Prejsť na obsah

Zápal močových ciest prekoná za život takmer každá druhá žena

Prepuknúť môže pritom počas celého roka. Infekcie dolných močových ciest preto nepodceňujte. Riskujete tak hospitalizáciu. Infekčné ochorenie odborníci delia na zápal dolných a horných močových ciest. Zápal močovej rúry a močového mechúra, ktorý zaraďujeme k zápalom dolných močových ciest aspoň raz za život prekoná takmer každá druhá žena. Nezriedka sa vyskytujú tiež prípady, kedy sa…

29.05.2017

Prepuknúť môže pritom počas celého roka. Infekcie dolných močových ciest preto nepodceňujte. Riskujete tak hospitalizáciu.

Infekčné ochorenie odborníci delia na zápal dolných a horných močových ciest. Zápal močovej rúry a močového mechúra, ktorý zaraďujeme k zápalom dolných močových ciest aspoň raz za život prekoná takmer každá druhá žena. Nezriedka sa vyskytujú tiež prípady, kedy sa na spomínaný zápal močovej rúry a močového mechúra lieči žena aj dvakrát do roka.

Infekcie dolných močových ciest nepodceňujte, riskujete tak hospitalizáciu

Rizikovejší zápal prepukne hlavne vtedy, ak sa baktérie dostanú z močového mechúra cez močovody, a to až do obličiek. Infekcia sa prejavuje horúčkami a únavou a vyžaduje si hospitalizáciu pacienta, pričom sa antibiotiká podávajú pacientovi priamo do žily.

U žien sa zápal močového mechúra častejšie vyskytuje medzi 20 a 50 rokom života, u mužov sa až vo vyššom veku. Príčinou je porucha vyprázdňovania močového mechúra pri zväčšenej prostate.

Príznaky zápalu močových ciest

Medzi najčastejšie príznaky, ktoré by určite nemali pacienti podceňovať, je časté nutkanie na močenie, ktoré je tiež často sprevádzané pocitom nepríjemého pálenia a rezania. K ďalším príznakom, ktorý by mohli pacienti spozorovať, je viditeľná krv v moči.

Podľa MUDr. Štefana Szeiffa, urológa z polikliniky ProCare Betliarska, infekciu močového mechúra vyvolávajú najčastejšie baktérie primárne osídľujúce hrubé črevo, najčastejšie E.coli, u mladých žien často vyvolávajúcim momentom vzplanutia zápalu je pohlavný styk. Avšak príčinou zápalu močového mechúra môže mať na svedomí aj zadržiavanie moču.

Čo spôsobuje zápal močovej rúry u mužov?

Sú ohrozené infekciou aj ich partnerky?

„Zápal močovej trubice je infekčné ochorenie mužov. Delí sa na kvapavkový a nekvapavkový zápal. Je to sexuálne prenosné ochorenie charakterizované typicky pálením v močovej trubici pri močení i mimo neho a výtokom, ktorého farba a intenzita závisí od pôvodcu. Liečba je antibiotická, vyšetriť treba vždy i partnerku“, opisuje priebeh zápalu doktor Szeiff, urológ z polikliniky ProCare Betliarska.

Domáca liečba zápalu močových ciest

Pri zápaloch močových ciest je veľmi dôležitý pitný režim. Účinným „domácim liekom“ môžu byť bylinkové čaje. Najvhodnejšie sú na to čaje, napríklad z prasličky, medvedice alebo púpavy. Naopak, alkohol alebo káva vaše močové cesty dráždia a preto by ste ich pri tomto zdravotnom probléme mali úplne vyradiť. Podľa doktora Szeiffa: „príčinnou liečbou sú však antibiotiká, ktoré pri typickom klinickom obraze a dôkaze baktérií v moči treba nasadiť.“

Bez liečby hrozí riziko postihnutia ďalších orgánov, či dokonca až operácia

U mužov pri neliečenom zápale močovej trubice okrem ohrozenia partnerky môže zápal postihnúť i ďalšie močovopohlavné orgány, ako napríklad zápal nadsemenníka, močového mechúra a v konečnom dôsledku tiež nepríjemným zúženiam močovej trubice, ktoré treba riešiť operačne.

Podobne u žien môže v dôsledku infekcie v močovom mechúry vzniknúť vzostupne zápal obličky, ktorý môže zároveň podľa doktora Szeiffa, prebiehať i v dnešnej dobe veľmi nebezpečne.

https://pentahospitals.sk/lekar/mudr-stefan-szeiff/

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 22.01.2021 | Aktuality

    Natália či Oliver: To boli najčastejšie mená, ktoré dostali novorodenci v rožňavskej nemocnici

    V Nemocnici Svet zdravia Rožňava sa minulý rok uskutočnilo 576 pôrodov. Na svet prišlo 301 dievčat a 275 chlapcov.   Piatim mamičkám sa zároveň narodili dvojičky. Najviac detí sa narodilo v mesiaci august – 61. Medzi najčastejšie dievčenské mená, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Natália, Laura a Nela. U chlapcov zase dominovali mená Oliver, Ján a Adam. Prvým bábätkom…
  • 20.11.2020 | Blog

    Ako zvládnuť COVID-19, keď sa liečim doma?

    Doma sa lieči väčšina ochorení s ľahkými príznakmi. Pri súčasnom náraste ochorení a preťažení nemocníc, bude čoraz dôležitejšie prekonať ochorenie v domácom prostredí. U veľkej časti pacientov môže prebehnúť ochorenie bezpríznakovo. Medzi ľahké príznaky COVID-19 radíme: strata čuchu a chuti, teploty do 38 st. C, bolesti kĺbov, krížov, svalov, celkovú slabosť, precitlivelosť pokožky hlavy na…
  • 15.06.2018 | Aktuality

    Renovácia oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v galantskej nemocnici

    V polovici februára 2018 zahájila galantská nemocnica rekonštrukciu Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie. Rekonštrukčné práce prebiehajú intenzívne a bez prestávky tretím rokom, v rámci celej nemocnice, no táto konkrétna bola rozšírená, preto je možné hovoriť skôr o renovácii. Rekonštrukcia sa dotkla najmä výmeny pôvodných okien, pričom súčasne prebehli kompletné maliarske práce na celom oddelení,…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)