Koronavírus pochádza z čeľade Coronaviridae a je súčasťou jednej známej skupiny, kde sú vírusy ako SARS a MERS. Sú príčinou pomerne nových, vysoko infekčných nákaz, ktoré sa objavili v posledných rokoch.
Jana Skalová, hlavná epidemiologička siete Svet zdravia, sleduje situáciu v 17 nemocniciach a 12 poliklinikách. Vieme sa k veciam postaviť s chladnou hlavou?
Celý rozhovor si môžete vypočuť v našom Zdravom podcaste na www.procare.sk/podcasty/ alebo na platformách ako Apple podcasts, Spotify či Google podcasts (pod názvom Zdravý podcast)
Aktuálny koronavírus má predpokladaný zdroj zo zvieraťa
Ako už dobre vieme, zdroj pochádza z mesta Wuhan v Číne a všetci nakazení majú epidemiologickú súvislosť s týmto mestom. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Následne nastal interhumánny prenos, t.j. vírus sa dokáže šíriť medzi ľuďmi a nepotrebuje k nakazeniu zviera.
Podstatné na tomto ochorení je, že vzniká pomerne ťažké ochorenie dýchacieho traktu. Inkubačná doba je 14 dní. Prvé príznaky sú všeobecnejšieho charakteru ako:
- dýchavičnosť,
- bolesti hrdla,
- vysoká teplota.
Ťažkosti môžu prejsť až do zlyhania dýchacieho systému a dusenia sa
Nakoľko ide o nový vírus, tak zatiaľ nemáme liek, ktorý by ho dokázal zastaviť a tak prerušiť množenie tohto vírusu. Každý nový vírus je nebezpečný hlavne v tom, že nepoznáme presný prameň nákazy a nákazlivosť, koľko jeden chorý človek dokáže nakaziť ľudí, teda nevieme ako rýchlo sa bude šíriť a či sa podarí v krátkej dobe zastaviť šírenie tohto vírusu. V prípade nákazy pacientovi môže zlyhať dýchací systém, v niekoľkých percentách nastáva dokonca aj smrť.
Panika je najrýchlejšie šíriaca sa „choroba“ na svete
Je potrebné povedať, že určite netreba podliehať panike, ale dodržiavať niektoré pravidlá:
- nenavštevovať postihnuté oblasti,
- nepodceňovať ani bežné respiračné ochorenia,
- dodržiavať hygienu rúk.
U nás je na vzostupe chrípkové obdobie, preto by som zvážil ešte preočkovanie sa proti chrípke, aby nedošlo k stretu dvoch ťažkých ochorení u jedného pacienta, čo môže mať i fatálne následky.
Aktuálne prebiehajú opatrenia celosvetovo, ale aj v rámci Slovenska
V týchto dňoch prebieha zasadnutie krízového štábu na úrovni vlády. Takisto prebehne zasadnutie krízového štábu v rámci našej nemocnice v Michalovciach, aby sme vedeli zhodnotiť, aké opatrenia bude potrebné prijať. V rámci nemocnice máme pripravený tzv. pandemický plán, ktorý je v určitej miere aplikovateľný aj v tomto prípade. Všetko smeruje k tomu, aby sme boli maximálne pripravení k eliminácii šírenia vírusu u takéhoto pacienta.
Nákaza koronavírusom má pomerne rýchly spád
Nevieme, čo bude o týždeň alebo o mesiac a akým smerom to pôjde, preto je potrebné mať pripravené určité opatrenia. Ako som už spomínal, začína u nás aj chrípkové obdobie a ak by došlo k zavlečeniu koronavírusu na naše územie a v tom čase by prebiehala aj chrípková epidémia, tak sa stretnú dve závažne choroby, ktoré by mohli mať ťažký priebeh u každého pacienta.
Preto by som aj touto cestou možno apeloval na verejnosť, aby ľudia zvážili:
- zaočkovanie proti chrípke a zníženie tak rizika pri strete týchto dvoch ochorení,
- vyhýbanie sa miestam, kde je veľa ľudí,
- častú dezinfekciu rúk,
- cestu do ohrozených krajín.
Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan ZAMBA, primár Infektológie v Nemocnici Svet zdravia Michalovce.