Prejsť na obsah

Hepatobiliárne centrum

Hepatobiliárne centrum Nemocnice Penta Hospitals Michalovce zabezpečuje komplexnú starostlivosť pacientom s chorobami pečene, žlčového systému a pankreasu.

Benefity

 • Prístrojové vybavenie najnovšej generácie

  Prístrojové vybavenie hepatobiliárneho centra je jedno z najlepších a najmodernejších v rámci Slovenska.

 • Nadregionálny charakter

  Nesporným významom tohto centra je nadregionálny charakter. Nielen obyvatelia Zemplína, ale aj celého regiónu majú vyšetrenia odteraz dostupnejšie.

 • Kvalifikovaný tím

  Tím centra tvoria: špičkový odborník profesor MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., sekundárni lekári – hepatológ a gastroenterológ, internistická sestra a endoskopické sestry.

 • Komplexná starostlivosť

  Hepatobiliárne centrum úzko spolupracuje s oddelením vnútorného lekárstva, s chirurgickým a infektologickým oddelením, aj s onkologickým centrom.

 • Jednotný systém starostlivosti

  Ponúkame jednotný systém starostlivosti na celoslovenskej úrovni, kde vrcholom liečby je transplantácia pečene, tá sa v súčasnosti vykonáva v Banskej Bystrici, s ktorou naše centrum úzko spolupracuje.

Služby

 • Diagnostika a liečebné metódy

  Hepatobiliárne centrum sa venuje chorobám pečene, žlčového systému a pankreasu.

  Viac
 • Alkoholová choroba pečene

  Liečba využíva mnohé postupy na spomalenie a zvrátenie nepriaznivého vývoja choroby.

  Viac
 • Nealkoholová tuková choroba pečene

  Nealkoholová tuková choroba pečene sa označuje za jednu z neinfekčných epidémií 21. storočia.

  Viac
 • Komplexný manažment pacientov

  Zahŕňa poradenstvo, diagnostiku, ambulantnú liečbu, jednodňové výkony, ústavnú starostlivosť aj dlhodobé sledovanie pacientov.

  Viac

Náš tím špecialistov

 • MUDr. Posypanka Peter

  hlavný lekár

  V súčasnosti pôsobí v rámci internistického klastra a ako lekár Hepatobiliárneho centra.

  Viac
 • MUDr. Dreisig Martin

  lekár

  V súčasnosti pôsobí v rámci internistického klastra a ako lekár Hepatobiliárneho centra.

  Viac
 • Mgr. Kociánová Adriana

  sestra

Poďakovania

 • V rámci preventívnej prehliadky sa ukázalo, že mám zlý krvný obraz. Po biopsii pečene znela moja diagnóza – nealkoholická cirhóza pečene. Liečila som sa 5 rokov v Banskej Bystrici. Dnes je môj stav našťastie už ustálený, ale stále musím byť pod kontrolou, tak sa veľmi teším zriadeniu Hepatobiliárneho centra v Michalovciach na čele s prof. Hrušovským. Je to veľký prínos pre pacientov s problémami pečene. Ani ja už nemusím cestovať ďaleko.  V Michalovc…

  V rámci preventívnej prehliadky sa ukázalo, že mám zlý krvný obraz. Po biopsii pečene znela moja diagnóza – nealkoholická cirhóza pečene. Liečila som sa 5 rokov v Banskej Bystrici. Dnes je môj stav našťastie už ustálený, ale stále musím byť pod kontrolou, tak sa veľmi teším zriadeniu Hepatobiliárneho centra v Michalovciach na čele s prof. Hrušovským. Je to veľký prínos pre pacientov s problémami pečene. Ani ja už nemusím cestovať ďaleko.  V Michalovciach máme špičkového skúseného lekára, ktorý už pomohol mnohým pacientom. V jeho centre v Michalovciach to vyzerá ako vo vysoko profesionálnom pracovisku, čo viem porovnať, keďže som si toho už veľa prešla po nemocniciach.

  Silvia Magurová, Strážske

 • Mám problémy s tým, že pravidelne žltnem na pokožke. Z Košíc ma poslali do Michaloviec s tým, že tu je vraj lepšie prístrojové vybavenie ako v Košiciach a budú mi tu vedieť potvrdiť, či ide o nádor. Po endoskopii mi pán prof. Hrušovský oznámil skvelú správu, tak sa teším, že to nie je také vážne. Bol ku mne počas zákroku veľmi milý, všetko mi vysvetlil, vyšetrenie prebiehalo na úrovni.

