Poznávacie funkcie (pamäť, myslenie, reč) sú pri demencii a iných podobných ochoreniach ohrozené, musíme ich preto udržiavať ustavične aktívne.
Môžeme tak urobiť tým, že sa začneme učiť nový cudzí jazyk, naučíme sa novú báseň alebo budeme lúštiť sudoku. Toto všetko sú aktivity, ktoré sú pre seniorov, ako aj všetkých ostatných, mentálne stimulujúce.
KOGNITÍVNY TRÉNING
Kognitívny tréning je tréning pamäti a iných poznávacích (kognitívnych) funkcií.
Ide o mentálne stimulujúcu aktivitu, ktorá umožňuje posilňovať poznávacie funkcie nad rámec bežných každodenných činností. Sú to špeciálne zacielené aktivity, ktoré podporujú udržiavanie alebo rozvoj kognitívnych funkcií (ako je pamäť, pozornosť, myslenie, plánovanie, organizovanie, úsudok, schopnosť riešiť problémy, porozumieť a používať reč, vyjadrovať sa).
Cieľ kognitívneho tréningu je aktivizácia kognitívnych schopností pacienta a stimulácia rôznych oblastí mozgu.
AKO FUNGUJE KOGNITÍVNY TRÉNING?
Cvičenia zapájajú do aktivít tie časti mozgu, ktoré pri bežných rutinných činnostiach nie sú využívané na požadovanej úrovni. Udržiavajú tak celý mozog aj jeho časti v stavoch vysokej výkonnosti a sú prevenciou úbytku pamäťových zručnosti pri procesoch starnutia aj pri chorobách a iných negatívnych javoch.
PRE KOHO JE URČENÝ TRÉNING POZNÁVACÍCH FUNKCIÍ?
- aktívni seniori, ktorí pociťujú len bežné problémy s pamäťou a chceli by si ju zlepšiť a tráviť svoj čas zmysluplnou aktivitou;
- seniori s miernou poruchou poznávania, ktorí môžu svojou aktivitou zlepšiť svoj stav alebo spomaliť proces zhoršovania do demencie;
- seniori s demenciou, ktorým kognitívny tréning pomôže spomaliť zhoršovanie ich stavu a udržať ich poznávacie funkcie dlhšie na dobrej úrovni.
VÝZNAM KOGNITÍVNEHO TRÉNINGU
- zlepšenie poznávacích funkcií;
- oddialenie prejavov poškodenia poznávacích funkcií;
- spomalenie zhoršovania poznávacích funkcií.
AKO ČASTO ROBIŤ KOGNITÍVNY TRÉNING?
Závisí od zdravotného stavu pacienta. Vhodné je ich robiť pravidelne.
PRAKTICKÉ CVIČENIA
1. KOCKY – HRA NA TRÉNOVANIE LOGICKÉHO MYSLENIA
Kocky vyfarbite ôsmimi rôznymi farbami (každá kocka je označená navrchu písmenom, ktoré značí jej farbu). Každá farba zodpovedá jednému smeru (hore, dole, naľavo, napravo a štyri diagonálne /šikmé/ smery).
Začnite s kockou umiestnenou v strede (červená s číslom dva). Vždy sa posuňte o toľko políčok, koľko udáva číslo na kocke, a v smere, ktorý zodpovedá farbe kocky. To, aký smer zodpovedá ktorej farbe, musíte zistiť sami. Nikdy by ste nemali vyjsť mimo poľa a taktiež
na každej z kociek by ste mali zotrvať iba raz. Na ktorej z kociek ste ostali ako poslednej?
2. HĽADANIE DVOJÍC – PAMÄŤ
Priraďte správne hlavné mesto k príslušnej krajine. Prípadne sa pokúste vymyslieť i ďalšie.
3. DOPLŇOVANIE ČÍSEL – POZORNOSŤ
Doplňte riadky tak, aby obsahovali čísla od 1 po 9.
4. TVORENIE SLOV – VERBÁLNE SCHOPNOSTI
Vyskúšajte si svoju pamäť a slovnú zásobu. Vymyslite čo najviac slov, v ktorých sa vyskytujú nasledujúce slová (napr. STER – sterilný, sterilizovať, poster, majster, stereo…).
TVOR
_______________________________
SVET
_______________________________
PLOT
_______________________________
Viac podobných cvičení si môžete stiahnuť v našej brožúre Tréning pamäti pre seniorov – 20 praktických cvičení.
Tento článok si pre vás pripravila Mgr. Magdaléna Kureková, hlavná sestra pre psychiatriu ProCare a Svet zdravia. Páčil sa vám tento článok od našej odborníčky? Viac šikovných rád o zdraví nájdete v pravidelných blogoch na našom webe.
Zostaňte zdraví s ProCare osobnou starostlivosťou
Jedinečný systém komplexnej starostlivosti pre Vás a Vaše zdravie. Množstvo nadštandardných služieb a doplnkov, vďaka ktorým máte pod palcom nie len svoj čas, ale aj zdravie v rukách tých najlepších odborníkov a špecialistov.
Využite jeden z balíkov ProCare Smart alebo ProCare Family Smart a my sa už o Vaše zdravie postaráme.