Prejsť na obsah

Ako zvládnuť syndróm pretrénovania?

So syndrómom pretrénovania sa môžu stretnúť športovci vo všetkých typoch športov, no najčastejšie je to práve u bežcov na dlhé trate.   Moderné šport testery, ktoré sú veľmi vďačným pomocníkom pri tréningu a ktoré precízne evidujú športové aktivity a výkony, nás často dokážu až premotivovať a hnať k stále lepším výkonom. No netreba zabúdať, že dôležitou súčasťou nášho „športového…

21.05.2018

So syndrómom pretrénovania sa môžu stretnúť športovci vo všetkých typoch športov, no najčastejšie je to práve u bežcov na dlhé trate.

 

Moderné šport testery, ktoré sú veľmi vďačným pomocníkom pri tréningu a ktoré precízne evidujú športové aktivity a výkony, nás často dokážu až premotivovať a hnať k stále lepším výkonom. No netreba zabúdať, že dôležitou súčasťou nášho „športového života“ je aj regenerácia.

Príznaky syndrómu pretrénovania

Pri jej nedostatku sa objavuje stagnácia až zníženie výkonnosti, bolesti svalov a neobvyklá únava. Toto sú zvyčajne prvé príznaky syndrómu pretrénovania. Pri postihnutí hlavne parasympatikového nervového systému (častejšie pri aeróbnych športoch) sú dominantnými príznakmi únava, depresia, nedostatok motiváce a znížená tepová frekvencia.

Primerané zvyšovanie záťaže

No dôležitejšie ako hypotézy sú spôsoby, ako syndrómu pretrénovania predchádzať. Pri prevencii  je najdôležitejšie vyhnúť sa nadmernému zvyšovaniu záťaže bez dostatočnej regenerácie, vo všeobecnosti sa odporúča nezvyšovať záťaž o viac ako 10% týždenne.

Medzi ostatné rizikové faktory patrí monotónna športová záťaž, vysoký počet súťaží v krátkej dobe, nedostatočný spánok, prehriatie organizmu, nedostatočná hydratácia, prekonané ochorenie v nedávnej minulosti a iné stresové faktory v práci alebo rodinnom živote.

Regenerácia a oddych

Ak sa vás daný problém týka, v rámci terapie je najdôležitejšie jedno – oddych. Ak pozorujete, že s vami nie je posledné 3-4 týždne niečo v poriadku, potom obvykle stačí týždeň oddychu a následné postupné zvyšovanie športovej záťaže.

Pozrite si viac o sybdrome pretrénovania v rade lekára MUDr. Filipa Schmidta.

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Schmidta z ProCare MedissimoViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 18.07.2018 | Aktuality

    Spišskonovoveská nemocnica dostala pre novorodencov monitory dychu

    Novorodenecké oddelenie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves dostalo od Nadácie Križovatka štyri monitory dychu pre novorodencov. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a ak nastane jeho zlyhanie, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).   „Vďaka monitorom budú bábätká v ešte väčšom bezpečí. Samotný monitor dychu…
  • 19.03.2018 | Aktuality

    Aj „sladký život“ môže byť nebezpečný

    Sladký život, alebo život diabetika, ľudovo povedané cukrovkára pri oneskorenej  liečby či nesprávnej životospráve môže byť pre kvalitu života, ako aj jeho dĺžku nebezpečný. V tejto súvislosti  nemocnica Svetu Zdravia vo Svidníku prostredníctvom personálu Diabetologickej ambulancie zrealizovala prednášky  pre klientov denného stacionára ATRIUM a pre klientov Senior dom SVIDA vo Svidníku.   Prečo sme si vybrali…
  • 22.06.2021 | Aktuality

    Neurologický deň 3. ročník v rimavskosobotskej nemocnici

    V stredu 16. júna 2021 sa vo Hviezdnom dome na Daxnerovej ulici uskutočnil v spolupráci s firmou Solen, s.r.o., 3.ročník odborného podujatia pod názvom Neurologický deň. Odborným garantom a realizátorom podujatia bola MUDr. Erika Zacharová, ktorá je zároveň primárkou Neurologického oddelenia vo Všeobecnej nemocnici Svet zdravia, a.s., Rimavská Sobota.   Začiatok podujatia odštartoval príhovor riaditeľa…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Potrebné)
Toto pole slúži na overenie a malo by zostať nezmenené.