  Ladislav Pach, Vyšná Myšľa

 • V Hepatobiliárnom centre som prvýkrát. V rámci preventívnej prehliadky mi zistili, že mám poškodenú pečeň. Poslali ma na ultrazvuk do hepatologickej ambulancie do novej michalovskej nemocnice k prof. Hrušovskému. Ľudia o ňom vravia, že je veľký odborník. Na vyšetrenie k nemu som sa dostal do týždňa, čo ma milo prekvapilo.

  Jozef Kuraňko, Malčice

 • So sestrou máme vrodenú Wilsonovu chorobu, ktorá súvisí s poškodením pečene. Doposiaľ sme chodili do Košíc, ale príchodom prof. Hrušovského už nemusíme cestovať a budeme pod kontrolou uznávaného odborníka. Počula som, že v Michalovciach je momentálne také prístrojové vybavenie, aké ani v Banskej Bystrici nemajú, kde je transplantačné centrum. V okruhu niekoľko sto kilometrov nie je taká kvalitná starostlivosť pre pacientov s problémami pečene, aká je te…

  So sestrou máme vrodenú Wilsonovu chorobu, ktorá súvisí s poškodením pečene. Doposiaľ sme chodili do Košíc, ale príchodom prof. Hrušovského už nemusíme cestovať a budeme pod kontrolou uznávaného odborníka. Počula som, že v Michalovciach je momentálne také prístrojové vybavenie, aké ani v Banskej Bystrici nemajú, kde je transplantačné centrum. V okruhu niekoľko sto kilometrov nie je taká kvalitná starostlivosť pre pacientov s problémami pečene, aká je teraz v Michalovciach.

  Silvia Sivecká, Humenné

Kontakt

Poloha v rámci nemocnice

Hepatobiliárne centrum sa nachádza v pavilóne A, na prízemí.

Ordinačné hodiny

Pondelok    8:00 – 15:30 I Obed 13:45 – 14:15
(11:00 – 13:30 – predpisy liekov, objednávanie na vyšetrenie)
(15:00 – 16:00 – telefonické konzultácie s lekárom)

Streda      8:00 – 15:30 I Obed 13:45 – 14:15
(11:00 – 13:30 – predpisy liekov, objednávanie na vyšetrenie)
(15:00 – 16:00 – telefonické konzultácie s lekárom)

Štvrtok      8:00 – 14:30  I Obed 12:30 – 13:00
(plánované výkony)

Predpisovanie liekov v pondelok a v stredu v čase od 11:00 na telefónnom čísle +421 56 641 6802

Telefonické objednávky
056/6416 802

Do ambulancie je potrebné sa objednať vopred.

Nemocnica Penta Hospitals Michalovce

Špitálska ul.č.2, 071 01 Michalovce

Galéria

Diagnostika a liečebné metódy

Hepatobiliárne centrum sa venuje chorobám pečene, žlčového systému a pankreasu.
Čo sa týka pečene, sú to najmä alkoholová choroba pečene, nealkoholová tuková choroba pečene, vírusové hepatitídy a ďalšie chronické choroby. Druhou skupinou pečeňových chorôb sú ložiskové procesy v pečeni, bežné cysty, nezhubné a zhubné nádory, ktoré vznikajú priamo v pečeni, alebo ktoré sú metastázami iných nádorov v organizme.
Okrem pečeňových chorôb sa centrum venuje žlčovému systému, najbežnejšie sú to žlčové kamene a chorobám pankreasu, najmä chronickej pankreatitíde a nádorom pankreasu.
Michalovské centrum má najmodernejšie špičkové vybavenie najnovšej generácie.
Diagnostické a liečebné metódy:

 • endoskopia: ezofágo-gastro-duodénoskopia, elastická ligácia pažerákových varixov, urgentná endoskopia
 • sonografia: ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny, meranie prietokov, elastografia, sonografia s navigáciou pomocou CT alebo MRI (fúzia zobrazení)
 • endosonografia: kombinácia endoskopie a sonografie, pri ktorej sa vykonáva sonografia zvnútra tráviacej trubice a vyšetrujú sa hrudné a brušné orgány: stena pažeráka, žalúdka a dvanástnika, pankreas, žlčový systém, brušné lymfatické uzliny a cievy
 • punkcie a biopsie: vypúšťanie ascitu, pankreatickej pseudocysty, endoskopické biopsie, ultrazvukom riadená biopsia tkaniva pečene a ložísk v pečeni, biopsia nádorov v stene pažeráka, žalúdka a dvanástnika, biopsia pankreasu, biopsia lymfatických uzlín v hrudníku a v bruchu
 • infúzna liečba

