Hepatobiliárne centrum
Hepatobiliárne centrum Nemocnice Penta Hospitals Michalovce zabezpečuje komplexnú starostlivosť pacientom s chorobami pečene, žlčového systému a pankreasu.
Benefity
Služby
Náš tím špecialistov
Poďakovania
Kontakt
Poloha v rámci nemocnice
Hepatobiliárne centrum sa nachádza v pavilóne A, na prízemí.
Ordinačné hodiny
Pondelok 8:00 – 15:30 I Obed 13:45 – 14:15
(11:00 – 13:30 – predpisy liekov, objednávanie na vyšetrenie)
(15:00 – 16:00 – telefonické konzultácie s lekárom)
Streda 8:00 – 15:30 I Obed 13:45 – 14:15
(11:00 – 13:30 – predpisy liekov, objednávanie na vyšetrenie)
(15:00 – 16:00 – telefonické konzultácie s lekárom)
Štvrtok 8:00 – 14:30 I Obed 12:30 – 13:00
(plánované výkony)
Predpisovanie liekov v pondelok a v stredu v čase od 11:00 na telefónnom čísle +421 56 641 6802
Telefonické objednávky
056/6416 802
Do ambulancie je potrebné sa objednať vopred.
Nemocnica Penta Hospitals Michalovce
Špitálska ul.č.2, 071 01 Michalovce
Galéria
Diagnostika a liečebné metódy
Hepatobiliárne centrum sa venuje chorobám pečene, žlčového systému a pankreasu.
Čo sa týka pečene, sú to najmä alkoholová choroba pečene, nealkoholová tuková choroba pečene, vírusové hepatitídy a ďalšie chronické choroby. Druhou skupinou pečeňových chorôb sú ložiskové procesy v pečeni, bežné cysty, nezhubné a zhubné nádory, ktoré vznikajú priamo v pečeni, alebo ktoré sú metastázami iných nádorov v organizme.
Okrem pečeňových chorôb sa centrum venuje žlčovému systému, najbežnejšie sú to žlčové kamene a chorobám pankreasu, najmä chronickej pankreatitíde a nádorom pankreasu.
Michalovské centrum má najmodernejšie špičkové vybavenie najnovšej generácie.
Diagnostické a liečebné metódy:
- endoskopia: ezofágo-gastro-duodénoskopia, elastická ligácia pažerákových varixov, urgentná endoskopia
- sonografia: ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny, meranie prietokov, elastografia, sonografia s navigáciou pomocou CT alebo MRI (fúzia zobrazení)
- endosonografia: kombinácia endoskopie a sonografie, pri ktorej sa vykonáva sonografia zvnútra tráviacej trubice a vyšetrujú sa hrudné a brušné orgány: stena pažeráka, žalúdka a dvanástnika, pankreas, žlčový systém, brušné lymfatické uzliny a cievy
- punkcie a biopsie: vypúšťanie ascitu, pankreatickej pseudocysty, endoskopické biopsie, ultrazvukom riadená biopsia tkaniva pečene a ložísk v pečeni, biopsia nádorov v stene pažeráka, žalúdka a dvanástnika, biopsia pankreasu, biopsia lymfatických uzlín v hrudníku a v bruchu
- infúzna liečba
Alkoholová choroba pečene
Alkoholové poškodenie pečene má rozličné formy. Pri akútnom poškodení nastáva masívny rozpad pečeňových buniek a zápal v pečeni – alkoholová hepatitída. Jej ťažká forma vedie k akútnemu zlyhaniu pečene a priamo ohrozuje život. Pri dlhodobom poškodzovaní pečene nadmerným (aj nárazovým) pitím alkoholických nápojov prechádza alkoholová choroba pečene štádiami, ako je alkoholová steatohepatitída, fibróza a cirhóza pečene.
Komplikácie cirhózy pečene obmedzujú chorého a skracujú život. Medzi najzávažnejšie patrí nahromadenie tekutiny v bruchu (ascites), pažerákové varixy s rizikom veľkého krvácania, porucha výživy, pokles bielych a červených krviniek, porucha mozgových funkcií (encefalopatia) a rakovina pečene.
Liečba využíva mnohé postupy na spomalenie a zvrátenie nepriaznivého vývoja choroby. Okrem širokej škály liekov je to vypúšťanie ascitu, elastická ligácia pažerákových varixov, rádiofrekvenčná ablácia (RFA) alebo trans-artériová chemoembolizácia (TACE) zhubného nádoru, či transplantácia pečene. Prvoradým predpokladom úspechu pri alkoholovej chorobe pečene však nie sú lieky, ale odstránenie príčiny – úplná a trvalá abstinencia.
Nealkoholová tuková choroba pečene
Nealkoholová tuková choroba pečene sa označuje za jednu z neinfekčných epidémií 21. storočia. Jej výskyt prudko narastá rovnako, ako narastajú jej tri hlavné príčiny: obezita, cukrovka a porucha metabolizmu tukov.
Ľahká forma sa nazýva steatóza pečene a znamená nadmerné spracovávanie a ukladanie tuku v pečeňových bunkách vo forme kvapôčok. Ak sa pri sonografii zistí „veľká biela pečeň“ a je súvislosť s obezitou, cukrovkou či tukovou poruchou, steatóza je vysoko pravdepodobná. Ťažšia a agresívnejšia forma je nealkoholová steatohepatitída (NASH). Pri nej už bývajú zvýšené hodnoty pečeňových testov a okrem zápalu v pečeni môže prebiehať aj väzivovatenie, steatofibróza. Po viacročnom období (15-20 rokov i viac) sa môže vyvinúť cirhóza pečene a komplikácie, podobne ako pri alkoholovej chorobe pečene.
Liečba spočíva v prvom rade v liečbe základnej choroby. Ľudia s obezitou (BMI > 30) alebo nadváhou (BMI 25-30) majú v priebehu mesiacov schudnúť na normálnu hmotnosť. Pacienti s cukrovkou majú docieliť úplnú kompenzáciu cukrovky schudnutím, diétou, liekmi či inzulínom. Porucha tukového metabolizmu (hypercholesterolémia, hyperlipidémia) sa má takisto čo najviac upraviť stravovaním a liekmi.
Komplexný manažment pacientov
Komplexný manažment zahŕňa poradenstvo, diagnostiku, ambulantnú liečbu, jednodňové výkony a ošetrenie, ústavnú starostlivosť aj dlhodobé sledovanie pacientov.
Hepatologické centrum tvorí:
- hepatologická ambulancia, kde prebieha základná starostlivosť o pacienta – klinické vyšetrenie, odber krvi, brušná sonografia, endoskopia. Sem môžu posielať pacientov všeobecní lekári, ale aj iní špecialisti
- posteľová časť, kde pacienti ostávajú menej ako 12 hodín po výkonoch, ako sú biopsie, punkcie, či po podaní infúzie
- centrum úzko spolupracuje s oddelením vnútorného lekárstva, chirurgickým, infektologickým oddelením a s onkologickým centrom
Všetko je sústredené v rámci areálu nemocnice, čo ponúka možnosť vysokej súčinnosti a efektívnosti pri starostlivosti o pacientov.
Personálne obsadenie
-
Mandičáková Ľudmilaendoskopická sestraHovorí:
- Slovenčina
-
Olexová Ivetaendoskopická sestraHovorí:
- Slovenčina
-
Bc. Trochcová Gabrielaendoskopická sestraHovorí:
- Slovenčina