V Nemocnici Svet zdravia Vranov nad Topľou sa minulý rok narodilo 977 detí. Štyri mamičky si domov odniesli dvojičky. Medzi novorodencami sa objavili aj mená ako Kemal, Selina, Emir či Salome.
V roku 2016 pôrodnica zaznamenala 974 pôrodov, v roku 2017 sa číslo vyšplhalo na 1009, pričom hranicu tisíc pôrodov naposledy prekročili v roku 2000. Vlani ich bolo 973. Chlapcov sa narodilo o niečo viac (495) ako dievčat (482). Medzi najčastejšími dievčenskými menami, ktoré mamičky dávali svojim novorodencom, boli Sofia, Viktória a Nela. U chlapcov dominovali mená ako Jakub, Martin a Ján.
Na pôrod sa pripravujú
Mamičky spolu s oteckami majú vo vranovskej nemocnici možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu, kde sa dozvedia, ako sa dobre pripraviť na pôrod. V rámci kurzu nemocnica organizuje aj stretnutia s novorodeneckou sestrou, ktorá rodičkám názorne ukazuje, ako sa starať o bábätko, správne ho kúpať či dojčiť. Minulý rok predpôrodnú prípravu absolvovalo 88 rodičiek. Mamičky si tiež môžu vopred dohodnúť obhliadku priestorov pôrodnice či zoznámiť sa s personálom.
Od roku 2015 majú mamičky spolu s lekárskym tímom možnosť naplánovať si, ako presne bude ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Pôrodnica je totiž súčasťou projektu Moja pôrodnica, v rámci ktorého sieť nemocníc Svet zdravia zaviedla do praxe individuálny pôrodný plán. Minulý rok individuálny pôrodný plán malo 12 mamičiek.
„Neustále sa snažíme skvalitňovať naše služby. Počas minulého roka začalo novorodenecké oddelenie poskytovať mamičkám aj vankúše na dojčenie a novorodenecké ochranné hniezda. Na všetkých izbách sme zaviedli muzikoterapiu pre novorodencov, navýšili počet termolôžok či monitorov dychu, ktoré si môžu mamičky požičať aj domov,“ vysvetľuje vedúca pôrodná asistentka Mária Lipkošová z vranovskej nemocnice.
Počas minulého roka tiež na pôrodnú sálu pribudli nové pôrodné kreslá a na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie zase nová nadštandardná izba.
V pláne veľká prestavba pôrodnice
Nemocnica plánuje počas tohto roka v pôrodnici vďaka dotácii z eurofondov veľkú prestavbu. Pôrodný trakt sa zmení na moderné pôrodné izby s vlastným sociálnym zariadením, kde strávia rodičky približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Nemusia sa tak nikam presúvať a izba poskytuje mamičkám komfortné a intímne prostredie. Do pôrodnej izby okrem manžela či inej sprevádzajúcej osoby, lekára a sestry totiž nemá prístup nik iný. S prestavbou plánuje nemocnica začať v apríli.