Prejsť na obsah

Ako zvládnuť syndróm pretrénovania?

So syndrómom pretrénovania sa môžu stretnúť športovci vo všetkých typoch športov, no najčastejšie je to práve u bežcov na dlhé trate.   Moderné šport testery, ktoré sú veľmi vďačným pomocníkom pri tréningu a ktoré precízne evidujú športové aktivity a výkony, nás často dokážu až premotivovať a hnať k stále lepším výkonom. No netreba zabúdať, že dôležitou súčasťou nášho „športového…

21.05.2018

So syndrómom pretrénovania sa môžu stretnúť športovci vo všetkých typoch športov, no najčastejšie je to práve u bežcov na dlhé trate.

 

Moderné šport testery, ktoré sú veľmi vďačným pomocníkom pri tréningu a ktoré precízne evidujú športové aktivity a výkony, nás často dokážu až premotivovať a hnať k stále lepším výkonom. No netreba zabúdať, že dôležitou súčasťou nášho „športového života“ je aj regenerácia.

Príznaky syndrómu pretrénovania

Pri jej nedostatku sa objavuje stagnácia až zníženie výkonnosti, bolesti svalov a neobvyklá únava. Toto sú zvyčajne prvé príznaky syndrómu pretrénovania. Pri postihnutí hlavne parasympatikového nervového systému (častejšie pri aeróbnych športoch) sú dominantnými príznakmi únava, depresia, nedostatok motiváce a znížená tepová frekvencia.

Primerané zvyšovanie záťaže

No dôležitejšie ako hypotézy sú spôsoby, ako syndrómu pretrénovania predchádzať. Pri prevencii  je najdôležitejšie vyhnúť sa nadmernému zvyšovaniu záťaže bez dostatočnej regenerácie, vo všeobecnosti sa odporúča nezvyšovať záťaž o viac ako 10% týždenne.

Medzi ostatné rizikové faktory patrí monotónna športová záťaž, vysoký počet súťaží v krátkej dobe, nedostatočný spánok, prehriatie organizmu, nedostatočná hydratácia, prekonané ochorenie v nedávnej minulosti a iné stresové faktory v práci alebo rodinnom živote.

Regenerácia a oddych

Ak sa vás daný problém týka, v rámci terapie je najdôležitejšie jedno – oddych. Ak pozorujete, že s vami nie je posledné 3-4 týždne niečo v poriadku, potom obvykle stačí týždeň oddychu a následné postupné zvyšovanie športovej záťaže.

Pozrite si viac o sybdrome pretrénovania v rade lekára MUDr. Filipa Schmidta.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Schmidta z ProCare MedissimoViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 14.08.2019 | Blog

    Viete, kedy treba ísť na preventívnu prehliadku?

    Aj Vy v tom máte občas chaos? Zdravotná poisťovňa Dôvera pripravila stručný prehľad toho, kedy treba prísť na preventívnu prehliadku a čo počas nej absolvujete. Všeobecná prehliadka – muž Preventívna prehliadka – Všeobecný lekár Po dovŕšení 18 rokov môžete ísť  raz za dva roky na preventívnu prehliadku k vášmu všeobecnému lekárovi. Darcovia krvi chodia na preventívnu prehliadku raz za…
  • 21.02.2017 | Aktuality

    Poliklinika ProCare Prešov Sekčov smeruje k vyššej kvalite poskytovaných služieb

    Súčasťou siete 12 polikliník ProCare na Slovensku patrí aj poliklinika ProCare Prešov. Svojimi službami a budovaním odborných ambulancií zlepšujeme pacientovi kvalitu života a jeho zdravotného stavu. Ten je pre nás vždy na prvom mieste. Poskytujeme komplexnú zdravotnú starostlivosť dospelým, seniorom aj deťom, a to v 10 všeobecných ambulanciách, z ktorých sú 4 ambulancie pre deti a dorast a 6…
  • 14.04.2021 | Aktuality

    Galantská nemocnica po 97 dňoch prestáva byť červenou

    Nemocnica postupne obnovuje zdravotné výkony pre pacientov s inými diagnózami ako iba COVID-19   Na základe včerajšieho príkazu Ministerstva zdravotníctva SR prestáva byť nemocnica Svet zdravia Galanta od dnešného dňa (14.4.2021) tzv. červenou nemocnicou. Po vyše troch mesiacoch môže opäť poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť všetkým akútnym pacientom, nie len s ochorením COVID-19. Prvých 25 lôžok…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.