Keď dieťaťu diagnostikujú diabetes alebo hovorovo povedané cukrovku, zmení to život celej rodine. Mnohí rodičia sa strachujú, ako diabetes ovplyvní život ich dieťaťa. Ako ovplyvní jeho budúcnosť. Ako môže naďalej normálne žiť.
Ak však ochorenie zanedbáte a nebudete dodržiavať odporúčania lekára, toto ochorenie môže mať veľmi vážne zdravotné následky. „Aj napriek tomu, že cukrovka sa nedá vyliečiť, je veľmi dobre liečiteľná. S cukrovkou sa dá žiť plnohodnotný život bez zásadných obmedzení,“ upokojujú zdravotné sestry PhDr. Milena Cifruľaková a Mgr. Zuzana Belková.
Na čo si treba dávať pozor? Dozviete sa v novom blogu o cukrovke, ktoré si pripravili sestričky zo Sveta Zdravia.
Zradca inzulín
O inzulíne ste už určite počuli. Je to hormón, ktorý umožňuje organizmu spracovávať a využívať cukor z potravy. Nízka hladina inzulínu v organizme má za následok chronické zvýšenie hladiny krvného cukru, teda hyperglykémiu, čo je hlavný príznak cukrovky.
„Diabetes mellitus – cukrovka je chronické, doposiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktorého výskyt celosvetovo, ale aj v Slovenskej republike ustavične narastá. Je to choroba látkovej premeny spôsobená poruchou funkcie pankreasu, ktorý stráca schopnosť produkovať hormón inzulín. To znamená, že glukóza – krvný cukor koluje vo veľkom množstve v krvi a glykémia – hladina krvného cukru stúpa, aj keď človek neprijíma potravu. Telové bunky nemôžu glukózu dobre využívať, rozkladať ju a získavať z nej energiu,“ vysvetľujú odborníčky.
Je cukrovka následok vírusu?
Pri cukrovke však okrem nedostatočnej premeny cukrov v organizme dochádza aj k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. Sú dva typy cukrovky, vaše dieťa má pravdepodobne ten prvý. „Diabetes mellitus 1. typu sa obyčajne vyskytuje u mladých ľudí a u detí. Spúšťač chorobného procesu nie je dodnes známy. Diabetes môže spustiť atak vírusovej infekcie, ktorá spôsobí metabolické alebo imunitné zmeny v bunkách pankreasu známych ako Langerhansove ostrovčeky,“ objasňujú sestričky, že v istých prípadoch môže cukrovku dieťa i zdediť. Spočiatku si všimnete, že býva smädnejšie.
K ďalším príznakom patrí aj výskyt opakovaných infekcií kože a ústnej dutiny, časté vylučovanie veľkého množstva moču, ospalosť, dokonca zhoršenie zraku. Najhoršie na cukrovke je, že nekontrolovaná môže byť spúšťačom ďalších ochorení a komplikácií.
Keď sa cukrovka skomplikuje
K akútnym komplikáciám cukrovky patrí diabetická ketoacidóza i jej najťažšie štádium – diabetická kóma, laktátová acidóza – okyslenie organizmu spôsobené zvýšeným nahromadením kyseliny mliečnej v organizme so sprievodnou tvorbou ketónov meniacich zápach moču a možnosťou upadnutia do bezvedomia, či nízke hodnoty krvného cukru.
Chronickými komplikáciami cukrovky je najmä postihnutie ciev, zhoršenie zraku, poškodenie obličiek a nervov, nedokrvenie končatín, srdca a mozgu. Práve preto je nesmierne dôležité udržiavať hladiny cukru v normálnom rozmedzí. Takým je hodnota 3,3 až 5,5 mmol/l nalačno a do 7,8 mmol/l po jedle.
Pravidelná kontrola hladiny cukru
V optimálnom rozmedzí sa vám bude dariť udržiavať hladinu cukru dodržiavaním pár dôležitých zásad a jeho pravidelnou kontrolou. „Liečba pacienta s cukrovkou je komplexná a zahŕňa nefarmakologickú liečbu, teda výchovu, diétu, fyzickú aktivitu a farmakologickú liečbu tabletkami a inzulínom,“ informujú sestričky.
