naučiť dvojročné dieťa spať celú noc?

    Spánok je pre detský vývoj dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Počas spánku dochádza k regenerácii organizmu, posilňuje sa detská imunita, zároveň sa tiež vyplavuje rastový hormón zodpovedný za zdravý rast a tvorbu svalovej hmoty. Kvalitný spánok je dôležitý aj pre dobrú náladu dieťaťa. Dieťa samozrejme nemôžeme prinútiť, aby prespalo celú noc. Dá sa mu pomôcť,…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.