„V našej pôrodnici sa neustále snažíme prinášať inovácie a držať krok s najnovšími trendami v starostlivosti o rodičky. Aj preto sme sa rozhodli zaviesť do praxe pôrodný gauč, ktorý umožňuje rodičkám využívať vertikálne polohy pri pôrode – tie sú čoraz obľúbenejšie a pre mnohé ženy prirodzenejšie. Vieme, aké dôležité je cítiť sa počas pôrodu komfortne a bezpečne, preto je náš zdravotnícky tím na používanie pôrodného gauča odborne vyškolený. Hoci novú pôrodnicu otvoríme až o pár rokov, už dnes prinášame moderné riešenia a sledujeme svetové trendy. Našim cieľom je, aby každá žena mala možnosť rodiť tak, ako jej to najviac vyhovuje. Veríme, že aj takéto zmeny prispievajú k pozitívnejšiemu pôrodnému zážitku a neustále pracujeme na tom, aby sme budúcim mamičkám poskytli starostlivosť na najvyššej úrovni,“ uviedla Renáta Šuláková, riaditeľka Nemocnice Penta Hospitals Spišská Nová Ves.
Pôrodný gauč prináša rodičkám viacero benefitov: umožňuje voľnosť pohybu a výber úľavovej polohy, zmierňuje pôrodné bolesti a znižuje potrebu analgetík, podporuje prirodzený pôrod bez nutnosti nástrojových zásahov, znižuje výskyt epiziotómií (nástrihov hrádze), zvyšuje šancu na nekomplikovaný priebeh pôrodu.
„Ergonomicky je navrhnutý tak, aby poskytoval oporu a zároveň uľahčil pohyb, či už žena potrebuje sedieť, kľačať, alebo zaujať inú polohu. Možnosti polohovania sú rôznorodé v závislosti od aktuálnej fázy pôrodu. Používame sekvencie polôh a pozícií na podporu otvárania panvového vchodu a na podporu vstupu hlavičky do pôrodných ciest. V ďalších fázach pôrodu využívame polohy na podporu tzv. vnútornej rotácie hlavičky a výstupu hlavičky z panvovej úžiny a východu. Počas samotného pôrodu sa dá na gauči využiť napríklad poloha v stoji s oporou o gauč, v kľaku s oporou hornej časti tela, poloha v sede s oporou chrbta, klasická poloha na chrbte, poloha v ľahu na boku či poloha na štyroch,“ povedal Miroslav Výrostek, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Penta Hospitals Spišská Nová Ves.
Na gauči môžu prebehnúť všetky doby pôrodné. Opäť je to však najmä na rodičke. Ak príde do pôrodnice v začiatočnej tzv. pasívnej fáze pôrodu, niekedy radšej najprv využije možnosť relaxačných techník, v súkromí svojej izby, napríklad relaxáciu hydroterapiou, bylinnou náparkou alebo pomocou rebozo šatky. Následne pri nástupe silnejších kontrakcií a väčšom otvorení pôrodných ciest, čiže od aktívnej fázy I. doby pôrodnej, rodičku pôrodný tím polohuje a sleduje na pôrodnom gauči.
„Samotný pôrod na gauči je celkom iný ako pôrod na lôžku v klasickej polohe na chrbte. Vyžaduje si oveľa väčšiu aktivizáciu rodičky, sprevádzajúcej osoby, a taktiež pôrodníckeho personálu. Vo výsledku však musím povedať, že takýto pôrod skutočne ,,patrí“ rodiacej žene a má z neho oveľa krajší pôrodný zážitok, než pri klasickom pôrode,“ dodal Miroslav Výrostek, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Penta Hospitals Spišská Nová Ves.
V prípade, že by počas pôrodu nastala komplikácia vyžadujúca si intenzívnejší monitoring matky a plodu, preložia mamičku na štandardné pôrodné lôžko, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti a pôrod zvládnu klasickým spôsobom.