Pichanie dieťaťu iste nie je prirodzené a bojí sa bolesti. „Inzulínová liečba je pre niektorých diabetikov spočiatku tvrdým orieškom. Časom sa však naučia zvládať všetky situácie bežného života skombinované s režimom, ktorý najviac zodpovedá ich potrebám. Prvotný strach pominie pomerne rýchlo.
Dlhodobé výskumy v skupinách diabetikov v detskom veku priniesli výsledky, ktoré jasne potvrdzujú, že samotná aplikácia inzulínu je tá ľahšia časť režimu diabetika,“ upokojujú zdravotné sestry. Inzulín do toho istého miesta nepodávajte častejšie ako raz 4-6 týždňov. Šetríte tak citlivé podkožné tkanivo malého pacienta.
Pozor i na príliš rýchle vytiahnutie ihly z podkožia, aplikácia by nemusela byť dostatočná. Inzulín stačí skladovať v chladničke, avšak nie blízko mrazničky. Ak spozorujete zvláštne sfarbenie inzulínu, či bielu vyzrážanú vrstvu, pravdepodobne je znehodnotený.
Liečba cukrovky začína na tanieri
Naučiť sa pár základných stravovacích pravidiel nemusí byť zložité a prospejú zrejme celej rodine. „V súčasnosti sú základné štandardy diétnej liečby cukrovky totožné s pravidlami racionálnej výživy. Vhodnou stravou sa dá ovplyvniť vývoj cukrovky na 50 až 75%. Diéta alebo racionálna výživa pri cukrovke pomôže pacientovi dostať pod kontrolu hladinu glukózy v krvi, predísť glykemickým výkyvom počas dňa a zlepšiť účinnosť liečby,“ objasňujú odborníčky.
„Celodenný obsah sacharidov rozdeľte v rámci celého dňa tak, aby dávka inzulínu bola úmerná k množstvu prijatých sacharidových jednotiek. Dbajte na príjem minerálnych látok, vitamínov a vlákniny. Vylúčte zo stravy rýchle sacharidy, teda cukor, sladkosti, koláče, múčne jedlá. Zvýšte príjem zeleniny, najmä surovej a ovocia. Obmedzte tuky ako slanina, mastné mäso, plnotučné mlieko, mliečne výrobky. Pri varení uprednostnite dusenie, varenie, pečenie a grilovanie. Dodržiavajte pitný režim. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou,“ vymenúvajú odborníčky, na čo myslieť. Dôležité však je pripravovať stravu aj chutne, keďže diéta bude dieťaťu celoživotným spoločníkom.
Pozor na glykemický index
Do liečby malého cukrovkára treba zapojiť aj trocha matematiky. Vhodné je jesť 4- až 5-krát denne, radšej menšie porcie, tak aby bol energetický príjem primerane rozložený. Je dosť možné, že zakrátko sa z vás stane odborník aj na glykemický index. Naučiť sa, po ktorých potravinách glykémia stúpa rýchlo, po ktorých pozvoľna a po ktorých zanedbateľne, je totiž pre vás i dieťa kľúčové.
„Diéta pri cukrovke si vyžaduje sledovanie obsahu sacharidových jednotiek. Každý diabetik má od lekára nastavenú určitú dennú hodnotu sacharidových jednotiek, ktorú je potrebné rozdeliť do jednotlivých porcií. Týmto spôsobom sa predchádza extrémnym glykemickým výkyvom počas dňa. Podrobné informácie poskytne rodičom diabetického pacienta diabetologická sestra, zároveň vás naučí počítať sacharidové jednotky (SJ), čo vám uľahčí rozhodovanie pri výbere jedál,“ vysvetľujú sestričky. Jedna sacharidová jednotka pritom znamená 10 gramov sacharidov, ktorá zvýši glykémiu približne o 2 mmol/l.
