Prejsť na obsah

Rotačné pohyby nemusia chrbtici škodiť

Sú typy pohybov, bez ktorých sa chrbtica nevylieči. Ak vás “bolí chrbát” mali by ste myslieť na precvičovanie pohybov s rotačnou zložkou.   Často sa stretávame s odporúčaním, že pri liečbe ochorení chrbtice sú rotačné pohyby škodlivé. Avšak prakticky každý náš pohyb pri denných aktivitách má aj rotačnú zložku. Preto je dobré nezabúdať aj na…

30.08.2017

Sú typy pohybov, bez ktorých sa chrbtica nevylieči. Ak vás “bolí chrbát” mali by ste myslieť na precvičovanie pohybov s rotačnou zložkou.

 

Často sa stretávame s odporúčaním, že pri liečbe ochorení chrbtice sú rotačné pohyby škodlivé. Avšak prakticky každý náš pohyb pri denných aktivitách má aj rotačnú zložku. Preto je dobré nezabúdať aj na precvičenie rotačných pohybov pri rehabilitácií.

Prečo nás môže bolieť chrbát počas dňa?

Z bežných denných aktivít nám škodí dlhé pasívne alebo nesprávne sedenie ale aj povolené držanie tela. Správna pozícia pri sedení je:

  • Vystrite chrbát a zatlačte ramená dozadu.
  • Zadok by sa mal dotýkať operadla stoličky.
  • Ohnite kolená pod správnym uhlom.
  • Kolená by mali byť o čosi nižšie ako vaše bedrá. Odporúčaná vzájomná pozícia kolien je: od seba – typické mužské sedenie.
  • Chodidlá by sa mali dotýkať podlahy celou svojou plochou.
  • Pri sedení by uhol nôh v kolenách mal byť o čosi väčší ako 90 stupňov.

Snažte sa často meniť polohu sedu – v jednej polohe by ste nemali zostať dlhšie ako 30 minút. V prípade, že pociťujete bolesti chrbta alebo máte ťažkosti s chrbticou pri bežnej záťaži počas dňa, vyhľadajte lekára. Môže ísť o varovné signály preťaženia chrbtice alebo iného ochorenia.

Viac sa dozviete v  Rade lekára MUDr. Mareček z ProCare Trnavské Mýto.

Rady našich lekárov nájdete v blogu O zdraví. Mohlo by vás zaujímať aj Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 02.11.2017 | Rady lekárov

    Príčin genetických porúch plodu je viac

    Prenatálna diagnostika dokáže ešte pred narodením dieťaťa odhaliť prípadné genetické poškodenia plodu. Aké sú ale príčiny týchto porúch?   Jedným z najčastejších rizikových faktorov je vek tehotnej ženy, s ktorým súvisí pravdepodobnosť nesprávneho dozretia vajíčka. Čím je vajíčko staršie, tým väčšie je aj riziko, že nesprávne dozreje. Aj genetické faktory, ktoré sa u partnerov navonok neprejavujú, môžu v kombinácii…
  • 14.07.2016 | Aktuality

    Pôrodnice v Rožňave, Humennom a vo Vranove nad Topľou patria medzi najlepšie na Slovensku

    Health Policy Institute v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za rok 2015. V piatom ročníku projektu sa hodnotila kvalita pôrodníc podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Bola tak zohľadnená odlišná náročnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v príslušných zdravotníckych zariadeniach. Medzi najlepšími zabodovali aj tri pôrodnice Sveta zdravia: Rožňava, Humenné a Vranov nad…
  • 06.03.2018 | Procare

    Máte opuchnutý, boľavý palec na nohe? Môže byť za tým hyperurikémia

    V krvi sa prirodzene nachádza látka, ktorá sa volá kyselina močová. Vzniká ako produkt metabolizmu tzv. purínov, ktoré telo získava aj zo stravy. Zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi t.j. hyperurikémia vzniká nadprodukciou kyseliny močovej. Považuje sa za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb, vysokého krvného tlaku a krvácania do centrálneho nervového systému. Dna je klinickým prejavom…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)