Prejsť na obsah

Aké sú možnosti liečby žlčníkových kameňov?

Liečba žlčníkových kameňov je chirurgická. Operačné vybratie žlčníka spolu so žlčovými kameňmi – cholecystektómia je v súčasnosti jedným z najčastejších chirurgických výkonov a dávno počtom predbehol operačné odstránenie prívesku slepého čreva – apendektómiu.   Sú však aj iné možnosti liečby žlčníkových kameňov? Dozviete sa v rade prof. MUDr. Štefana Hrušovského, internistu, hepatológa, gastroenterológa v Hepatobiliárnom centre Nemocnice…

09.09.2020

Liečba žlčníkových kameňov je chirurgická. Operačné vybratie žlčníka spolu so žlčovými kameňmi – cholecystektómia je v súčasnosti jedným z najčastejších chirurgických výkonov a dávno počtom predbehol operačné odstránenie prívesku slepého čreva – apendektómiu.

 

Sú však aj iné možnosti liečby žlčníkových kameňov? Dozviete sa v rade prof. MUDr. Štefana Hrušovského, internistu, hepatológa, gastroenterológa v Hepatobiliárnom centre Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

V drvivej väčšine prípadov sa uskutočňuje laparoskopická cholecystektómia

Pri laparoskopickom odstránení žlčníka s kameňmi sa do brucha cez malé rezy v brušnej stene zavedie optický systém a chirurgické nástroje, žlčník sa starostlivo oddelí od okolitého tkaniva a vyberie sa von z brušnej dutiny aj s kameňmi.

Klasický operačný výkon s otvoreným bruchom sa používa v zriedkavých prípadoch, keď laparoskopická operácia nie je možná.

V minulosti navrhované užívanie liekov, ako je medvedia žlčová kyselina ursodeoxycholínová, sa pri rozpúšťaní žlčníkových kameňov neosvedčilo.

Jednak liečba účinkovala iba na čisto cholesterolové kamene, jednak sa tvorba žlčových kameňov po vysadení tohto liečiva obnovovala a kamene sa v žlčníku opäť objavovali.

Aká je odporúčaná liečba na zápal žlčníka?

Príčinou zápalu žlčníka – cholecystitídy – je žlčový kameň (kamene), baktériová infekcia alebo u nás zriedkavá infestácia niektorými parazitmi. Kamene a infekcia sa nezriedka kombinujú. Infekcia sa lieči antibiotikami a kamene sa riešia vybratím žlčníka.

Môžu problémy so žlčníkom vyvolať aj problémy ďalších vnútorných orgánov?

Menší kameň môže vycestovať zo žlčníka do hlavného žlčového vývodu, ktorý upchá a zabráni prirodzenému odtoku žlče do tenkého čreva. Stav sa volá choledocholitiáza.

Pri choledocholitiáze nastáva porucha plynulého odtoku žlče do čreva, do žlčového systému sa často črevné baktérie a môže vzniknúť akútny zápal žlčových ciest so silnou bolesťou brucha, trasením tela a vysokou horúčkou, to je akútna cholangitída. Pri nej býva aj ikterus – zožltnutie kože, očného bielka a slizníc.

Choledocholitiáza môže vyvolať ďalšiu, nie častú, ale závažnú komplikáciu: upchatie hlavného vývodu pankreasu, ktoré vyvolá akútnu pankreatitídu. Akútna pankreatitída má zväčša ľahký priebeh, no existuje i ťažká forma s odumretím a natrávením časti pankreasu.

Takáto ťažká nekrotizujúca pankreatitída sa takisto môže skomplikovať baktériovou infekciou v mieste odumretého tkaniva, infekcia môže preniknúť do krvi a vznikne infekcia celého organizmu, čiže sepsa. Odumretie tkaniva pankreasu a celková infekcia (sepsa) predstavuje ohrozenie života, ktoré aj v súčasnosti u časti pacientov vyvolá mnohoorgánové zlyhanie a úmrtie.

Hepatobiliárne centrum v Nemocnici Svet zdravia Michalovce
Hepatobiliárne centrum v Nemocnici Svet zdravia Michalovce

 

Aké sú najčastejšie problémy pacientov v súvislosti so žlčníkom?

Pri cholecystolitiáze vzniká chronický zápal žlčníka spôsobený neustálym dráždením steny žlčníka kameňmi. Tento stav je pred-rakovinový stav, prekanceróza. To znamená síce mierne, ale predsa len zvýšené riziko rakoviny žlčníka.

Preto dnes niektorí odborníci navrhujú, aby sa žlčníky s kameňmi a chronickým zápalom odstraňovali po desiatich rokoch od zistenia, aj keď pacientovi nespôsobujú žiadne bolesti, vracanie či iné príznaky.

Túto radu pre vás pripravil prof. MUDr. Štefan Hrušovský, internista, hepatológ, gastroenterológ v Hepatobiliárnom centre Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 20.11.2020 | Aktuality

    V humenskej nemocnici prevetrali krvinky

    Pri príležitosti dňa študentstva sa v nemocnici A. Leňa v Humennom stretlo viacero prvodarcov aj aktívnych darcov tej najvzácnejšej tekutiny.   Každý prvodarca dostal špeciálny darček v podobe certifikátu, so značkou svojej krvnej skupiny. Samozrejmosťou bolo i občerstvenie v podobe kávy, čaju a drobnej sladkosti. Každému darcovi ďakujeme a vyzývame ďalších, študentov i starších. Lebo práve v tomto období, keď počet darcov klesá…
  • 26.10.2020 | Aktuality

    Reakcia MUDr. Mareka Pytliaka na odkaz pre svidnícku nemocnicu

    Člen krízového štábu MUDr. Peter Visolajský a predseda Zachráňme zdravotníctvo odkázal svidníckym zdravotníkom: „Vaša nemocnica je malá a bezvýznamná“.   Zdieľame reakciu medicínskeho námestníka MUDr. Mareka Pytliaka, ktorý sa ohradil voči urážlivým tvrdeniam nitrianskeho odborára v piatkovom rozhovore. Tie prišli v čase, kedy svidnícka nemocnica a jej zdravotníci vytrvalo čelia náporu COVID-19 pacientov, sú v…
  • 07.08.2017 | Blog

    Funkcia tukov v tele

    Tuky potrebuje ľudské telo ako jeden zo základných zdrojov energie. Ich funkcia je nenahraditeľná pri ochrane vnútorných orgánov pred mechanickým poškodením. Dôležité sú aj pri využití vitamínov rozpustných v tukoch.   Naša strava obsahuje niekoľko typov tukov, niektoré sú potenciálne škodlivé, najmä ak sa konzumujú v nadmernom množstve. Iné sú však zdraviu prospešné a pre…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)