Prejsť na obsah

Školenie sestier pri ošetrovaní PICC katétra a i.v portov

V piatok 10. marca sa na onkologickom oddelení Nemocnice s poliklinikou Trebišov uskutočnilo školenie sestier pri ošetrovaní PICC katétra a i.v portov. Zavádzanie invazívnych vstupov Invazívne vstupy predstavujú v dnešnej modernej dobe neodmysliteľnú súčasť úspešnej diagnostiky a následnej liečby. Zaistenie kvalitného dlhodobého cievneho vstupu je novým trendom poskytovania lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti a zároveň neoddeliteľnou…

14.03.2023

V piatok 10. marca sa na onkologickom oddelení Nemocnice s poliklinikou Trebišov uskutočnilo školenie sestier pri ošetrovaní PICC katétra a i.v portov.

Zavádzanie invazívnych vstupov

Invazívne vstupy predstavujú v dnešnej modernej dobe neodmysliteľnú súčasť úspešnej diagnostiky a následnej liečby. Zaistenie kvalitného dlhodobého cievneho vstupu je novým trendom poskytovania lekárskej a ošetrovateľskej starostlivosti a zároveň neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o pacienta. Vytvára tak kvalitnejšie podmienky v liečbe pacientov, či už v intenzívnej starostlivosti, alebo u pacienta s onkologickým ochorením, ktoré je náročné a stresujúce s potrebou dlhodobej aplikácie liekov intravenóznou cestou.

Liečba onkologických pacientov

Výhodou týchto vstupov je dlhšia doba, ekonomickosť, nižší výskyt komplikácií, ako aj rýchlejší účinok aplikovaných liekov. Zaistenie liečby pomocou týchto vstupov je vysoko špecializovaná oblasť ošetrovateľskej starostlivosti. V súčasnej dobe sa využíva v liečbe onkologických pacientov metóda vstupu zavedenia katétra do povrchových žíl. V prípade straty žíl a na základe indikácie lekára sa využíva vstup PICC katétrom a i. v portom. S neustálymi novými trendmi v medicíne máme pre túto skupinu pacientov neustále viac možností, ako zaistiť dlhodobý cievny vstup. Invazívne vstupy majú svoj význam v starostlivosti o hospitalizovaných pacientov v zdravotníckom zariadení, ale aj o pacientov v ambulantnej starostlivosti. Tieto vstupy sú považované za prirodzené vo všetkých medicínskych odboroch, avšak nevyhnutné sú v intenzívnej starostlivosti o pacienta. Sestra, ktorá invazívne vstupy zavádza a ošetruje, musí byť príslušne vzdelaná a priebežne edukovaná v zmysle seminárov a školení. Na základe týchto skutočností sa uskutočnilo školenie sestier Oddelenia klinickej onkológie v Trebišove. Školenie  prebiehalo  v komunitnej miestnosti oddelenia.

Školenie na invazívne cievne vstupy

Viedla ho edukačná sestra Bc. Michaela Hrubjaková zaoberajúca sa ošetrovaním cievnych vstupov PICC katétrov. Svojimi bohatými teoretickými a praktickými skúsenosťami manévrovala ošetrenie, preplach PICC katétra, ktoré sú dôležité pre zachovanie funkčnosti katétra. Skúsenosti  a  cenné  rady odovzdala sestrám na vysokej odbornej úrovni. Počas školenia mali sestry možnosť získať zručnosti pri ošetrení i.v portov ako aj zavedenie Huberovej ihly.

Za sprostredkovanie tejto možnosti, by sme sa chceli poďakovať produktovému  špecialistovi firmy Medisyner SK s.r.o. Mgr. Samuelovi Horváthovi, ktorý svojimi praktickými skúsenosťami obohatil školenie.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 11.10.2024 | Aktuality

    Rimavskosobotská nemocnica oslavuje 140. výročie!   

    Za posledných 10 rokov sa v nej preinvestovalo vyše 11 miliónov eur a obstaralo 1 481 kusov novej medicínskej techniky    Nemocnica v Rimavskej Sobote sa o svojich pacientov stará už 140 rokov. Jej výstavba totiž odštartovala v roku 1880 a už o štyri roky neskôr sa začala starať o prvých pacientov. Dnes je nemocnica už 10 rokov pevnou súčasťou siete Penta Hospitals Slovensko a pracuje v nej viac ako 700 zamestnancov. Za toto obdobie sa v nej zrealizovali investície v hodnote vyše 11 miliónov eur. Svoje významné výročie si nemocnica slávnostne pripomenula a pri tejto príležitosti tiež ocenila kolektívy zdravotníkov za výnimočný prínos a inovatívny prístup v starostlivosti o pacientov.  Spoločne s Banskobystrickým samosprávnym krajom sa nevzdáva vízie výstavby ďalšej nemocnice novej generácie.
  • 09.04.2020 | Aktuality

    Dar pre žiarsku nemocnicu od spoločnosti Kofola

    Spoločnosť Kofola ČeskoSlovensko a.s. dnes obdarovala žiarsku nemocnicu bezplatnou dodávkou nápojov pre zamestnancom nemocnice v prvej línii, aby im v tejto neľahkej situácii v boji s koronavírusom dodali potrebnú energiu a tekutiny.   Vedenie nemocnice úprimne ďakuje za tento šľachetný dar.
  • 09.11.2022 | Aktuality

    V dunajskostredskej nemocnici od dnešného dňa odoberajú krvnú plazmu!

    Napriek tomu, že pacientov, ktorí sú odkázaní na lieky z krvnej plazmy je na Slovensku značné množstvo, do tohto roka neexistovalo na Slovensku žiadne darcovské centrum, ktoré by plazmu odoberalo aferetickým odberom (plazmaferézou). Plazma sa u nás doteraz získavala len z klasických odberov krvi, čo v porovnaní s plazmaferézou znamenalo získanie nižšieho množstva plazmy, a…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.