Vhodné potraviny pre diabetika:
- bobule
- orechy
- celozrnné jedlá
- citrusy
- sladké zemiaky
- strukoviny
- paradajky
- zelenina
- jogurty
- losos
Pohybom k zdraviu diabetika
Dbajte aj na to, aby malo dieťa pravidelný pohyb. „Pohybová aktivita má v režime diabetika nenahraditeľnú úlohu. Fyzická aktivita zvyšuje účinok vlastného i zvonka podaného inzulínu, zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín, zlepšuje glukózovú znášanlivosť. Zvýšenej pohybovej aktivite však musia prispôsobiť i inzulínové dávky,“ upozorňujú Milena Cifruľaková a Zuzana Belková.
Pri zavedení pohybu do liečebného režimu záťaž treba zvyšovať postupne, kontrolovať si hodnotu glykémie, prítomnosť ketolátok v moči, najmä ak je hodnota glykémie vyššia ako 14 mmol/l, vyhnúť sa hypoglykémii.
Je dobré vedieť, že pri práci svalov sa cukor spaľuje vo svaloch a preto je potrebné menšie množstvo inzulínu. Aby glykémia príliš neklesla, pri nižšej hladine inzulínu sa glukóza uvoľňuje zo zásob v pečeni a vo svaloch. „Po dlhodobom pohybe sa cukor z krvi vychytáva vo zvýšenej miere, lebo sa obnovujú zásoby energie. Diabetik liečený inzulínom si musí dávku inzulínu upravovať pred pohybom a po ňom,“ naliehajú odborníčky a dopĺňajú: „Voľte vhodné potraviny s nízkym glykemickým indexom a v neposlednom rade športové aktivity, ktoré majú veľký podiel na úprave hladiny glykémie v krvi. Veľmi dôležitý je preto správny manažment ochorenia, ktorý zahŕňa sebaovládanie, selfmonitoring krvného cukru, sebadisciplínu a spoluprácu so zdravotníckymi pracovníkmi.“
Pravidelnosť meraní = efektívnosť liečby
Efektívnosť liečby si diabetik môže overiť sám jednoduchým vyšetrovaním hladín cukru nalačno a počas dňa použitím glukometrov. „Na meranie sa používajú rôzne osobné prístroje – glukomery. Na stanovenie glykémie je potrebná kvapka krvi. Väčšinou sa získava kapilárna krv z brušiek prstov. Na meranie sú potrebné testovacie prúžky,“ upresňujú odborníčky.
„Znie to vážne, ale vyšetrovanie je blízke mnohým diabetikom. Samotná znalosť glykémií je veľmi dôležitá informácia. Jej význam je však oveľa dôležitejší, ak diabetik je schopný zasiahnuť. Ak vie, že má nízku hladinu krvného cukru – hypoglykémiu, znížiť dávku inzulínu, skrátiť čas medzi podaním inzulínu a jedlom alebo dokonca posunúť podanie inzulínu,“ ubezpečujú sestričky, že vďaka selfmonitoringu i detský diabetik môže mať stále prehľad o svojom aktuálnom zdravotnom stave a môže si podľa toho upraviť stravu, fyzickú aktivitu, lieky alebo inzulín.
„Samokontrola glykémie veľmi pomáha najmä na začiatku ochorenia. Pomocou meraní zistíte, ako jednotlivé typy potravín ovplyvňujú hodnoty cukru v krvi detského pacienta. Budete vedieť upravovať dávku inzulínu a tak sa naučíte primerane reagovať na zistené hodnoty,“ uzatvárajú odborníčky.
Čo zvyšuje glukózu v krvi?
- Príjem jedla
- stres
Čo znižuje glukózu v krvi?
- cvičenie
- alkohol
PÁČIL SA VÁM TENTO BLOG OD NAŠICH SESTIER?
Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu SI pre vás pripravili a vypracovali zdravotné sestry PhDr. Milena Cifruľaková a Mgr. Zuzana Belková zo Sveta zdravia.
S ProCare osobnou starostlivosti sa o zdravie vašich detí postaráme.
Jedinečný systém komplexnej starostlivosti pre Vás, Vašu rodinu a Vaše zdravie. Množstvo nadštandardných služieb a doplnkov, vďaka ktorým máte pod palcom nielen svoj čas, ale aj zdravie v rukách tých najlepších odborníkov a špecialistov.
Využite jeden z balíkov ProCare Junior alebo ProCare Family Smart a my sa už o Vaše zdravie postaráme.