Prejsť na obsah

Hormón oxytocín ovplyvňuje nielen pôrod, kojenie ale aj emócie

Jeho názov v gréčtine znamená rýchly pôrod. Je tvorený v hypotalame v supraoptickom a paraventrikulárnom jadre odtiaľ cez neuróny je uskladnený v zadnom laloku hypofýzy odtiaľ je pulzatívne vylučovaný prostredníctvom nervových signálov do krvného obehu. Naviac je známy v súvislosti s pôrodom a dojčeným Podnetom pre jeho tvorbu je vonkajší podnet hlavne fyzikálneho charakteru. Jeho biologický…

05.10.2019

Jeho názov v gréčtine znamená rýchly pôrod. Je tvorený v hypotalame v supraoptickom a paraventrikulárnom jadre odtiaľ cez neuróny je uskladnený v zadnom laloku hypofýzy odtiaľ je pulzatívne vylučovaný prostredníctvom nervových signálov do krvného obehu.

Naviac je známy v súvislosti s pôrodom a dojčeným

Podnetom pre jeho tvorbu je vonkajší podnet hlavne fyzikálneho charakteru. Jeho biologický polčas je krátky, trvá asi 3-4 minúty. Je zložený z 9 aminokyselín.  Je to relatívne samostatný hormón, ovplyvňovaný je estrogénmi a lokálnymi prostaglandínmi, ovplyvňuje aj hladinu inositolsulfátu ktorý je potrebný pri prenose hormonálneho podnetu na bunku. Jeho účinok je ovplyvnený a modifikovaný súčasným spolupôsobením estrogénu, testosterónu a hormónu nadobličiek kortizolu.

Výskumu oxytocínu a jeho účínkom mimo pôrod a dojčenie sa venujú vedci hlavne v USA, Austrálii a Izraeli. Mnohé poznatky sú v štádiu pokusov, predpokladov a hypotéz, ktoré musia byť potvrdené ďalšími overovacími metódami. Na liečbu niektorých ochorení alebo problémov syntetickým oxytocínom si ešte budeme musieť počkať.

Hlavné účinky oxytocínu na ľudský organizmus:

  • spôsobuje kontrakcie hladkého svalstva maternice počas pôrodu a pri pohlavnom dráždení,
  • vplýva na pohyblivosť vajíčkovodov pri transporte spermií,
  • sťahmi svalových buniek v mliečnej žľaze uľahčuje transport mlieka mliekovodmi pri kojení,
  • má vplyv na správny vývoj a premenu neurogénnych buniek hlavne neuritov,
  • ovplyvňuje rast a činnosť svalových buniek,
  • vplýva na tvorbu kostných buniek,
  • vyvoláva pocit dôvery, pohody a upokojenia – „hormón šťastia“, tlmí stres, úzkosť a depresiu, podľa niektorých autorov oxytocín produkuje sociálne emócie ako celok, pozitívne aj negatívne /závisť, škodoradosť/,
  • u mužov má vzťah k erekcii a k jej podpore najmä zo psychického hľadiska.

Môžemať človek za nejakých okolností nedostatok oxytocínu?

Znížená hodnota oxytocínu počas pôrodu predĺžuje pôrod, všetky fázy pôrodu a po pôrode môže spôsobiť nadmerné až život ohrozujúce krvácanie, v tejto úlohe je oxytocín najviac preskúmaný aj použitie syntetického oxytocínu v liečbe týchto pôrodníckych diagnóz. Nízka hladina oxytocínu je popisovaná u ľudí žijúcich osamote, aj u ľudí trpiacich autizmom.

Nízka hladina sa prejavuje:

  • vyššie vnímanie depresie, stresu, nervozity,
  • sú úzkostlivejší, majú nedostatočný pocit šťastia, nedostatočná radosť z úspechu,
  • majú problém nadviazania partnerských vzťahov, v existujúcom partnerstve je ochladenie vzťahu, časté sú problémy v intímnom živote.

Kedy sa vylučuje najviac oxytocínu?

Tvorba oxytocínu je málo ovplyvnená časťou dňa alebo ročným obdobím. Hlavným stimulom tvorby oxytocínu su taktilné podnety hlavne dotyky – fylogeneticky najstaršia forma komunikácie, podstatne skôr ako verbálna. Najviac oxytocínu u ženy sa vyplavuje počas tehotenstva a počas pôrodu, hlavne v  II. dobe pôrodnej, pri priložení novorodenca /bonding/, pri kojení – prisatí novorodenca na bradavky matky. Umelý spôsob podanie syntetického oxytocínu je podaním do žily, svalu alebo nosovým sprejom.

Mimo pôrodu sa produkcia oxytocínu zvyšuje pri:

  • dráždenie pohlavných orgánov a pohlavný styk a dosiahnutie orgazmu, vtedy sa vyplavia spolu s endorfínmi,
  • sexuálna masáž,
  • častý fyzický kontakt, začína už medzi matkou a dieťaťom, nepatrí tu len sexuálny kontakt, ale aj maznanie, kontakt s blízkymi osobami, aj s domácim miláčikom /pes, mačka../,
  • športové aktivity,
  • zvýšená hodnota bola zistená aj u ľudí nachádzajúcich sa v blízkosti modrej farby.

Dostatočná hladina oxytocínu sa prejavuje lepším priechodom emócií spojených s uspokojením, zlepšením nálady, pohodou a pocitom istoty.

Používa sa oxytocín aj v terapii rôznych ochorení?

Najviac preskúmaná a overená liečba oxytocínom je v súvislosti s pôrodom, popôrodným krvácaním a kojením. Prebiehajú klinické štúdie v USA pri liečbe autizmu podaním oxytocínu bola popisovaná okamžitá aktivácia tých častí mozgu, ktoré kontrolujú a riadia komunikáciu.

Ďaľšia klinická štúdia zistila, že pri liečbe oxtocínom sa znižuje príjem potravy a množstvo viscerálneho tuku, zmierňuje obezitu, znižuje množstvo tuku v pečeni a intoleranciu glukózy, pritom neovplyvnil chuť do jedla, zatiaľ nie je jasné ako hormón v tejto súvislosti účinkuje, čo predstavuje nový možný prístup v liečbe obezity a prejedania.

Je ešte dlhá cesta kým bude hromadné využívanie oxytocínu, potrebné sú ďalšie štúdie a výskumy kým sa vylúčia riziká dlhodobého užívania, optimálna dávka a spôsob podania.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Štefan Novysedlák, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 27.05.2023 | Aktuality

    Manažérka dennej zmeny galantskej nemocnice získala ocenenie Biele srdce

    Manažérka dennej zmeny na očnom oddelení jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice Svet zdravia Galanta získala ocenenie Biele srdce. Ocenenie každoročne udeľuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier. Biele srdce je celosvetový symbol sestier. Jeho tvar je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Biela farba zas symbolizuje…
  • 11.11.2014 | Aktuality

    Rožňavská nemocnica predstavuje nové oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti

    Svet zdravia dnes oficiálne prezentoval svoje nové oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS) v rožňavskej nemocnici. OMIS predstavuje organizačné zoskupenie jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) oddelení vnútorného lekárstva, neurológie a chirurgie spolu s oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). V Rožňave nainštalovali centrálny monitorovací systém, kompletne zrekonštruovali interiér a boli vykonané dispozičné zmeny s prispôsobením pre nové…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.