„Ináč už rodiť nechcem,“ hovorí prvorodička Miriam
Mamička Miriam ako prvá priviedla na svet syna Rafaela práve na pôrodnom gauči v spišskonovoveskej nemocnici. O tejto možnosti pôrodu sa dozvedela až v nemocnici a myšlienka ju hneď zaujala.
„Už počas posledných mesiacov tehotenstva mi ani len ležanie na chrbte nebolo príjemné. Keď som sa dozvedela o vertikálnych polohách pôrodu, začala som si o nich zisťovať viac a vedela som, že budú pre mňa najlepšie. Ale až pri samotnom pôrode na gauči som naozaj zistila, že som si lepší spôsob pôrodu zvoliť nemohla. Najväčšou výhodou pre mňa bolo, že som si mohla vyskúšať množstvo polôh a nájsť si takú, v ktorej sa cítim najlepšie, najbezpečnejšie a je pre mňa najmenej bolestivá. Navyše, počas celého pôrodu bol so mnou na gauči aj môj manžel, a o to intenzívnejšie sme spoločne narodenie nášho syna prežívali. Hneď by som si to zopakovala znova, a hoci to bol môj prvý pôrod, ináč, ako na pôrodnom gauči, už rodiť nechcem. Navyše, celá atmosféra bola dotvorená príjemným prostredím a svetielkami, čo mi dodávalo ešte väčší pocit intimity a bezpečia. Celému pôrodnému tímu patrí obrovské ĎAKUJEM za to, že vďaka nim mám už mesiac na svete zdravého synčeka a vďaka ich profesionalite aj silný a krásny zážitok z pôrodu,“ uviedla mamička Miriam.
Na pôrodnom gauči môže rodiť každá žena, ktorej to jej fyzický stav, kondícia a hybnosť dovoľuje. Takýto pôrod preferujú najmä rodičky, ktoré majú záujem o aktívnejší a prirodzenejší pôrod.
V sieti Penta Hospitals Slovensko sa pôrodné gauče okrem spišskonovoveskej nemocnice nachádzajú aj v nemocnici v Trebišove a v Nemocnici Bory.
O gynekologicko-pôrodníckom oddelení:
Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu v nemocnici v Spišskej Novej Vsi naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vytvoriť si tak môžu individuálny pôrodný plán. Minulý rok tiež začali v nemocnici robiť kurz predpôrodnej prípravy s novým tímom.
Individuálnym prístupom sa na pracovisku snažia v čo najväčšej miere priblížiť potrebám dnešných rodičiek. Pôrodný tím sa neustále vzdeláva, a tým napríklad umožňujú mamičkám voľbu inej polohy pri samotnom pôrode, ako je štandardne zaužívaná (pokiaľ si to rodička želá). Na oddelení majú k dispozícií aj rôzne pomôcky na spríjemnenie prvej doby pôrodnej, ako napríklad rebozo šatky, náparky, výhrevné vankúšiky, masážne pomôcky a iné.
Veľkým prínosom je aj neustála prítomnosť fyzioterapeutky na oddelení. Tá sa venuje ženám po prirodzenom pôrode, cisárskom reze, aj po gynekologických operáciách. Cieľom jej bohatého spektra intervencií je pôrodná príprava tehotných žien, urýchlenie rekonvalescencie a návratu do plnej mobility rodičiek po cisárskom reze i po iných operáciách. Pri svojej práci využíva techniky na riešenie už vzniknutých blokád pohybového aparátu a pomáha predchádzať rozvoju bolestivých stavov aj u tehotných žien, čo umožňuje vyhnúť sa podávaniu liekov proti bolesti nevhodných v tehotenstve.
Pôrodnica okrem iného využíva moderné metódy ako bonding, aj bonding mamičky a bábätka počas cisárskeho rezu priamo na operačnej sále (v prípade cisárskeho rezu v celkovej anestézii možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti dojčenia radí certifikovaná laktačná konzultantka.
O novorodenca sa stará skúsený neonatologický tím a k dispozícii je aj jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodenca.