Na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia príčinou viac ako 50% úmrtí. Neovplyvniteľné rizikové faktory sú vek, mužské pohlavie a dedičnosť. Ovplyvniteľné rizikové faktory sú fajčenie, obezita, cukrovka, hypercholesterolémia, vysoký tlak, nedostatočná fyzická aktivita.
Ako zabrániť vzniku kardiovaskulárnych ochorení
V prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení má zásadný význam zmena životného štýlu. Sú to tzv. režimové opatrenia a po ich neúspechu prichádza na rad farmakologická liečba.
Odporúčania na zmenu:
- úprava životosprávy,
- pri obezite redukcia hmotnosti,
- pravidelná pohybová aktivita,
- nefajčiť,
- pacientom s vysokým krvným tlakom sa odporúča obmedziť príjem kuchynskej soli – nedosáľať jedlá, nepiť minerálky s vysokým obsahom sodíka, nekonzumovať slané pochutiny ako čipsy, slané tyčinky.
Keď tieto opatrenia nie sú dostatočne efektívne, pristupujeme k medikametóznej liečbe, ktorá je veľmi individuálna a ovplyvňuje napr. krvný tlak, metabolizmus lipidov, glukózy, zrážanie krvi atď., podľa potrieb každého pacienta.
Viac o moderných chorobách a ich liečbe sa môžete dozvedieť v nasledovnom videu.
Páčila sa vám táto rada od MUDr. Sásikovej z ProCare Vlčie Hrdlo? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.