Prejsť na obsah

Celosvetový deň diabetu – cukrovka a oko

Svetový deň diabetu sa pripomína 14.novembra, na výročie narodenia Kanaďana F.G. Bantinga, ktorý spolu s Ch.H. Bestom v roku 1921 z pankreasu izoloval klinicky použiteľný inzulín. V roku 1991 Medzinárodná federácia diabetu vyhlásila tento deň s cieľom reagovať na narastajúci výskyt ochorenia vo svete. Zámerom je umožniť lepšie poznanie tejto choroby, zlepšovanie starostlivosti o postihnutých…

26.11.2018

Svetový deň diabetu sa pripomína 14.novembra, na výročie narodenia Kanaďana F.G. Bantinga, ktorý spolu s Ch.H. Bestom v roku 1921 z pankreasu izoloval klinicky použiteľný inzulín. V roku 1991 Medzinárodná federácia diabetu vyhlásila tento deň s cieľom reagovať na narastajúci výskyt ochorenia vo svete. Zámerom je umožniť lepšie poznanie tejto choroby, zlepšovanie starostlivosti o postihnutých a najmä presadzovanie lepšej prevencie.

 

Diabetes mellitus (cukrovka)  je chronické metabolické ochorenie spôsobené úplným nedostatkom, alebo malou účinnosťou inzulínu v organizme. Ochorenie postihuje viaceré orgány tela nevynímajúc oči.

Diabetická retinopatia je chronickou komplikáciiou cukrovky postihujúca cievy sietnice oka. Pod vplyvom  vysokej hladiny cukru v krvi, a často i hyperlipidémie, dochádza k mikrouzáverom ciev, následne k oxidačnému stresu a nedokrveniu sietnice. Výsledkom je vznik nových, menejcenných ciev so slabými stenami, cez ktoré dochádza k presakovaniu tekutiny, čím vzniká krvácanie, opuch sietnice, a to najčastejšie v jej centrálnej časti, v mieste nejostrejšieho videnia.

Hoci diabetická retinopatia nebolí, patrí k najčastejším príčinám slepoty. Riziko oslepnutia u pacienta s cukrovkou je 10 až 20-krát vyššie než u zdravého jedinca. V  pokročilých štádiách následkom ochorenia dochádza k postupnému zhoršovaniu videnia, k zníženiu farebnej citlivosti, objavujú sa  plávajúce drobné čierne bodky pred očami, vzniká dojem pokriveného obrazu až vypadávanie jeho časti.

Riziko postihnutia oka narastá s dĺžkou trvania cukrovky, kým po 15-20 rokov postihuje 80-100% pacientov. Pri diagnostike a liečbe diabetickej retinopatie je nutná úzka spolupráca diabetológa s očným lekárom. Základné oftalmologické vyšetrenie pozostáva z vyšetrenia zrakovej ostrosti, posúdenia predného a zadného segmentu oka. Na špecializovaných očných pracoviskách, medzi ktoré patrí i JZS-očná v Trebišove, je očné pozadie vyšetrované pomocou najmodernejších zobrazovacích vyšetrovacích metód- optickou koherentnou tomografiou (OCT).

Od októbra tohto roku disponuje JZS-očná Trebišov novým AngioOCT prístrojom. Ide o neinvazívne, nebolestivé, bezkontaktné vyšetrenie určené na diagnostiku a monitoring cievnych a metabolických ochorení sietnice. Prístroj umožňuje zobrazenie sietnicového i choroidálneho cievneho riečišťa s veľmi vysokým rozlíšením bez použitia kontrastnej látky. Využitím pohybu krvných elementov v rámci ciev vzniká 3D zobrazenie krvného prietoku na úrovni jednotlivých vrstiev sietnice. Prístojom je zároveň možné vyšetriť i zrakový nerv, vrstvu nervových vlákien sietnice.

Jedine včasná a správna diagnostika s následnou adekvátnou liečbou (laserová, medikamentózna, chirurgická) sú zárukou zachovania dobrého zraku a tým vysokej kvality života u pacientov s ochorením diabetes mellitus.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 24.01.2022 | Aktuality

    Láskavosť cez sladkosť potešila zdravotníkov v humenskej nemocnici

    Žiaci zo ZŠ Pugačevova sa spolu s učiteľkami zapojili do sladkej výzvy a v školskej kuchynke napiekli zákusky pre zdravotníkov nemocnice A. Leňa v Humennom.   Okrem sladkostí si pripravili aj maľované pozdravy s vlastným odkazom. Sladké dobroty a pozdravy putovali na oddelenie COVID, oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny a pracovníkom mobilného odberového miesta (MOM). Ďakujeme <3.
  • 21.05.2020 | Aktuality

    Dar pre našich pacientov v michalovskej nemocnici

    Nemocnica Svet zdravia Michalovce prijala ďalší krásny dar pre našich pacientov nad 60 rokov. Spoločnosť Convatec s.r.o. venovala 810 ks kvalitných bavlnených rúšok v hodnote viac ako 1 700 €. Tieto rúška dostane každý hospitalizovaný pacient nad 65 rokov na internistickom a chirurgickom klastri. Ďakujeme! Zároveň sa chceme poďakovať firme L´ORÉAL za dar v podobe dezinfekčných…
  • 25.11.2022 | Aktuality

    Nemocnica Bory je skolaudovaná, prvýkrát sa do nej príde pozrieť verejnosť

    Nemocnica Bory, ktorá vyrástla v bratislavskej mestskej časti Lamač, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo právoplatnosť. Právoplatné kolaudačné rozhodnutie už má zároveň aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili hneď vedľa nemocnice. Prvé pracoviská v Nemocnici Bory plánujú otvoriť v marci budúceho roka. Počas tohto víkendu 26. a 27. novembra však nemocnica otvorí brány…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.