Skolióza je relatívne častým ochorením, respektíve vadou chrbtice. Dieťa sa s ňou môže narodiť, čo je zriedkavejšie, a vtedy sú väčšinou postihnuté aj iné orgány.
Skolióza môže vznikať v detskom veku , ale najčastejšie sa prejaví a zhoršuje v pubertálnom období. Trpia ňou prevažne štíhle a vyššie dievčatá.
Prečo skolióza vzniká je stále otázne. Môže vzniknúť aj následkom úrazu, väčšinou však ide o predispozíciu, ktorá je podporená externými faktormi, ako napríklad:
- chybné držanie tela
- slabosť svalstva
- zlé pohybové návyky
- jednostranné športy ako napr. tenis, golf
- asymetrie dĺžky dolných končatín
- hranie na hudobný nástroj
Predíďte skolióze vhodným športom a prevenciou
Prevencia je základ, ako ku skolióze neprísť. Aj deti, u ktorých je predpoklad vzniku skoliózy, sa jej pri správnych športových návykoch môžu vyhnúť, alebo minimálne zabrániť ťažkým stavom. Deti treba viesť ku športu od ranného detstva, začínať so športami, ktoré sú jednoducho zvládnuteľné a hlavne symetrické:
- plávanie je rehabilitačný šport číslo jedna
V malej miere patria medzi športy, ktoré rozvíjajú svalstvo a udržiavajú telo v kondícii a symetrii:
- beh
- futbal
- karate
- gymnastika
Vyvíja sa klenba nohy vášho dieťaťa správne?
Zistite to vďaka prístroju podoskop, ktorý osvetľuje odtlačok nohy zospodu a vyhodnotenie prenesie v 2D obraze. Podľa Godunova sú I až IV stupne a rodičia tak prostredníctvom 2D obrazu môžu vidieť, ako klenba nohy dieťaťa vyzerá, a ako sa po opakovanom vyšetrení vyvíja.
Ak sa už skolióza vyvíja, je dôležité pre dieťa, aby bolo sledované ortopédom, prípadne aj rehabilitačným lekárom. Okrem cvičenia je dôležitá aj správna strava a vyhýbanie sa nadmernej nadváhe, ale v tomto prípadne aj nadmernej podvýžive.
OBJEDNAJTE SA:
Ak máte záujem o informácie ohľadom konzultácie, ponuky služieb alebo ste nenašli čo ste hľadali, kontaktujte nás prostredníctvom infolinky 0907 888 999 alebo kontaktného formulára.