Alkoholová choroba pečene

Alkoholové poškodenie pečene má rozličné formy. Pri akútnom poškodení nastáva masívny rozpad pečeňových buniek a zápal v pečeni – alkoholová hepatitída. Jej ťažká forma vedie k akútnemu zlyhaniu pečene a priamo ohrozuje život. Pri dlhodobom poškodzovaní pečene nadmerným (aj nárazovým) pitím alkoholických nápojov prechádza alkoholová choroba pečene štádiami, ako je alkoholová steatohepatitída, fibróza a cirhóza pečene.
Komplikácie cirhózy pečene obmedzujú chorého a skracujú život. Medzi najzávažnejšie patrí nahromadenie tekutiny v bruchu (ascites), pažerákové varixy s rizikom veľkého krvácania, porucha výživy, pokles bielych a červených krviniek, porucha mozgových funkcií (encefalopatia) a rakovina pečene.
Liečba využíva mnohé postupy na spomalenie a zvrátenie nepriaznivého vývoja choroby. Okrem širokej škály liekov je to vypúšťanie ascitu, elastická ligácia pažerákových varixov, rádiofrekvenčná ablácia (RFA) alebo trans-artériová chemoembolizácia (TACE) zhubného nádoru, či transplantácia pečene. Prvoradým predpokladom úspechu pri alkoholovej chorobe pečene však nie sú lieky, ale odstránenie príčiny – úplná a trvalá abstinencia.

Nealkoholová tuková choroba pečene

Nealkoholová tuková choroba pečene sa označuje za jednu z neinfekčných epidémií 21. storočia. Jej výskyt prudko narastá rovnako, ako narastajú jej tri hlavné príčiny: obezita, cukrovka a porucha metabolizmu tukov.
Ľahká forma sa nazýva steatóza pečene a znamená nadmerné spracovávanie a ukladanie tuku v pečeňových bunkách vo forme kvapôčok. Ak sa pri sonografii zistí „veľká biela pečeň“ a je súvislosť s obezitou, cukrovkou či tukovou poruchou, steatóza je vysoko pravdepodobná. Ťažšia a agresívnejšia forma je nealkoholová steatohepatitída (NASH). Pri nej už bývajú zvýšené hodnoty pečeňových testov a okrem zápalu v pečeni môže prebiehať aj väzivovatenie, steatofibróza. Po viacročnom období (15-20 rokov i viac) sa môže vyvinúť cirhóza pečene a komplikácie, podobne ako pri alkoholovej chorobe pečene.
Liečba spočíva v prvom rade v liečbe základnej choroby. Ľudia s obezitou (BMI > 30) alebo nadváhou (BMI 25-30) majú v priebehu mesiacov schudnúť na normálnu hmotnosť. Pacienti s cukrovkou majú docieliť úplnú kompenzáciu cukrovky schudnutím, diétou, liekmi či inzulínom. Porucha tukového metabolizmu (hypercholesterolémia, hyperlipidémia) sa má takisto čo najviac upraviť stravovaním a liekmi.

Komplexný manažment pacientov

Komplexný manažment zahŕňa poradenstvo, diagnostiku, ambulantnú liečbu, jednodňové výkony a ošetrenie, ústavnú starostlivosť aj dlhodobé sledovanie pacientov.
Hepatologické centrum tvorí:

 • hepatologická ambulancia, kde prebieha základná starostlivosť o pacienta – klinické vyšetrenie, odber krvi, brušná sonografia, endoskopia. Sem môžu posielať pacientov všeobecní lekári, ale aj iní špecialisti
 • posteľová časť, kde pacienti ostávajú menej ako 12 hodín po výkonoch, ako sú biopsie, punkcie, či po podaní infúzie
 • centrum úzko spolupracuje s oddelením vnútorného lekárstva, chirurgickým, infektologickým oddelením a s onkologickým centrom

Všetko je sústredené v rámci areálu nemocnice, čo ponúka možnosť vysokej súčinnosti a efektívnosti pri starostlivosti o pacientov.

Personálne obsadenie

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)